Vinisfera

Wina morawskie

Wina z Moraw przeżywają renesans. Poprawienie ich jakości stało się faktem, co potwierdzają rozliczne degustacje i opinie fachowców. Tekstem na temat morawskiego winiarstwa Michala Solarika Vinisfera zapowiada kolejne materiały poświęcone winom z tego regionu.

Uprawa winorośli na Morawie ma ponad tysiącletnią tradycję. Niektórzy historycy datują początki uprawy winorośli na tym terenie nawet na trzeci wiek naszej ery, kiedy u podnóży Pálavy wybudowali swój obóz legioniści z X legii rzymskiej. Wśród znalezisk archeologicznych były noże winiarskie, można więc przypuszczać, że Rzymianie przynieśli na południe Morawy – podobnie jak do innych kolonii – wraz ze swoją kulturą także produkcję wina. Współczesne winiarstwo nawiązuje do nowożytnych tradycji średniowiecza. Wówczas król czeski Karol IV sprowadził sadzonki szlachetnych odmian burgundzkich, którymi obsadzano winnice w okolicach Pragi, skąd przeniesiono winiarstwo na Morawę.

W połowie XIX wieku na Morawie było prawie trzydzieści tysięcy hektarów winnic. Obecnie winorośl uprawia się na około osiemnastu tysiącach hektarów. Zawsze dokładnie wybierano miejsca do zakładania winnic – także teraz winiarze uprawiają winorośl w najlepszych lokalizacjach, dzięki czemu powstają tu wyjątkowe wina najwyższej jakości. Dowodem tego są również liczne sukcesy morawskich win na wystawach międzynarodowych. Tylko w tym roku morawscy winiarze otrzymali na wystawach międzynarodowych w sumie 145 nagród, w tym jeden Wielki Złoty Medal podczas Vinitaly we włoskiej Weronie i 19 złotych medali na wystawach Vinalis International Paris, Concours Mondial de Bruxelles, MUNDUSvini 2007 i AWC Vienna 2007. Morawa ma wspaniałe warunki do uprawy białych odmian, a białe wino to dwie trzecie produkcji.
Morawskie białe wina są charakterystyczne ze względu na świeżość, ciekawy bukiet, ekstrakttywność  i harmonijne połączenie pełnego smaku ze świeża kwasowością. Ostatnio coraz bardziej popularne stają się wina czerwone, które dzięki nowoczesnym technologiom produkcji są pełne i wyraźne, ale jednocześnie delikatne i wyróżniają się przyjemnym owocowym zapachem.Najpopularniejszymi białymi odmianami są Müller Thurgau, Ryzlink vlašský i Veltlínské zelené, a ciemną odmianą – typowe dla Morawy Svatovavřinecké.

Na Morawie prowadzi się także uszlachetnianie winorośli. Z tych nietypowych odmian, uprawianychw szkółkach  na Morawie można spróbować oczywiście win. Należy do nich odmiana Pálava (krzyżówka odmian Müller Thurgau i Tramín), oraz nowa odmiana Aurelius, która powstała poprzez skrzyżowanie odmian Neuburské i Ryzlink rýnský. Interesująca jest także odporna na choroby odmiana Malverina, która jest uprawiana na Morawie na zaledwie 15 hektarach winnic. Odmiana ta jest odpowiednia do produkcji biowina.


tekst: Michal Solarik, Narodowe Centrum Winiarskie Republiki Czeskiej

zdjęcia: Mariusz Kapczyński

Zobacz :
www.wineofczechrepublic.cz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Vinisfera
Przewiń do góry

Jeżeli chcesz skorzystać z naszej strony musisz mieć powyżej 18 lat.

Czy jesteś osobą pełnoletnią ?

 

ABY WEJŚĆ NA STORNĘ

MUSISZ MIEĆUKOŃCZONE

18 LAT