Vinisfera

Winnica Kinga

Winnica założona w 1985 r. Pierwsze 40 krzewów winorośli sprowadzono ze szkółki winorośli pod Ostrowem Wielkopolskim. Po trzech latach winnica zaczęła się rozrastać, osiągając 2,5 tys. krzewów. W szkółce 40 odmian winorośli.

Winnica Kinga istnieje od 22 lat, założycielami plantacji są Halina i Wojciech Kowalewscy. Winnica założona została w 1985 r. Pierwsze 40 krzewów winorośli sprowadzono ze szkółki winorośli pod Ostrowem Wielkopolskim. Po trzech latach przygody z winoroślą winnica zaczęła się rozrastać, osiągając 2,5 tys. krzewów. W roku 1997 w czasie wielkiej powodzi winnica została całkowicie zniszczona. Pozostał tylko jeden krzew. Jesienią tego samego roku nawiązaliśmy kontakt z Instytutem Winoroślowym w Kiszyniowie (Mołdawia), skąd przywieźliśmy nowy materiał szkółkarski, w tym odmiany deserowe i wiele odmian moszczowych z myślą o sprzedaży świeżego owocu deserowego oraz podjęciu prób związanych z produkcją wina. Powiodło się: dziś winnica zbiera owoce deserowe z 2,5 tys. krzewów. Od 2 lat z coraz większym powodzeniem produkujemy wino z 2 tys. krzewów moszczowych. Wino to do chwili obecnej przeznaczone było dla przyjaciół i znajomych, ale sukcesy w tej dziedzinie spowodowały, że winiarstwem bardzo poważnie zainteresowało się młode pokolenie, czyli córka Kinga z mężem Robertem Koziarskim. Rok 2004 to krok milowy w historii winnicy. Dokupiliśmy hektar ziemi pod uprawę polową, z czego połowa jest już obsadzona odmianami moszczowymi, w większości sprawdzonymi przez nas szczepami mołdawskimi.
Ostatnie lata w historii winnicy to nie tylko poważne próby produkcji wina, ale również drobne przetwórstwo, w tym octy winne, kiszone liście winorośli itp. Okres ten to również starania o profesjonalny sprzęt do produkcji wina. Ostatnie pięć lat to również rozwój szkółki, która oferuje w sprzedaży 40 różnych odmian winorośli, m. in.
Aurora, Muscat, Seyval blanc, 

Kontakt:
Winnica Kinga
Kinga Kowalewska-Koziarska
67-100 Nowa Sól,
Stara Wieś 28 (woj. lubuskie)
www.winnicakinga.pl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Vinisfera
Przewiń do góry

Jeżeli chcesz skorzystać z naszej strony musisz mieć powyżej 18 lat.

Czy jesteś osobą pełnoletnią ?

 

ABY WEJŚĆ NA STORNĘ

MUSISZ MIEĆUKOŃCZONE

18 LAT