Środa, 01 Grudnia, 2021     ostatnia aktualizacja 30-11-2021
 
Scheiblhofer - tropem dropa
 
2020-02-25

Założycielem omawianej tu winnicy jest Johann Scheiblhofer (znany również jako „Big John” - spotkacie ten pseudonim na etykietach). Winiarnia Scheiblhofer znajduje się w Andau, miejscu zwanym „Seewinkel" - w Burgenlandzie, na wschodnim wybrzeżu Neusiedlersee. Winiarnia z powodzeniem wykorzystuje swoje położenie, ciepły i korzystny mikroklimat. Jest to jeden z największych producentów w regionie, uprawy liczą 85. hektarów winnic (około połowa z nich jest dzierżawiona), znajdują się one w najlepszych lokalizacjach Andau. Pomyśleć tylko, że trzy dekady temu Johann „Big John” swoją przygodę z winem zaczynał od ledwie pół hektara upraw... Dziś winiarnią dowodzi syn Johanna -  Erich Scheiblhofer. W produkcji zdecydowanie przeważają wina czerwone (85%), ale są też białe i słodkie.Uwagę przykuwają: ultranowoczesny, z rozmachem zaprojektowany budynek, samowystarczalność energetyczna (fotowoltaika, elektryczne pojazdy, etc.) oraz bogate portfolio win. Z ciekawostek - na etykietach zauważyć możecie, m. in. rzadkiego ptaka – dropa, którego ciągle w Burgenlandzie można napotkać (jest pod ścisłą ochroną).

Dystrybutorem win w Polsce jest Sobiesław Zasada Import Win.(3+) Gruner Veltliner Classic 2018 , Scheiblhoffer, Burgenland, Austria, 12,5%
Importer: Sobiesław Zasada Import Win
Wino żwawe i świeże. W aromatach i smakach dominują jabłka, biała porzeczka, agrest, mirabelki, jest też świeżo skoszona trawa, limonka i kiwi. W ustach wino trzyma zielonkawy i odświeżający rejestr, można też wyczuć delikatnie pracujący, wciśnięty w jego fakturę, dwutlenek węgla. Finisz lekko pieprzny i ziołowy. Wino proste, zagrane na owocowych tonacjach, dobre na otwarcie, przed posiłkiem.
Cena: 49,00 zł(4) Gelber muskateller classic 2019, Scheiblhoffer, Burgenland, Austria, 12,5%

Importer: Sobiesław Zasada Import Win
Gelber muskateller zrobiony w sposób dobitnie zaznaczający charakter odmiany, znajdziemy tu niemal "szkolne" rejestry typowe dla tej odmiany. Są więc intensywne aromaty i smaki – ziół, korzenych przypraw (biały pieprz, gałka muszkatołowa), soku winogronowego, wosku, propolisu, miodu, kwiatów lipy i dojrzałych gruszek. Proste, świeże i wartkie wino, które przypadnie do gustu miłośnikom aromatycznego stylu.
Cena: 59,00 zł(5-) Big John White 2018, Scheiblhoffer, Burgenland, Austria, 13%
Importer: Sobiesław Zasada Import Win
Ciekawe połączenie chardonnay i sauvignon blanc. W efekcie uzyskano wino gładkie, wyważone i najzwyczajniej ujmujące smakiem. Ma ono swoistą gładkość i świeżość, które zgrabnie kształtują owocową materię wina, każąc przyjemnie układać mu się na podniebieniu. Sporo tu jabłek, gruszek, mirabelek, dojrzałego pigwowca. Całość jest podbita delikatnymi korzennymi nutami i udanie spięta delikatną goryczką oraz żywą kwasowością.
Cena: 79,00 zł(4) Big John Cuvee Reserve 2017, Scheiblhofer, Burgenland, Austria, 14%
Importer: Sobiesław Zasada Import Win
Pikantna i intensywna mieszanka cabernet sauvignon, pinot noir, zweigelt. Wino ma wyraźnie dojrzały, konfiturowy aromat i smak. Dominują wiśnie, jeżyny, śliwki, jest mocno spieczony tost, kawa, powidła, eukaliptus. "Big John", jak przystało na nazwę, jest obfity, mocno owocowy i pieprzny. Fakturę ma gładką, lekko „szarpniętą” chropawością tanin. Finisz ziołowy grafitowy, ściółkowy. Pomocujecie się z nim?
Cena: 79,00 zł(4+) The legends 2017, Scheiblhofer, Burgenland, Austria, 14%
Importer: Sobiesław Zasada Import Win
Cabernet sauvignon, merlot przez 16 miesięcy dojrzewające w nowych francuskich beczkach. Wyczuć można dżem wiśniowy, konfiturę jeżynową (jest tu aż gęsto od dojrzałego owoc), liść laurowy, rozmaryn, ciasto czekoladowe z malinami, przypalone drewno. W ogóle całą „otoczkę” wina tworzą tu rejestry kawowe, smoliste, dymne, przypalone. A w tle dodatkowo pojawiają się jeszcze nuty pieprzne i korzenne oraz spora dawka owocowej i beczkowej „słodyczy”.
Cena: 85,00 zł(5-) The great Bustard 2017, Scheiblhofer, Burgenland, Austria, 14,5%
Importer: Sobiesław Zasada Import Win
Merlot, cabernet sauvignon, zweigelt przez rok dojrzewające w amerykańskich beczkach. Wino niesie skojarzenia, cóż - krajobrazu po bitwie... Wyczuć można dym, drewno, spaleniznę, ziemię, żwir, wędzone mięso... Brakuje tylko szczęku żelaza i jęków tych, którzy uważają, że wino jest trochę za drogie. W jego bogatej budowie wyłapiemy sporo różnorakich organoleptycznych wątków - pieczone kasztany, wanilię, wędzone śliwki, salami, pieprz, drewno, żywica, stal i grafit. Jest też wyczuwalny alkohol i nuty beczkowe w tle, ale wino pozostaje soczyste, gęste od owocowej materii. W finiszu akcenty igliwia, mchu i atrament. Całość mocna, postawna i wyrazista. Pobawcie się tym.
Cena: 119,00 zł


Mariusz Kap©zyński

Punktacja:
(6) - wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) - bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) - dobre, interesujące wino
(3) - przyzwoite
(2) - słabe
(1) - omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”