Vinisfera

Winnica Cassiopeia

Winnica znajduje się w Jastrzębiu Zdroju w dzielnicy Bzie Zameckie (a dokładnie – Bzie Górne). Krzewy rosną na terenie pochylonym w kierunku południowo- wschodnim.

Winnica znajduje się w Jastrzębiu Zdroju w dzielnicy Bzie Zameckie – dokładnie Bzie Górne. Krzewy rosną na terenie pochylonym w kierunku południowo- wschodnim, na glebie kategorii IV – ciężkiej; grupa granulometryczna – pył ilasty, na której do tej pory uprawiane były tradycyjnymi metodami zboża, ziemniaki, buraki, etc.
Data sadzenia winnicy: 15 maja 2010
Powierzchnia nasadzeń to jak na razie 4,5 ara, a w tym roku powiększam nasadzenia do powierzchni 6 arów – 325 krzewów.
Rozplanowanie krzewów w kilkunastu rzędach ukierunkowanych północ-południe. Rozstaw rzędów 1,80 m, krzewy w rzędzie co 1,0 m. Winnica na etapie formowania krzewów, które zamierzam prowadzić w formie Guyota lub Casenave’a.

Uprawiane odmiany:
– Riesling – 75 krzewów
– Cabernet Dorsa – 100 krzewów
– Roter Traminer – 75 krzewów
– Regent – około 75 sztuk – od tego roku
 
To jest jak narazie całość planowanej uprawy z przeznaczeniem na wino gronowe. Narazie nie planuję powiększać areału.

Z uzyskanych winogron zamierzam produkować wino o jak najwyższej jakości, stąd wybór szlachetnych odmian winorośli. Pomimo ich wrażliwości na przemarzanie i choroby grzybowe postanowiłem zaryzykować w myśl zasady, że mogę nie mieć zbioru w każdym roku, ale jak już będzie dobry rok to może uda mi się osiągnąć coś większego niż wino stołowe.
Moja przygoda z winiarstwem rozpoczęła się około 10 lat temu od wnikliwego studiowania książki Pana Cieślaka „Domowy Wyrób Win” i na początek do przerobu korzystałem z własnych lub powierzonych wiśni, winogron (nieznanych odmian), żyta, itp. Dwa lata przed założeniem winnicy wpadł do głowy pomysł, żeby spróbować profesjonalnego prowadzenia winorośli i po odwiedzeniu kilku winnic w Polsce i przeczytaniu wielu stron książek i porad internetowych, a w końcu przy pomocy i dzięki uprzejmości jednego z wybitnych polskich prekursorów uprawy winorośli, którego wkład jest nieoceniony, zakupiłem sadzonki i posadziłem swoją pierwszą prawdziwą winnicę.

Kontakt:
Winnica CASSIOPEIA
Powierzchnia: 0,06 ha
Właściciel: Krzysztof NIESŁAŃCZYK
Adres winnicy:
Jastrzębie Zdrój 44-336, (dzielnica Bzie Zameckie), dojazd od ul. Rolniczej,
Kontakt: tel. 600 897 424,
e-mail: k.nieslanczyk@op.pl
WWW – brak

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Vinisfera
Przewiń do góry

Jeżeli chcesz skorzystać z naszej strony musisz mieć powyżej 18 lat.

Czy jesteś osobą pełnoletnią ?

 

ABY WEJŚĆ NA STORNĘ

MUSISZ MIEĆUKOŃCZONE

18 LAT