Wtorek, 18 Stycznia, 2022     ostatnia aktualizacja 17-01-2022
 
Rafa Wino - w lekkości siła
 
2021-12-03

Wiadomo, pinot noir jest odmianą znaną i szanowaną. Potrafi dać wina w bardzo zróżnicowanych odsłonach - od najprostszych po najbardziej wyrafiniowane, finezyjne. Podobnie jest z kadarką. Dzisiaj trzy propozycje z oferty Rafa-Wino. Ciekawe, lekkie wina. Docenią je zwolennicy finezji, balansu, nieagresywnych smaków. Bierzcie je.

Kontakt:
Rafa Wino
ul. Węgierska 78
Nowy Sącz
tel: +48604582582
web: www.rafa-wino.pl
e-mail:
biuro@rafa-wino.pl
(3+) Pinot noir 2018, Abotts Delaunay, IGP Langwedocja, Francja, 13%
Importer: Rafa Wino
Winnica Abbotts & Delaunay znajduje się w samym sercu Langwedocji, u podnóża Pirenejów. Prowadzone przez małżeństwo Catherine i Laurent Delaunay przedsiębiorstwo ma kilkanaście winnic o łącznej powierzchni 150 ha. To wino jest poukładane na delikatnych, wyważonych, lekko "przykurzonych", typowych dla pinota, rejestrach. W aromatach jest sporo wiśni, jeżyn, ściółki, dymu. W ustach jest lekkie i przyjemnie owocowe - są rejestry wiśni z pestką, żurawiny, wędzonej śliwki, odrobina pieprzu. Wino dobre do paprykowanych kiełbas, podsuszanych wędlin, makaronu z sosem pomidorowym.
Cena: 47,29 zł
(4+) Pinot Noir reserve 2018, Weingut Hainrich Hartl III, Thermenregion, Austria, 13%
Importer: Rafa Wino
Aromaty jeżyn, jagód, jałowca, tarniny, dymu, kory sosnowej. W ustach jest soczyste, wyraziste owocem, ale niezbyt ciężkie, z dobrymi taninami. Dominują akcenty wiśniowe, korzenno-ziołowe, pieczonych kasztanów, popiołu. Wino ma w sobie sporo leśnych rejestrów, ale też odrobinę czegoś dzikiego, lekko nieokrzesanego, jesiennego (mokra ściółka, stare mokre drewno, butwiejące liście). Sięgnijcie po to wino, to naprawdę ciekawa, satysfakcjonująca pinotowa propozycja z Austrii. 
Cena: 130, 28 zł
(5-) Kadarka Bonsai 2019, Vida Peter, Szekszárd, Węgry, 13%
Importer: Rafa Wino
O Peterze i jego winach pisałem np. tutaj. Z pewnością winiarz ten przyłożył ręki do powrotu kadarki na winiarskie salony. Jego kadarka ujmuje lekkością i subtelnością. Kolor wina jest delikatny, o bardzo lekkim nasyceniu. Zarówno w aromatach jak i smakach trzeba przygotować się na subtelne rejestry – dominują akcenty owocowe (poziomki, truskawki, kompot wiśniowy) lekko podkreślone delikatnymi taninami. Wino jest lekkiej budowy, kształtne, z wdziękiem dzielące się swoim owocowym charakterem. Szczerze radzę - sięgajcie po kadarki w dobrym wydaniu jak najczęściej. Od tej możecie zacząć. Jeśli jeszcze nie próbowaliście.
Cena: 49,99 zł

Mariusz Kap©zyński

Punktacja:
(6) - wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) - bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) - dobre, interesujące wino
(3) - przyzwoite
(2) - słabe
(1) - omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami