Vinisfera

Winnica Steinberg

Winnica Steinberg zawdzięcza swoją nazwę pruskiej wsi założonej prawie 470 lat temu nad jeziorem Szóstak Duży w Powiecie Ełckim, obecnie noszącej nazwę Szczecinowo. Na winnicę Steinberg składają się cztery małe parcele o łącznej powierzchni ok. 0,1 ha (350 krzewów), o wystawie południowej ze średnim nachyleniem 5%.

 
Winnica Steinberg zawdzięcza swoją nazwę pruskiej wsi założonej prawie 470 lat temu nad jeziorem Szóstak Duży w Powiecie Ełckim, obecnie noszącej nazwę Szczecinowo. Ta część Pojezierza Ełckiego, zwana przez wzgląd na swoją charakterystyczną topografię polodowcową Mazurami Garbatymi, odznacza się szczególnymi walorami krajobrazowymi, ale również bardzo surowym klimatem z przeważającymi wpływami kontynentalnymi, a zatem z krótkim upalnym latem i długimi mroźnymi zimami. Występowanie kompleksów leśnych i licznych jezior łagodzi tylko w pewnym stopniu warunki klimatyczne; długo utrzymująca się pokrywa śnieżna, silne wiatry zachodnie,  północno-zachodnie oraz minimalne temperatury spadające nawet do -30°C czynią uprawę winorośli na tych terenach szczególnie trudną.
Szczecinowo rozciąga się na licznych zboczach morenowych, które skrywają gleby żyzne, choć płytkie. Składają się na nie gliny i piaski z raczej obojętnym odczynem, ze wskazaniem na lekko kwasowe. Wody gruntowe zalegają na poziomie 1,8m. Na winnicę Steinberg składają się cztery małe parcele o łącznej powierzchni ok. 0,1 ha (350 krzewów), o wystawie południowej ze średnim nachyleniem 5%. Winorośl prowadzona jest w formie niskiego podwójnego Guyota (na wysokości 30cm).


Winnica Steinberg

Do roku 2012 testowane były różne odmiany winorośli zakupione w e.sadzonka oraz w Winnicy Golesz. Na dzień dzisiejszy, na podstawie doświadczeń z poprzednich lat oraz ze względu na liczbę posiadanych sadzonek poszczególnych odmian, główny kierunek  produkcji win będzie odbywał się następująco:
– wina białe wczesne: Solaris & Osceola Muscat (może z Siegerebe)
– wina białe późne: Seyval  Blanc & Bianca (z dodatkiem Villarisa i Felicji)
– wina różowe (w fazie eksperymentu): Marechal Foch & Leon Millot (może z dodatkiem Adalmiiny i St.Pepin – w zależności od terminu dojrzewania)
– wina czerwone: Rondo & Regent (z dodatkiem Rebergera)
– wino w stylu porto: Frontenac
 Właściciele winnicy nastawiają się na wina smaczne, czasami ze względu na terminy dojrzewania, mogą być one mieszanką różnych odmian.   
Winnica została założona w 2008 roku. Wina produkowane są w sposób tradycyjny z ręczną selekcją jagód.  Jako pierwsze zabutelkowano w 2011 roku Seyval Blanc & Bianca.

Kontakt:
Leszek Chocian
Winnica STEINBERG
Szczecinowo 20
19-330 Stare Juchy
tel. +48 697 555505
leszek.chocian@wp.pl
Współrzędne geograficzne wsi Szczecinowo: 53.9667°N, 22.1667°E

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Vinisfera
Przewiń do góry

Jeżeli chcesz skorzystać z naszej strony musisz mieć powyżej 18 lat.

Czy jesteś osobą pełnoletnią ?

 

ABY WEJŚĆ NA STORNĘ

MUSISZ MIEĆUKOŃCZONE

18 LAT