Vinisfera

Winnica Turnau

Winnica Turanau to przedsięwzięcie, na które pomysł narodził się w 2010 roku w Baniewicach (50 km od Szczecina). Przedsięwzięcie rodzinne jest typowo rodzinne – właścicielami są panowie Grzegorz, Zbigniew i Jacek Turnauowie oraz Tomasz Kasicki (enolog).

Winnica Turanau to przedsięwzięcie, na które pomysł narodził się w 2010 roku w Baniewicach (50 km od Szczecina). Przedsięwzięcie rodzinne jest typowo rodzinne – właścicielami są panowie Grzegorz, Zbigniew (są kuzynami) i Jacek (syn Zbigniewa) Turnauowie oraz Tomasz Kasicki (enolog). Wkrótce rozpoczęto pierwsze nasadzenia, które okazały się rokujące więc zwiększono areał – w 2013 roku powierzchnia winnicy wynosiła około 17 hektarów. Docelowo ma mieć areał 20 ha. Sadzonki zakupiono w szkółkach niemieckich. Uprawia się min. solaris, johanniter, rondo i regent. Z winnicą współpracuje i doradza niemiecki producent z Nadrenii – Frank Faust.


Winiarski team. Od lewej: Zbigniew Turnau, Jacek Turnau, Grzegorz Turnau, Tomasz Krasicki (fot. Winnica Turnau)

Na potrzeby winiarni postanowiono zaadaptować stary budynek z 1881 roku. Koszty renowacji, budowy i wyposażenia są duże (około 4 mln zł). Winnica otrzymała na to przedsięwzięcie dotację  1,4 mln złotych z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego (w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego).
Pierwsze winobranie odbyło się w 2014 roku, przefermentowano około 12 tysięcy litrów wina. W planach przewidziana jest pełną gama win: białe, czerwone, różowe, wytrawne, półwytrawne a w przyszłości także musujące i słodkie. Oficjalny debiut wina na rynku przewidziano na maj 2015 roku.


Uprawa winorośli należąca do Winnicy Turnau (fot. Winnica Turnau)

Winnica będzie prowadzić również działalność enoturystyczną – przewidziano więc miejsca noclegowe dla gości, salę degustacyjną a nawet miejsce na małe koncerty (z pewnością Grzegorz Turnau zagra tu nie raz).

Kontakt

Winnica Turnau
(Winnica Baniewice Sp. z.o.o. Sp. k. )
Baniewice 4
74-110 Banie
e-mail: kontakt@winnicaturnau.pl

web: http://winnicaturnau.pl/

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Vinisfera
Przewiń do góry

Jeżeli chcesz skorzystać z naszej strony musisz mieć powyżej 18 lat.

Czy jesteś osobą pełnoletnią ?

 

ABY WEJŚĆ NA STORNĘ

MUSISZ MIEĆUKOŃCZONE

18 LAT