Vinisfera

Winnica Żagańska SAGANUM

Winnica Saganum leży w malowniczej Dolinie Bobru w podżagańskim Bożnowie. Gliniasto-piaszczyste gleby naniesione przez rzekę Bóbr i wyszlifowane przez ostatnie zlodowacenie sprawiają, że klimat do dojrzewania owoców jest tu wyjątkowy.

Winnica Saganum leży w malowniczej Dolinie Bobru w podżagańskim Bożnowie. Gliniasto-piaszczyste gleby naniesione przez rzekę Bóbr i wyszlifowane przez ostatnie zlodowacenie sprawiają, że klimat do dojrzewania owoców jest tu wyjątkowy. Tu winnice i sady łagodnie opadają ku rzece. 40 metrów przewyższenia od lustra Bobru do winogradów pozwala uzyskać optymalne warunki do wegetacji winnych gron.

Żagań już pod koniec XIII wieku mógł poszczycić się uprawą winorośli. Zawdzięczał to mnichom, którzy na przyklasztornych poletkach uprawiali winne krzewy. Wzmianki o pierwszych, świeckich już winnicach pochodzą z XVI wieku. Największa i najbardziej reprezentacyjna książęca winnica powstała w wieku XIX na stokach Weinbergu (Winnego Wzgórza). I właśnie tu, jeden kilometr od tego historycznego miejsca, w 2017 roku została założona Winnica SAGANUM. Saganum to historyczna, łacińska nazwa Żagania.

Pierwsze nasadzenia z 2017 roku to 1100 krzewów na 0,2 ha. Odmiany riesling, solaris, hibernal z białych oraz rondo i regent z czerwonych winogron. W 2019 roku na kolejnej 2,1 hektarowej parceli zasadzono 12 tysięcy winnych krzewów – gewurztraminer, riesling, solaris, souvignier gris, hibernal z odmian białych i pinot noir, dornfelder, rondo, regent z czerwonych.
Właściciel winnicy, Marcin Furtak za szczęśliwy traf uznaje poznanie Michała Pajdosza z Winnicy Jakubów, z którym się zaprzyjaźnił. Jest dla niego mentorem i  wzorem do naśladowania.
Dotychczasowe wina rocznik 2017 w Winiarni SAGANUM powstały z owoców pozyskanych z Winnicy Silesian.

NAGRODY:
Solaris 2017 – złoty medal i Grand Prix Winobrania 2018 Zielona Góra Riesling/Johanniter 2017 – złoty medal Winobrania 2018 Zielona Góra
Riesling/Johanniter 2017 –  złoty medal na Międzynarodowy Konkurs Win Enoexpo 2018 w Krakowie
Riesling/Johanniter 2017 – srebrny medal na Międzynarodowym Konkursie Win Zimnoklimatycznych 2019
Souvignier gris – wyróżnienie na III Święcie Młodego Wina
Tytuł najpopularniejszej winnicy dla Winnicy Saganum – III Święto Młodego Wina

Kontakt:
Winnica SAGANUM
Marcin Furtak
www.winnicasaganum.pl
tel.+48 601967489

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Vinisfera
Przewiń do góry

Jeżeli chcesz skorzystać z naszej strony musisz mieć powyżej 18 lat.

Czy jesteś osobą pełnoletnią ?

 

ABY WEJŚĆ NA STORNĘ

MUSISZ MIEĆUKOŃCZONE

18 LAT