Vinisfera

Winnice Kojder. Skazani na sukces?

Winnice Kojder znajdują się nieco ponad pół godziny jazdy samochodem od Szczecina. To kolejna polska winnica wysunięta na północną placówkę. „Bardzo trudne i niepewne warunki…” – powie ktoś. Czy jednak tak jest w istocie? Działania winnicy zdają się tej tezie zaprzeczać.

Winnice Kojder znajdują się nieco ponad pół godziny jazdy samochodem od Szczecina. To kolejna polska winnica wysunięta na północną placówkę. „Bardzo trudne i niepewne warunki…” – powie ktoś. Czy jednak tak jest w istocie? Działania winnicy zdają się tej tezie zaprzeczać. Zresztą, znajdująca „po sąsiedzku” (niecałe 40 km) Winnica Turnau również radzi sobie świetnie.

Winnice Kojder na polskim rynku zadebiutowały w tym roku i trzeba przyznać, że zrobiły to w bardzo dobrym stylu. Ledwie wysłali pierwsze próbki win na czerwcowy konkurs „Polskie korki”,  organizowany w poznańskim SPOT (w sumie pojawiło się na nim 113 win), i od razu zgarnęli złoto za Cuveé 2017. Kolejny konkurs, towarzyszący Międzynarodowym Dniom Wina w Jaśle, to kolejny sukces – brąz za Johannitera 2017 i srebro dla Solarisa 2017. Jednak nie tylko o medale chodzi. Dobre opinie dystrybutorów oraz najważniejszego źródła – konsumentów, również potwierdzają dobry start winnicy.
Na uwagę zasługuje jeszcze coś. Winice Kojder jako jedne z nielicznych zdecydowały się wejść na rynek w pełni profesjonalnie, w momencie kiedy „wszystko było gotowe”. Mam tu na myśli starannie zaplanowane, udane etykiety, strategię działań, odwagę podążania za najnowszymi trendami (wino z bardzo obiecującej, nowej odmiany sauvignier gris), etc. Rodzina Kojder jest też w trakcie stopniowego certyfikowania winnicy jako organicznej. Sami przyznacie, że nie zasypują gruszek w popiele… Nic dziwnego, że sporo zaczęło się o nich mówić i szybko pojawiły się informacje w lokalnej prasie.

Oceniamy krótką serię win, sami zobaczcie jak wypadły. No i miejcie Winnice Kojder na oku. Ja będę przyglądał się bardzo bacznie.

Wina można kupić tutaj.

(4+) Johanniter 2017, Winnice Kojder, Zachodniopomorskie, Polska, 11%
Bardzo johanniterowy styl – delikatna owocowość (papierówki, agrest, biała porzeczka) plus trochę pestek i siana. W ustach wytrawne, świeże żywe, ładnie ułożone. Są nuty mirabelkowe, białej porzeczki, ziół selera. Wszystko zrobione czysto, świeżo, lekko i nowocześnie. Po prostu – przyjemnie się je pije.
Cena: 59,00 zł

(4+) Sauvignier gris premium 2017, Winnice Kojder, Zachodniopomorskie, Polska, 12%
Jedna z nowszych, obiecujących hybryd – souvignier gris. Aromaty stateczne, świeże – papierówki, brzoskwini, pestek, pigwowca, opadłych liści, siana, jest lekko dymne. W ustach wytrawne, żywe, jabłkowe. Są też mirabelki, suszone kwiaty i akcenty dojrzałej cytryny, jabłka, grejpfrutowych pestek. W tle przyjemna goryczka i lekko korzenny akcent. Bardzo przyjemne wino.
Cena:

(5-) Souvignier gris 2017, Winnice Kojder, Zachodniopomorskie, Polska, 11,5%
Inne wydanie souvignier gris. Wino z gron z innej parceli, przeszło fermentację jabłkowo-mlekową, dojrzewało na osadzie. Wydaje się bardziej treściwe, maślano-kremowe, oleiste, w aromacie i smaku wiodącą linią jest soczysta gruszka, nalewka z pigwowca i rumianek, jest też ton woskowy, słonecznikowych pestek. Lekko pikantny finisz (biały pieprz) domyka obrazu całości. Wydaje się bardziej dojrzałe, rozwinięte, krągłe i gastronomiczne. Doprawdy, przyjdzie nam chyba pokładać spore nadzieje w sauvignier gris. Oby tak dalej.
Cena: 59,00 zł


(4) Solaris 2017, Winnice Kojder, Zachodniopomorskie, Polska, 12%

Półsłodkie wydanie solarisa. Aromaty kwiatów (bez, jaśmin, rumianek) plus wyraźne nuty owocowe (papierówka w zalewie, morele, soczysta brzoskwinia, ananas). W ustach dobrze, ale nie mocno zaznaczona słodycz, z lekką kwasową kontrą. W tle landrynki cytrynowe, wata cukrowa. Dobrze skrojone wino, styl bardzo przystępny, bezpieczny i świeży. Wiem, że wielu z Was się spodoba.
Cena: 59,00 zł


Mariusz Kap©zyński


Punktacja:
(6) – wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) – bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) – dobre, interesujące wino
(3) – przyzwoite
(2) – słabe
(1) – omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Vinisfera
Przewiń do góry

Jeżeli chcesz skorzystać z naszej strony musisz mieć powyżej 18 lat.

Czy jesteś osobą pełnoletnią ?

 

ABY WEJŚĆ NA STORNĘ

MUSISZ MIEĆUKOŃCZONE

18 LAT