Przygoda z winoroślą zaczęła się tu już kilkanaście lat temu, na pierwszych kilku krzewach odmiany aurora. Po poszukiwaniu tradycji winiarskich w rejonach Zielonej Góry, Kotliny Kłodzkiej oraz innych rejonów Polski, koło poszukiwań właściciela zamknęło się i powróciło na Podkarpacie.
Wzgórza na południe od Dębicy to często strome stoki wokół małych dolin. Takie jest również położenie Winnicy Pod Dębem. Płytko zalegający wapienno-piaskowy łupek jest mało żyzny, ale ubóstwo zasobów rekompensuje głębia mineralnej świeżości. Z tego bogactwa minerałów czerpią krzewy winorośli.
Przygoda z winoroślą zaczęła się już kilkanaście lat temu, na pierwszych kilku krzewach odmiany aurora. Mając do dyspozycji niewielki zasób literatury zacząłem nad tymi krzewami pracować. Po poszukiwaniu tradycji winiarskich w rejonach Zielonej Góry, Kotliny Kłodzkiej oraz innych rejonów Polski, koło moich poszukiwań zamknęło się i powróciło na Podkarpacie, kiedy winiarze z Kotliny Kłodzkiej skierowali mnie do Jasła do Romana Myśliwca. Spotkanie z nim zapoczątkowało nowy etap: rozwój winnicy, nasadzenia nowych odmian winorośli oraz prace nad winem z nowych odmian.
Przed założeniem większych nasadzeń był w tym miejscu stary sad czereśniowy, ich duże pnie sprawiały olbrzymi problem z wytyczeniem rzędów dla krzewów winorośli i do dziś przeplatają rzędy winnicy ulegając powolnemu rozkładowi. Założony od początku działania winnicy eksperymentalny model biodynamiczny obejmuje uprawę i winifikację. Uprawa winorośli to w głównej mierze stała kontrola stanu zdrowotnego, zabiegi dla podniesienia odporności krzewów przy unikaniu chemicznych środków ochrony, które mogłyby niekorzystnie wpłynąć na winifikację prowadzoną w środowisku naturalnych drożdży. Taka technologia daje zrównoważoną fermentację, a w efekcie interesujące wina.
Nazwa winnicy pochodzi od dębu, który od kilkudziesięciu lat rośnie na szczycie wzgórza nad winnicą i roztacza nad nią swój opiekuńczy wpływ, jak wierzyli nasi słowiańscy przodkowie, których życie związane było mocno z siłami natury.
Sibera 2005 – 12,5o
Kontakt:
Wacław Matłok
(woj. podkarpackie)