Vinisfera

Winnica Fritz

Winnica Fritz jest rodzinnym przedsięwzięciem. Została założona 2009 roku niedaleko Nowego Sącza. Nieduża winnica (ok. 20 arów) rośnie na południowo-zachodnich stokach Paściej Góry w Chełmcu (bardzo ładny widok na panoramę Nowego Sącza).


Winnica Fritz jest rodzinnym przedsięwzięciem. Została założona 2009 roku niedaleko Nowego Sącza. Nieduża winnica (ok. 20 arów) rośnie na południowo-zachodnich stokach Paściej Góry w Chełmcu (bardzo ładny widok na panoramę Nowego Sącza). Uprawia się typowe odmiany: seyval blanc, muskat odesski, johanniter, solaris, z czerwonych: rondo, regent, cabernet cortis, leon millot, marechal foch. Do minimum ogranicza się opryski, stawia na bardziej naturalne sposoby walki z chorobami i szkodnikami. Winnica rozpoczęła już procedurę uzyskania stosownych certyfikatów ekologicznych (w gospodarstwie uprawia się metodami ekologicznymi również wiele krzewów, jadalnych roślin i ziół).


(fot. Winnica Fritz)

Historia rodziny jest bardzo ciekawa. Jak opowiada właściciel, Ryszard Fryc (szanowany biznesmen, inwestor, ale i pasjonat pożarnictwa)- „Z miłośnika boskiego trunku – dzięki zdobytej wiedzy, praktyce i intuicji – stałem się kontynuatorem starej rodzinnej tradycji, która sięga korzeniami końca XVIII wieku, w czasy Monarchii Austro-Węgierskiej, kiedy mój przodek Antoni Fritz przybył z austriackiego Tyrolu i osiedlił się w tym regionie. Podjąłem się trudu kultywowania tradycji winiarskich, które on przywiózł, stąd nazwa winnicy – Fritz (rodzina przodka szybko się spolonizowała zmieniając nazwisko na Fryc).


(fot. Winnica Fritz)

Winnica Fritz to ciekawy projekt, wszystkie zyski z działalności winnicy przeznaczane są na – założoną przez państwa Fryców – Fundację Pomocy Osobom z Autyzmem MADA. Winnica prowadzi zajęcia i warsztaty dla swoich podopiecznych fundacji (np.udział w zbiorach czy pielęgnacji winnicy).
Od grudnia 2017 roku wina weszły do oficjalnej sprzedaży. Warto wspomnieć, że oprócz win produkuje się tu również nalewki (dereniówka, pigwówka, wiśniówka, czarnobzówka, miętówka, malinówka i ratafia ziołowa). Planowane jest wprowadzenie ich również do handlowego obrotu.

Kontakt:
Winnica Fritz
Bożena i Ryszard Fryc
33-395 Chełmiec, ul.Leśna 77
info@winnicafritz.pl
www.winnicafritz.pl
GSM: 724 333 777

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Vinisfera
Przewiń do góry

Jeżeli chcesz skorzystać z naszej strony musisz mieć powyżej 18 lat.

Czy jesteś osobą pełnoletnią ?

 

ABY WEJŚĆ NA STORNĘ

MUSISZ MIEĆUKOŃCZONE

18 LAT