Niedziela, 17 Października, 2021     ostatnia aktualizacja 12-10-2021
 
Winnica Czak
 
2009-03-01

Winnica załozona w Regulicach (gmina Alwernia, powiat Chrzanów). Założona w 2005 roku, ma powierzchnię 0,30 hektara. Właścicielami winnicy są prawnik Krzysztof Góra wraz z żoną Barbarą. Winnica powstała jako efekt marzeń o urzeczywistnieniu w Polsce wyrafinowanej kultury rolnej i przetwórczej. Pierwsze informacje pochodziły z książek pana Romana Myśliwca.
Trzy lata temu po objęciu hektarowego gospodarstwa pozostawionego przez teścia rozpoczęta została wstępna uprawa części pól przeznaczonych pod winorośl. Następnie na jesieni dokonano zakupu pięciuset sadzonek kilkunastu odmian w „Winnicy Golesz” pana Romana Myśliwca. Pierwszy zimowy okres wegetacji okazał się trudny, gdyż część sadzonek została zjedzona przez nornice. Zmusiło to do podjęcia prób rozmnażania winorośli we własnym zakresie i zaowocowało wytworzeniem sadzonek na dalsze własne potrzeby powiększania uprawy winorośli. W roku 2006  na powierzchni około dwudziestu pięciu arów wykonano rusztowania ze słupków betonowych tworząc w ten sposób początek ostatecznej formy już rosnących krzewów winorośli.
W roku 2007 dokonano dosadzenia kolejnych dziesięciu arów winnicy. Jednocześnie jedna osoba, pan Zdzisław Czak zajmująca się bezpośrednio uprawą winorośli przebywała w Burgundii, rejon Chablis, w winnicy prowadzonej przez małżeństwo polsko-francuskie w celu ogólnego poznania tradycyjnych metod prowadzenia krzewów w tym rejonie. W lutym 2008 dokonano zabutelkowania na własne potrzeby pierwszych kilkudziesięciu litrów. Na bieżąco są prowadzone prace mające na celu wypróbowywanie w lokalnych warunkach kolejnych pozyskanych odmian winorośli. Testowane są oczywiście także różne sposoby produkcji wina, od białego po czerwone.  W planach budowlanych na najbliższą przyszłość jest przebudowa istniejącej stodoły na winiarnię, której projekt został już wstępnie zatwierdzony, jako zgodny z obowiązującymi w Unii Europejskiej normami dotyczącymi produkcji wina. Uruchomiona została profesjonalna szkółka winorośli, umożliwiająca produkcje sadzonek szczepionych oraz powiększanie obszaru uprawy winorośli.

Kontakt:
Krzysztof Góra,
Regulice, gmina Alwernia, powiat Chrzanów,
woj. małopolskie,


Komentarze

Darek Z. St-ce/ świętokrzyski!e/ - 2009-05-12 15:32:30