Vinisfera

Winnica Podstolice

„Winnica Podstolice” założona została w 2007 rok w Podstolicach (woj. mazowieckie).  Istnieje możliwość rozbudowy winnicy do 1ha. Docelowo posadzone zostaną odmiany winorośli na 3-4 rodzaje win.

„Winnica Podstolice” w Podstolicach, założona w 2007 roku. Powierzchnia winnicy 0,20 ha
Wytwarzaniem win i miodów pitnych zajmuję się od 2003 roku. Pierwsze wina powstały w oparciu o krajowe winogrona, nieznanej odmiany. Mimo, iż proces technologiczny został zachowany, nie spełniały one moich oczekiwań. Zrozumiałem wtedy, że nie da się zrobić dobrego wina z przypadkowych odmian. Postanowiłem posadzić wiosną 2007 roku pierwsze 30 krzaków winorośli. W czasie dalszych rozważań, spotkań i rozmów z innymi winiarzami, m. in. ze Stowarzyszenia Winiarzy i Miodosytników Polskich doszedłem do wniosku, że to za mało. Jesienią 2007 roku podszedłem do założenia większej winnicy poważniej. Przygotowane zostało 20 arów pola. Ziemia została odchwaszczona, nawieziona, zwapnowana i zaorana. 26 kwietnia 2008 roku zaczęło się sadzenie, w sumie 500 krzewów winorośli.
Obecne plany to utrzymanie winnicy w zdrowym stanie, wyprowadzenie pni oraz testowanie rosnących odmian. Na pewno nastąpi redukcja niektórych z nich. Te które nie poradzą sobie w tych warunkach, bądź nie spełnią moich oczekiwań zostaną zastąpione tymi już sprawdzonymi. Docelowo pozostaną odmiany na 3-4 rodzaje win. Jesienią winnica będzie ogrodzona siatką leśną, głównie przeciwko zającom, których nie brakuje w okolicy. Wiosną 2009 roku zostanie postawione rusztowanie. Istnieje możliwość rozbudowy winnicy do 1ha. Najbliższe lata pokażą czy ten teren nadaje się pod uprawę winorośli właściwej i produkcję win jakościowych. Wszystko wskazuje na to że tak.

Kontakt:
„Winnica Podstolice”
Paweł Czerwiński
Podstolice, powiat Garwolin, gmina Maciejowice,
woj. mazowieckie

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Vinisfera
Przewiń do góry

Jeżeli chcesz skorzystać z naszej strony musisz mieć powyżej 18 lat.

Czy jesteś osobą pełnoletnią ?

 

ABY WEJŚĆ NA STORNĘ

MUSISZ MIEĆUKOŃCZONE

18 LAT