Vinisfera

Winnica Dosłońce

Winnica położona jest w miejscowości Dosłońce (stąd jej nazwa) około 3 km od Racławic. Usadowiona jest w tzw. „ciepłej strefie” na południowo zachodnim zboczu, o pochyleniu średnio 150, na wysokości nieco poniżej 350 m.n.p.m. 

Winnica położona jest w miejscowości Dosłońce (stąd jej nazwa) około 3 km od Racławic. Cały ten rejon jest zbudowany z margli pokrytych lessem. Winnica posadowiona jest w tzw. „ciepłej strefie” na południowo zachodnim zboczu, o pochyleniu średnio 150, na wysokości nieco poniżej 350 m.n.p.m.
Naturalne osłony od mroźnych wiatrów północnych i wschodnich zostały dodatkowo uzupełnione pasem wierzby od zachodu.
Wyżej wymienione naturalne atuty siedliska winnicy uzupełnia niezwykły urok miejscowości Dosłońce. Urok ten uczynił to miejsce moim życiowym siedliskiem. W 2006 roku zbudowałem dom i posadziłem pierwsze dziesięć krzaków winorośli. W chwili obecnej winogrona są obsadzone na powierzchni 0,22ha. W aktualnym siedlisku winnica osiągnie 1,2 ha.


Winnica Dosłońce późną jesienią

Z zawodu jestem inżynierem energetykiem. Założona winnica miała i wciąż ma charakter eksperymentalny. Na początku istotnym utrudnieniem, jak wykazały badania, była zmineralizowana gleba lessowa. Zastosowałem pełny zestaw konwencjonalnych środków podnoszących poziom humusu w glebie, jednak dopiero  Efektywne Mikroorganizmy dały widoczne rezultaty.
Po drodze przeżyłem przykrą przygodę z herbicydami „od sąsiadów”. Temat: herbicydy, a winorośl jest wg mnie mało znany, mimo dużego zagrożenia dla bardzo wrażliwych na pestycydy winorośli. Tą sytuację wykorzystałem do zmiany formy prowadzenia większości krzewów z kurtyny na niskie formy w rozstawie 2,7mx1m-1,2m (32-37 krzewów na ar). Opanowanie tych spraw zajęło mi pierwsze 6 lat.
Ważnym krokiem jest ograniczenie ilości odmian, do tych, które zapewnią oczekiwaną jakość wina jak i walory uprawowe. Ilość odmian zredukowałem wstępnie do: Alden, Bianka, Cabernet Dorsa, Cascade, Jutrzenka, Leon Millet, Marechal Foch, Muskat Odeskij, Seyval Blank, Regent, Roesler, Rondo. Większość z nich to mieszańce klasyczne i złożone, które nie są przeze mnie zabezpieczane w żaden sposób na zimę. Ochrony przed mroźnym wiatrem wymaga jedyna vitis vinifera – Cabernet Dorsa. Potwierdza to istnienie u mnie „ciepłej strefy”.
Po dość burzliwych początkowych latach dziś koncentruję się głównie na procesie winifikacji. Znów eksperymentuję szukając drogi do uzyskania wina o oryginalnym smaku.
Moimi doświadczeniami związanymi z glebą, winoroślą uprawianą bez chemii, ale i pompami ciepła, elementami pasywnego drewnianego domu z kominkiem opalanym wierzbę energetyczną, ogrodem, czyli tym wszystkim co mam u siebie, chętnie podzielę się w moim ukochanym Dosłońcu przy kieliszku wina.

Kontakt:
Winnica Dosłońce
Zbigniew Zobek
Dosłońce 34, 32-222 Racławice
Tel.: 504855046
e-mail: zbigniew.zobek@wp.pl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Vinisfera
Przewiń do góry

Jeżeli chcesz skorzystać z naszej strony musisz mieć powyżej 18 lat.

Czy jesteś osobą pełnoletnią ?

 

ABY WEJŚĆ NA STORNĘ

MUSISZ MIEĆUKOŃCZONE

18 LAT