Vinisfera

Winnica Edison


Założona w 2017 roku winnica znajduje się na dużym, 4 hektarowym terenie Hotelu Edison, przy ulicy Wypoczynkowej 60 w Baranowie – malowniczo położonej miejscowości na zachodnich obrzeżach Poznania. Obszar winnicy obejmuje obecnie 40 arów należących atrakcyjnego terenu, lekko nachylonego w stronę znajdującego się ledwie 300 metrów dalej jeziora Kierskiego. Wokół kompleksu znajdują się liczne tereny rekreacyjne, chętnie odwiedzane zarówno przez mieszkańców Poznania, jak i gości z zewnątrz. Pomysłodawcą oraz założycielem winnicy jest właściciel Hotelu Edison i miłośnik wina – Przemysław Woźny.

(fot. Winnica Edison)

Na terenie winnicy nasadzone zostały trzy białe odmiany winorośli oraz jedna czerwona. Piaskowo-żwirowe podłoże, właściwa wentylacja i odpowiednie nasłonecznienie spowodowały, że wybrane krzewy winorośli bardzo dobrze się przyjęły. W 2020 roku udało się zebrać w czasie winobrania pierwsze owoce do produkcji wina z odmian winorośli właściwej (vitis vinifera): Riesling i Pinot Noir oraz dwie odmiany hybrydowe: solaris i muscaris.
Pomimo niewielkiej jeszcze skali projektu Winnica EDISON posiada własną przetwórnię wyposażoną w prasę, stalowe kadzie z możliwością kontroli temperatury, urządzenia filtrujące i małe laboratorium. W 2023 winnica powiększy o nowe nasadzenia, które zajmą łącznie powierzchnię 1,0 hektara.
Wino produkowane w Winnicy Edison jest efektem pasji i zaangażowania grupy bliskich przyjaciół i miłośników wina, którzy razem z właścicielem i przy współpracy z doświadczonymi konsultantami nieustannie starają się ulepszać oferowane produkty, uczestnicząc w całym procesie produkcji – od prac na terenie winnicy, aż po butelkowanie wina.
Obecnie w ofercie Winnicy EDISON możecie Państwo znaleźć dwa wina białe: Riesling i Cuvee oraz jedno czerwone Pinot Noir.

(fot. Winnica Edison)

Wszystkimi winami produkowanymi w Winnicy Edison można cieszyć się w komfortowym otoczeniu Hotelu Edison, funkcjonującego pod marką Best Western. Na terenie graniczącego z jeziorem Kierskim obiektu znajduje się między innymi: mała plaża, własny pomost oraz restauracja ze smaczną kuchnią opartą na lokalnych produktach. Hotel oferuje możliwość zwiedzania winnicy, organizacji spotkań biznesowych i towarzyskich, a dodatkowo co roku gości znanych artystów z Polski i zagranicy w ramach odbywającego się w lipcu Festiwalu EDISON.
Nasze wina są również dostępne w restauracji i winebarze L33 Bistro & Bar w Poznaniu przy ul. Libelta 33 na terenie Hotelu LIBERTE.

Winnica EDISON:
Baranowo, ul. Wypoczynkowa 60
62-081 Przeźmierowo
Email: winnica@hoteledison.com.pl
Tel: 572 325 597 – Monika Sroczyńska
609 610 000 – Maciej Krystowski

Vinisfera
Przewiń do góry

Jeżeli chcesz skorzystać z naszej strony musisz mieć powyżej 18 lat.

Czy jesteś osobą pełnoletnią ?

 

ABY WEJŚĆ NA STORNĘ

MUSISZ MIEĆUKOŃCZONE

18 LAT