Vinisfera

Winnica Jania

Winnica Jania jest położona na terenach Ziemi Brzeskiej przy miejscowości Krzyżowice na Opolszczyźnie w sąsiedztwie rzek: Odry oraz Nysy Kłodzkiej nieopodal najstarszego drewnianego kościoła w Polsce w Krzyżowicach. Pierwsze wzmianki obiektu kultu religijnego datowane są w okres 1418 – 1428r, a kościół znajduje się na Szlaku Polichromii Brzeskich tworzonych przez artystę malarza z Burgundii na zlecenie samego księcia brzeskiego Ludwika II. Badania dendrologiczne drewna użytego do budowy kościoła opiewają na lata 1325 oraz 1326. W okolicy można zwiedzić również „Mały Wawel” czyli zamek Piastów Śląskich w Brzegu.
Wyjątkowy mikroklimat oraz podłoże gliniasto – piaszczyste, w jednym z najcieplejszych rejonów Polski pozwalają tworzyć niepowtarzalne wina.
Do winnicy można bezproblemowo dostać się drogą krajową nr 94, autostradą A4, bądź koleją.

Plan na to miejsce powstał w 2013 roku – to wtedy właściciele zaczęli eksperymentować z krzewami winorośli. Na początku w małym przydomowym ogródku, a z roku na rok niezobowiązujące hobby, zaczęło przeradzać się w prawdziwą pasję do winorośli oraz samego wina. Wiodące szczepy winorośli to solaris i johanniter, a także pinot noir oraz cabernet cortis. Aktualny areał opiewa na niespełna 2 ha uprawy winorośli.

Winnicę prowadzi małżeństwo: Alicja Jania – magister ekonomii oraz Mateusz Jania – inżynier budownictwa. W 2017 roku Mateusz dodatkowo ukończył Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu uzupełniając wykształcenie kierunkowe o Technologię Winiarstwa. Właściciele z otwartością dzielą się wiedzą i służą pomocą w założeniu nawet małej przydomowej winnicy. Organizowane są różnego rodzaju warsztaty miedzy innymi z cięcia oraz prowadzenia winorośli. W ofercie znajdziemy również indywidualne jak i grupowe degustacje win.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Vinisfera
Przewiń do góry

Jeżeli chcesz skorzystać z naszej strony musisz mieć powyżej 18 lat.

Czy jesteś osobą pełnoletnią ?

 

ABY WEJŚĆ NA STORNĘ

MUSISZ MIEĆUKOŃCZONE

18 LAT