Niedziela, 17 Października, 2021     ostatnia aktualizacja 12-10-2021
 
Winnica Nad Dobrą Wodą
 
2009-03-09

Winnica w Garlicy Murowanej, założona w 2007 roku ma powierzchnię 0,30 hektara. „Winnica Nad Dobrą Wodą” ulokowana jest na środkowej części zbocza  wznoszącego się nad Doliną Garliczki, jednej z malowniczych dolinek podkrakowskich. Podnóże owego zbocza od zachodu opływa struga, w ustnej tradycji, nazywana przez mieszkańców Dobrą Wodą – od niej właśnie winnica wzięła swą nazwę.
Pierwsze nasadzenia poprzedziły 4 lata przygotowań: od kwerendy źródeł historycznych w poszukiwaniu informacji o niegdysiejszych tradycjach winogrodniczych okolicy, przez  zbieranie danych meteorologicznych, po przygotowanie gleby i dobór odmian.
W obecnym kształcie winnica ma charakter eksperymentalny: kolekcja odmian jest systematycznie powiększana w celu wyselekcjonowania tych, które w tej lokalizacji odwdzięczą się zarówno winem najlepszej jakości jak i pozwolą na wypracowanie interesującego, indywidualnego stylu. W aktualnym siedlisku winnica osiągnie wielkość 0,5 hektara.
Właściciele winnicy z wykształcenia są historykami. Przez lata, mieszkając w dużym mieście, poszukiwali miejsca w którym mogliby, pijąc poranną kawę, podziwiać w zasięgu wzroku jedynie zmiany w przyrodzie, malowane przez pory roku. Od zawsze w tym obrazie mieściła się winnica, jako rozwinięcie pasji ogrodniczych i fascynacji winem. Fascynacji, która zrodziła się w trakcie spacerów w winnicach południowej Francji i odwiedzin w gospodarstwach winiarskich wokół Wiednia.

Kontakt:
Winnica Nad Dobrą Wodą
Katarzyna Hamela,
Garlica Murowana, gmina Zielonki,
woj. małopolskie