Vinisfera

Winnica Dom Bliskowice

Jeden z najbardziej obiecujących projektów winiarskich w ostatnich latach. Debiutanckie wina z Bliskowic niemal od razu odniosły sukces – zyskały uznanie w oczach konsumentów i krytyków (Święto Wina w Janowcu 2011). Dobra jakość i styl potwierdziły się w kolejnym roczniku.

Winnica została założona w 2009 roku. Znajduje się we wsi Bliskowice, gmina Annopol, powiat Kraśnik. Zajmuje 4,50 ha powierzchni.
Parcele położone są na południowo-zachodnich zboczach nadwiślańskich wzgórz Małopolskiego Przełomu Wisły. Winnica ma dobrą ekspozycję i mikroklimat.
Znajduje się 150-190 m n.p.m. Nachylenie stoku: średnio 6%-9%. Gleba wapienna – płytka, mocno alkaliczna z dużym udziałem rumoszu wapiennego.
Pierwsze nasadzenia przeprowadzono wiosną 2009 roku. Na 1 hektarze posadzono odmianę johaniter oraz regent i cabernet cortis. W roku 2011 na 3,5 ha dosadzono rondo, regent, cabernet cantor a także riesling, hibernal, seyval blanc. Przygotowywane jest (dane na czerwiec 2012) kolejne 3.5 ha pod następne nasadzenia.
Większość prac wykonywana jest ręcznie z zastosowaniem naturalnych metod uprawy, dokonuje się redukcji plonu oraz selekcji zebranych owoców. Zarządcą i enologiem w Winnicy Dom Bliskowice jest Maciej Mickiewicz (Winnica Solaris).
Debiutanckie wina z Bliskowic niemal od razu odniosły sukces – zyskały uznanie w oczach konsumentów i krytyków (Święto Wina w Janowcu 2011). Dobra jakość i styl potwierdziły się w kolejnym roczniku.
Miłośników polskiego wina ucieszyć powinna wiadomość, że winnica zapowiada oficjalną sprzedaż swoich win od 2013 roku.

Winnicę można zobaczyć na filmiku tutaj.

Na zdjęciu: Lech Mill – Winnica Dom Bliskowice (© fot. M.K.)

Kontakt:
Właścicielem Winnicy Dom Bliskowice są Winnice Wisły Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie,
Al. Jerozolimskie 224
02-495 Warszawa
e-mail: lechmill@gmail.com
tel.: 885 210 457

Zdjęcia w galerii poniżej (z czerwca 2012 r.) autorstwa Macieja Mickiewicza

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Vinisfera
Przewiń do góry

Jeżeli chcesz skorzystać z naszej strony musisz mieć powyżej 18 lat.

Czy jesteś osobą pełnoletnią ?

 

ABY WEJŚĆ NA STORNĘ

MUSISZ MIEĆUKOŃCZONE

18 LAT