Niedziela, 17 Października, 2021     ostatnia aktualizacja 12-10-2021
 
Winnica Srebrna Góra
 
2009-08-10

To obecnie chyba jeden z najbardziej ciekawych i obiecujących projektów winiarskich w Polsce. "Winnica Srebrna Góra" ma świetna lokalizację - niedaleko klasztoru kamedułów w podkrakowskich Bielanach. Interesujący pomysł i śmiałe zamiary inwestorów powodują, że temu przedsięwzięciu warto się przypatrywać.
Właściciele winnicy swoje winiarskie zainteresowania realizują od lat w pracy zawodowej. Projekt Winnica Srebrna Góra stanowi największe wyzwanie zawodowe, które w przypadku powodzenia stanie się zwieńczeniem lat ciężkiej pracy i poświęceń.
Winnica Srebrna Góra ma być dziełem dopracowanym w każdym szczególe. Projekt zakłada realizację średniej wielkości gospodarstwa winiarskiego, obejmującego: winnice o docelowej powierzchni 26,5 ha; przetwórnię (winiarnię) o możliwości przerobu ok. 90-100 ton winogron i produkcji ok. 70 tys. litrów (90 tys. butelek) wina rocznie.
Kreując wizerunek i "filozofię" produktu inwestorzy zakładają następujace cele: skupienie się na produkcji win z wyższych segmentów jakościowych i cenowych, stworzenie i utrzymanie wizerunku ciekawej, nietuzinkowej posiadłości winiarskiej, którą spośród innych producentów w regionie wyróżniać będzie jakość produkcji oraz specyficzna, indywidualna filozofia działania - nawiązująca do tradycji klasztoru i historycznych upraw winorośli na terenach Małopolski.
Rok założenia:
A. Początki uprawy winorośli przy klasztorze sięgają pocz. XVII w. Istniejąca winnica na terenie eremu: krzewy 30-40 letnie
B. Rozpoczęcie prac nad poszerzeniem winnicy - wiosna 2008
C. Zaplanowane nowe nasadzenia - wiosna 2010

Powierzchnia winnicy (w ha i arach, planowane powiększenia):
A. Istniejąca winnica: 5 arów B. Planowane powiększenie: całkowita powierzchnia winnicy - 15,5 ha, powierzchnia nasadzeń - ok. 12 ha (pole z vitis vinifera ok. 4 ha, pole z mieszańcami ok. 8 ha)
Lokalizacja - ważne uwarunkowania:
Wysokość: 230 - 280 m.n.p.m Dolina Wisły Osłony: od północy i częściowo wschodu i zachodu Las Wolski
Kierunek i nachylenie stoku (w %):
Płd i płd-zach Nachylenie śr. 10 %, na obszarze ok. 50 arów wzgórze 30%
Typ gleby:
Gleby winnicy są wytworzone z dwóch rodzajów skały macierzystej, w związku z tym dominują dwa główne typy gleb (na części powierzchni te typy się mieszają):
Rędziny (podtyp rędziny brunatne) wytworzone z wapieni skalistych górnej jury i gleby
brunatne (podtyp rędziny właściwe).

Kontakt:
Winnica Srebrna Góra,
Al. Konarowa 1,
30-248 Kraków.
Winnica usytuowana jest na łąkach bielańskich przy al. Wędrowników u podnóża klasztoru O.O. Kamedułów.
Adres www: www.winnicasrebrnagora.pl

Komentarze

Marek - 2014-01-30 16:36:51