Vinisfera

Winnica Świdnicka

W 2001 r.  na powierzchni 40 arów  powstała w Makowicach (Gmina Świdnica) winnica. W pierwszych latach działalności  teren obsadzany był różnymi odmianami. Jednak w miarę zdobywania doświadczeń na kolejnych działkach pojawiły się  nowe odmiany winorośli sprowadzone specjalnie dla tego siedliska. Dziś winnica zajmuje  obszar 3,65 ha , na czterech działkach o zupełnie różnych  właściwościach gleby.

W 2001 r.  na powierzchni 40 arów  powstała w Makowicach (Gmina Świdnica) winnica. W pierwszych latach działalności  teren obsadzany był różnymi odmianami. Jednak w miarę zdobywania doświadczeń na kolejnych działkach pojawiły się  nowe odmiany winorośli sprowadzone specjalnie dla tego siedliska. Dziś winnica zajmuje  obszar 3,65 ha , na czterech działkach o zupełnie różnych  właściwościach gleby.   
Nazwę WINNICA ŚWIDNICKA – zaczerpnięto z historycznych źródeł. Już w średniowieczu  uprawiano winorośl, robiono wino  i regulowano nim płatności. Jej nazwa nawiązuje do bliskiego sąsiedztwa miasta Świdnicy, a ze wzgórz  na których się znajduje roztacza się wspaniała panorama miasta. Od strony wschodniej nad równiną  góruje  Masyw Ślęży,  od strony południowej Góry Sowie z  Wielką Sową na pierwszym planie,   od  zachodu  Góry Wałbrzyskie.  Winnica położona  na wysokości  255m m n.p.m  sprawia wrażenie, jakby górowała nad całą okolicą. Stąd też spacer po niej pozwala poznać piękne okolice Świdnicy.
Ponad sto odmian  winorośli jakie znajdują się w Winnicy Świdnickiej pozwala poznać różnorodność owoców, ich cechy charakterystyczne, oraz smak winogron z których powstają najbardziej znane u nas wina tj. Chardonay,  Pinot Blanch, Pinot Gris, Pnot Noir, Oporto,  Gewurztraminer,  Rondo, Muskat, Regent i wiele, wiele innych.
Nasza specjalność to nie tylko odmiany przerobowe. Ponad połowa nasadzonych odmian to odmiany deserowe , od najjaśniejszych  żółtych, różowych poprzez czerwone, granatowe  do czarnych. Od małych do dużych, lekko kwaskowych po słodkie. Tak duża różnorodność  odmian w jednym miejscu pozwala poznać bogactwo rodziny Vitis. Jedna z działek położona na dużej stromiźnie  została obsadzona kaskadowo co jest u nas rzadkością i daje bardzo ciekawy efekt wizualny.
Naszym atutem jest spacer  między rzędami i porównywanie jak smakuje owoc, a jak wino z niego zrobione. To oczywiście w okresie dojrzewania (wrzesień/październik). W tym też okresie można próbować  licznych odmian  deserowych. Natomiast cały sezon, od maja do października organizujemy degustacje na winnicy. Mogą to być wyłącznie degustacje wina,  wina   i serów czy też imprezy z przekąskami dobranymi do oferowanych win. Wszystko to  wymaga wcześniejszego ustalenia telefonicznie bądź mailem. Dopełnieniem degustacji może być omówienie procesu  winifikacji, lub też uprawy danej odmiany .
Dla amatorów uprawy winorośli polecamy – rozmnażane u nas pod nadzorem PIORIN – sadzonki własno korzeniowe, każda z paszportem.
Dla pragnących dłużej pozostać  w naszej  okolicy, zapraszamy  do  odwiedzin wsi Krzyżowa (25 min spacerem). Historycznej miejscowości polsko-niemieckiego pojednania, z pięknym pałacem  i bogatą ofertą konferencyjno -noclegową. Ponad to w całej okolicy jest dużo hoteli i gospodarstw agroturystycznych z bogatą ofertą gastronomiczną.
Oprócz  walorów  enoturystycznych  teren winnicy ma  bogatą historie z czasów wojny siedmioletniej a konkretnie z trzeciej wojny śląskiej w latach 1760 – 1762. Świdnica będąca twierdzą chronioną przez wojska austriackie,  oblegana  była wówczas przez wojska pruskie ,które na okolicznych wzgórzach pobudowały liczne forty obronne. Jeden z nich znajdował się właśnie na terenie WINNICY ŚWIDNICKIEJ, skąd dokładnie można było dostrzec broniącą się twierdzę.  21 lipca 1762 roku  rozegrała się na jej obszarze decydująca bitwa tej wojny, prawdopodobnie dowodzona osobiście przez Fryderyka II króla Prus.  Szczegółowe  dokumenty historyczne opisujące wydarzenia tamtych czasów znajdują się w Muzeum Kupiectwa w Świdnicy, a w winnicy można do dzisiaj  odnaleźć pamiątki  z tamtych lat.
Dla zainteresowanych historią Świdnicy  jako stolicy Księstwa Świdnicko- Jaworskiego ,  winnica jest niebywałą atrakcją. Miasto słynie z wpisanego na listę UNESCO największego  w Europie, protestanckiego Kościoła Pokoju zbudowanego całkowicie  z drewna,  a także  z katedry  z trzecią co do wielkości najwyższą wieżą (103m). Przepiękna starówka, która obok krakowskiej, toruńskiej i zamojskiej, zaliczana jest do najcenniejszych zespołów zabytkowych w Polsce , a Muzeum Dawnego Kupiectwa za jedyne – to jedne z wielu atutów tego miasta. Dobrze rozwinięta sieć usług gastronomicznych, hotelowych w Gminie Świdnica zapewnia doskonały wypoczynek i pozwala zapoznać się z historią i zabytkami regionu. Na uwagę zasługuje zamek Książ k/o Wałbrzycha, legendarna góra Ślęża, Zagórze Śląskie, podziemne fabryki  w Osówce i Głuszycy i bardzo wiele innych.
Serdecznie zapraszamy do naszej  Winnicy Świdnickiej   

Kontakt:
Winnica Świdnicka
Jolanta i Ryszard Gut
Świdnica, ul. Kraszowicka 23
tel. 74 853 67 10
kom. 662 043 709, 604 901 954
e-mail: ryszard.gut@wp.pl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Vinisfera
Przewiń do góry

Jeżeli chcesz skorzystać z naszej strony musisz mieć powyżej 18 lat.

Czy jesteś osobą pełnoletnią ?

 

ABY WEJŚĆ NA STORNĘ

MUSISZ MIEĆUKOŃCZONE

18 LAT