Vinisfera

Winnica Węgrzyn

Kolejna polska winnica. Miejscowość Węgierka została założona przez osadników węgierskich, którzy sadzili tu winnice w latach 1720-1750. Do 1944 r. miejscowość była własnością rodziny węgiersko-polskiej. Podczas parcelacji tej miejscowości właściciele wraz z rodziną wyjechali na Węgry. Potomkowie po mieczu żyją gdzieś na Kielecczyźnie…

Miejscowość Węgierka została założona przez osadników węgierskich, którzy sadzili tu winnice w latach 1720-1750. Do 1944 r. miejscowość była własnością rodziny węgiersko-polskiej. Podczas parcelacji tej miejscowości właściciele wraz z rodziną wyjechali na Węgry. Potomkowie po mieczu żyją gdzieś na Kielecczyźnie.
Działkę kupiliśmy w 2000 r. Ziemia ma tu strukturę lessowo-gliniastą z dodatkiem wapnia – kamień wapienny jest tu kopany w całej miejscowości, robi się z niego bardzo dobre wapno. W chwili obecnej jesteśmy na etapie budowy i rekonstrukcji piwnicy do 100 metrów kw. Sami zrobiliśmy prasy ramowe o pojemności około 40 l każda. Wino zamierzaliśmy produkować od 2008 r., ale majowe przymrozki (–7°C) zniszczyły krzewy. Jedynie odmiany później pączkujące dają szansę na jakieś zbiory. Zamierzamy obsadzić 1,20 ha, a resztę terenu przeznaczyć na agroturystykę; w linii prostej do Słonnego-Bieszczady jest 20 km. Przy dobrej pogodzie widać Tarnicę. Mamy zamiar produkować od 8 do 10 tys. butelek wina rocznie. Posiadamy 2 glebogryzarki, spawamy kadzie ze stali nierdzewnej tak, aby wszystko było gotowe do produkcji, gdy krzewy osiągną 5 lat.

Kontakt:
Winnica Węgrzyn

Małgorzata Herman-Mruk, Krzysztof Mruk
Węgierka 196
(woj. podkarpackie, pow. Jarosław
, gm. Rożwienica)

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Vinisfera
Przewiń do góry

Jeżeli chcesz skorzystać z naszej strony musisz mieć powyżej 18 lat.

Czy jesteś osobą pełnoletnią ?

 

ABY WEJŚĆ NA STORNĘ

MUSISZ MIEĆUKOŃCZONE

18 LAT