Vinisfera

Winnica Jędrzychów

Po zakupie posiadłości w 1986 roku podjęte zostały przez właściciela natychmiastowe pozyskiwania i ratowania starych odmian i klonów winorośli autochtonicznej na terenie miasta i w okolicach Zielonej Góry. Oto prawdziwa dbałość o zachowanie historycznych, winiarskich śladów…

Po zakupie posiadłości w 1986 roku podjęte zostały przeze mnie natychmiastowe pozyskiwania i ratowania starych odmian i klonów winorośli autochtonicznej na terenie  miasta i w okolicach Zielonej Góry. Program wyszukiwania okazów i ich selekcji mających w genotypie starszy materiał odmian miejscowych doprowadził po parunastu latach, że w maju 2005 r. winnica została wpisana do rejestru z nr rej. 08/62/2451.
Winnica obecnie ma tysiąc sto winorośli na 25 arach oraz kilkanaście hybryd, również z odmian deserowych, wzdłuż betonowego ogrodzenia winnicy od strony południowej, co do których prowadzone są obserwacje i selekcja.
Nadmieniam, że w okresie 25 lat winorośl na winnicy nigdy nie ucierpiała z powodu przymrozków.
Subiektywnie oceniając, możemy się pochwalić „odnalezieniem” kilku reliktów, których zachowanie na naszym gruncie obserwujemy.
Winnica prowadzi szkółkę. Obecnie w gruncie jest ponad 3500 młodzieży w 3-oczkowym systemie korzeniowym.
Uprawiane odmiany: aurora, pinot noir, riesling, traminer, chrupka różowa.

Winnica „Jędrzychów” Jolanty i Konrada Czaplińskich


PS. Właściciel Winnicy Jędrzychów jest poza tym autorem książki-albumu: Zielona Góra. Miasto młodości, tradycji i winorośli, poświęconej walorom turystycznym, kulturalnym i gospodarczym stolicy Ziemi Lubuskiej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Vinisfera
Przewiń do góry

Jeżeli chcesz skorzystać z naszej strony musisz mieć powyżej 18 lat.

Czy jesteś osobą pełnoletnią ?

 

ABY WEJŚĆ NA STORNĘ

MUSISZ MIEĆUKOŃCZONE

18 LAT