Vinisfera

Winnica Folwark Pszczew

Winnica Folwarku Pszczew jest jedną z turystycznych atrakcji Pszczewa. Przed wiekami właścicielami Folwarku byli poznańscy biskupi, którzy mieli tutaj swoją letnią rezydencję i to oni jako pierwsi sprowadzili na Ziemię Międzyrzecką winną latorośl. Obecni właściciele Folwarku Pszczew, Państwo Żaneta i Łukasz Robak w roku 2014 wrócili do dawnych tradycji winiarskich folwarku i na areale 0,25 ha przy budynku starej gorzelni założyli małą winnicę.

W 2017 roku rozbudowano winnice na nowej parceli, tuż obok folwarku na obszarze 4,75 ha, w otulinie Pszczewskiego Parku Krajobrazowego. Jest to obecnie jedyna winnica w powiecie międzyrzeckim. Winnica Folwark Pszczew wytwarza wina z odmian: regent, cabernet cortis, souvignier gris, solaris, johanniter, riesling oraz chardonnay.
Aby poznać Pszczew i jego okolice, Folwark oferuje dla odwiedzających noclegi w enoturystyce mieszącej się w Starej Gorzelni z 1890 roku. Goście mają możliwość wziąć udział w degustacjach komentowanych wraz z poczęstunkiem. Podczas zwiedzania winiarni mieszczącej się w piwnicach dworu biskupów poznańskich z XVII w., można dowiedzieć się wiele o produkcji wina jak i o samym Folwarku, jego założycielach, a także historii miejscowości.

 okien pokoi goście mogą podziwiać krajobraz rozłożystych zielonych łąk-złóż borowiny, które są pozostałością po jeziorze Chłop, rozciągającym się dawniej na terytorium ówczesnej siedziby biskupów poznańskich.
Winnica Folwark Pszczew produkuje wysokiej jakości wina ekologiczne, dbając o każdy szczegół na etapie ich produkcji. Otoczenie lasów i jezior sprawia, że człowiek żyje tu w symbiozie z naturą, dlatego tak ważne jest dla właścicieli prowadzenie winnicy w sposób zrównoważony, w trosce o środowisko. Od 2021r. Winnica Folwark Pszczew posiada certyfikat ekologicznej uprawy winorośli.
„W zgodzie z naturą, blisko historii” to motto, które towarzyszy właścicielom folwarku przy realizacji każdego przedsięwzięcia związanego z rewitalizacją tego zabytku.

Dodatkowo w roku 2021 produkty pochodzące z Winnicy Folwark Pszczew zostały odznaczone czapką „Kulinarnego Dziedzictwa Regionu Lubuskiego”, a  gospodarstwo otrzymało nagrodę za Najlepsze Ekologiczne Gospodarstwo Rolne w województwie lubuskim roku 2021 za uprawę ekologiczną winorośli do produkcji ekologicznych win gronowych oraz owoców i warzyw, z których przyrządzane są przetwory.
Produkty Folwarku i Winnicy Folwark Pszczew dostępne są w sprzedaży internetowej.

Kontakt:
Folwark Pszczew
ul. Stefana Batorego 11
66-330 Pszczew
woj. lubuskie

Winnica:
Łukasz Robak
tel.:+48 881 337 311
Email: folwark@pszczew.com.pl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Vinisfera
Przewiń do góry

Jeżeli chcesz skorzystać z naszej strony musisz mieć powyżej 18 lat.

Czy jesteś osobą pełnoletnią ?

 

ABY WEJŚĆ NA STORNĘ

MUSISZ MIEĆUKOŃCZONE

18 LAT