Vinisfera

X Konwent Polskich Winiarzy – seminaria i noty degustacyjne win (II)

Przedstawiam noty degustacyjne win, które zaprezentowano drugiego dnia X Konwentu Polskich Winiarzy. Degustowaliśmy je podczas trzech seminariów poświęconych odmianom vitis vinifera, jutrzence oraz dwóm popularnym w Polsce odmianom: leon millot i marechal foch.

Przedstawiam noty degustacyjne win, które zaprezentowano drugiego dnia X Konwentu Polskich Winiarzy. Degustowaliśmy je podczas trzech seminariów poświęconych odmianom vitis vinifera, jutrzence oraz dwóm popularnym w Polsce odmianom: leon millot i marechal foch.
Wina z vinifer okazały się bardzo solidne, trzymały charakter odmian, dobry styl, dało się zauważyć, że siedliska na których dojrzewały owoce zapewniły odpowiednią dojrzałość owoców. Troszkę trudniej przyszło nam ocenić jutrzenkę. Dwa zdania przypomnienia – odmianę tę uzyskał Roman Myśliwiec w 1988 roku (krzyżówka villard blanc i pinot blanc). Pierwsze wino z jutrzenki powstało dziesięć lat później. Odmiana – jak dotąd jedyna polska –  jest aromatyczna, charakterna i dość elastyczna. Nadaje się zarówno na wina wytrawne, do kupaży, ale ceniona jest też za dobry potencjał w winach likierowych. Przyjęła się i jest dość powszechna w polskich winnicach. Okazało się jednak, że nie było łatwo skolekcjonować próbki win z czystym wydaniem tej odmiany. Degustowaliśmy więc głównie kupaże.
Na koniec zajęliśmy się odmianami leon millot i marechal foch – degustacja okazała się miłym zaskoczeniem. I jak już pisałem w pierwszej części relacji z KPW, wiele wskazuje na to, że dobrze skrojone „leony” i „marszałki” mają szansę na komercyjny sukces, a to dzięki swej głębokiej, soczystej owocowości, niskiej kwasowości i miękkim taninom.

Oto wina które zwróciły moją uwagę podczas drugiego dnia konwentu (kolejność przypadkowa)

(4+) Pinot gris 2014, Winnice Wzgórz Trzebnickich, dolnośląskie
(5-) Kerling 2014, Pałac Mierzęcin, lubuskie
(4+) Riesling 2014, Winnice Wzgórz Trzebnickich, dolnośląskie
(5-) Riesling 2012, Winnica Hiki, lubuskie
(4+) Gewurzaminer 2014, Winnice Saint Vincent, lubuskie
(4+) Orix 2013, Winnica Zadora, Małopolska
(4+) Jutrzenka 2013, Dwie Granice, Podkarpacie
(4+) Marechal Foch 2014, Winnica Rodziny Steców, Małopolska
(4+) Leon Millot 2014, Winnica Rodziny Steców, Małopolska
(4+) Marechal foch 40 + leon Millot 60 2014, Winnica Mazurak
(4+) Marszelus 2013, Winnica Płochockich, świętokrzyskie
(4+) Marechal foch / Leon Millot 2014, Winnica Mazurak, Podkarpacie

Wina powstałe w oparciu o Vitis Vinifera:

1.
(4) Auxerois 2014, Winnica Otok, Dolny Śląsk
Kwasowa, jabłkowa świeża, jabłkowo asparagusowy ton podbicie ziołowe. Wino lekkie, z przyjemną owocowością. Czysto przyjemnie i z nerwem. Całość wypada chudo, kwasowo, żywo. Odświeżające i całkiem apetyczne wio.

2.
(4+) Pinot gris 2014, Winnice Wzgórz Trzebnickich, dolnośląskie
Różowawy ładny kolor (12 h maceracji). Trochę stłumione aromaty w kieliszku. Nuty lekko różane, jabłkowe, brzoskwinia. Smak czysty, kwasowy, lekko pestkowy. Poukładane, zgrabne, z lekką goryczką pestek jabłkowych, pieprzu. 

3.
(3) Pinot gris 2013, Winnica Katarzyna, Wielkopolska
Mniej czysto, goryczkowe, z nutą wiejską, dziką. Owocu sporo i to dojrzałego, ale pojawiają się usterki. Niezbalansowane. Palący finisz i lekkie utlenienie.

4.
(4) Kerling 2014, Winnica Podstolice, Mazowieckie
Odświeżające i czyste, lekkie przystępne i łatwo przyswajalne wino. Ton delikatnej niedojrzałości, ale nie wpływa to na charakter wina. Ma neutralne aromaty i smaki. Pestkowo-słony ton w finiszu.

5.
(5-) Kerling 2014, Pałac Mierzęcin, lubuskie
Półwytrawne. Są lekkie tonacje słodkawe, ładnie zrównoważone kwasowością (8,8 g/l). Delikatne i czyste. Mamy tu zachęcające i apetyczne owoce tropikalne i jabłkowe niuanse. Solidnie zrobione, zbalansowane, z przyjemnym, dobrze zaakcentowanym nerwem. Bardzo zgrabnie zrobione wino. 

6.
(4) Riesling 2014, Winnica Podstolice, Mazowsze, 11%

Jest tu pewna zieloność, niedojrzałość owoców, ale jednak pije się całkiem przyjemnie. Delikatnie surowy ton i nadwyżka kwasowości. Takie lekko niedojrzałe, chude jabłko, przydałaby się tu kontra w postaci cukru resztkowego dla równowagi. Wino z niedojrzałego do końca owocu, ale zrobione lekko, czysto.

7.
(4+) Riesling 2014, Winnice Wzgórz Trzebnickich, dolnośląskie
Typowa dla rieslinga nuta tropikalna, cytrusowa, dojrzała i przyjemna. Wino w bardzo przyjemnym, miękkim tonie (7,6 g cukru) i kwasowości (8,3 g/l). W ustach wypada smacznie i czysto, ma brzoskwiniowy i morelowy ton. Zbalansowane, nieco bardziej gęste. Ten riesling naprawdę daje radę.

8.
(3) Riesling 2014, Winnica Saint Vincent, lubuskie
Wino trochę stłumione, zgaszone. Nuta nieco plastikowa, gumowa, niedojrzałość i lekko palący finisz. Wino nieposkładane, dziwne w odbiorze. Pomieszana zieloność, z płaskim tłem. Wino być może było odkwaszane(?). Wśród zalet wymienić można całkiem niezły potencjał owocowy.

9.
(5-) Riesling 2012, Winnica Hiki, lubuskie
Półsłodkie, bardzo udane wydanie rieslinga. Aromaty z początku dość stonowane, stłumione, ale rasowe, typowo rieslingowe. W smaku podobnie. Kwasowość bardzo dobrze skontrowana jest cukrem resztkowym (30 g cukru, 8 g kwasu, 10,5%). Wino dojrzałe i gęste. Poukładane, wyważone, dobrze sprawdzi się na polskim rynku. Technologicznie bez zarzutu. Ma bardzo ładny finisz. Uwadze Państwa polecam.

10.
(4+) Gewurzaminer 2014, Winnice Saint Vincent, lubuskie
Podkreślić trzeba czystość wykonania i rasowy goryczkowo-ziołowy-pestkowy ton typowy dla tej odmiany. Wino wypada owocowo, czysto, smacznie. Trzyma styl i poziom odmiany, choć nie są to aromaty bardzo buchające, do czego często przyzwyczajają nas wina z gewurzaminera. Jest egzotyczna, pieprzna końcówka i ziołowe tło. Przyjemne, dobrze zrobione wino (9,2 gl cukru, 5 g kwasu, 13,5%).


Etykieta z „historycznej” jutrzenki. Zestarzała się w świetnym stylu… 

Seminarium: JUTRZENKA

11.
(3) Cuvee 2014, Winnica Rodziny Steców, Małopolska
60% bianka+ sibera+jutrzenka. Czyste, choć dość zielone, twarde wino, z typowo „polskim” zielonym klimatem. W ustach również zielonkawe, ostre, pestkowe. Ma odświeżający cytrynowy, lekko pieprzny klimat.

12.
(3-) Cuvee 2014, Winnica Wierzchowina, Podkarpacie
Sibera 75%+jutrzenka. Aromaty jabłkowo-agrestowe, zielone, dość umiarkowane. W ustach wysoka kwasowość. Jabłkowe tony. Wino bardzo proste, zrobione z niedojrzałych owoców, chude. Trudno znaleźć obecność jutrzenki.

13.
(3-) Cuve 2013,
Aurora 85%+ Jutrzenka 10% + muscat odesski. Nuty utlenienia, goryczki, alkoholu. Trudno znaleźć kontekst owocowy, a tym bardziej jutrzenkowy. Sucho i twardo.

14.
(4+) Orix 2013, Winnica Zadora, Małopolska

Orion+feniks+ jutrzenka. Transparentnie, żwawo, przejrzyście i świeżo. Są tony cytrusowe i jabłkowe. Niezła nuta jutrzenkowa. Dobra struktura, niezły owoc. Lekki alkohol. Dobry kupaż. Sympatyczne, bezpretensjonalne wino.

15.
(4+) Jutrzenka 2013, Dwie Granice, Podkarpacie
Jutrzenka 70%, muscat odesski 30%. Wątłe aromaty, ale w smaku jest bardziej ostre kwasowe owocowe i wyraziste. Tropikalny, egzotyczny ton oraz dobrze zaakcentowana jutrzenka (biała porzeczka, zioła, pieprz) . Niezłe wino, pozytywnie ostre, wyraziste. Niezła struktura, świeża o przyjemnym niebanalnym profilu aromatycznym.  

16
(4+) Elenka 2013, Winnica Golesz, Podkarpacie
Jutrzenka 60%, swenson red 40%. Orzechowe, keksowe, smaczne, lekko kawowe, rodzynkowe, herbaciane. Kwasowość wyrazista, dobrze wpasowująca się w owocową strukturę, przyjemny ton tytoniowy. Z lekka wychodzi surowy ton alkoholowy, jeszcze nie zintegrowany z całością (trzeba tu jeszcze czasu na lepszą ewolucję wina). Ale jutrzenka gra tu pierwsze skrzypce. Jest to typ wina do którego Winnica Golesz zdążyła nas przyzwyczaić.

Seminarium: MARECHAL FOCH, LEON MILLOT

17.
(4) Marechal foch rose 2014, Winnica Krokoszówka Górska, Małopolska
Soczyste, świeże z nerwem. Są maliny, wiśnie i troszkę szypułkowej nuty. Jest to smaczne i przystępne wino. Jest tu smaczny i treściwy leśny akcent. Całość bardzo sympatycznie podbita kwasowością. Odświeżające.

18.
(1+) Leon millot 2014, Krokoszówka Górska, Małopolska
Pojawia się jakiś ton podpleśniały, zepsucia. Coś stłumionego, warzywnego. Wino z problemem. Poza tym pojawia się dziwna mleczna nuta. Dużo CO2 –  fermentacja jabłkowo-mlekowa w butelce ruszyła… Coś tu pechowo wymknęło się spod kontroli. Zdarza się. Wspomnę tylko, że piłem to wino przy inych okazjach, wypadało dobrze, bez wad…

19.
(3) Leon millot, marechal foch 2014, Krokoszówka Górska, Małopolska
Zduszone aromaty. W ustach CO2, które zaskakująco ożywia i orzeźwia wino 🙂 W konsekwencji otrzymujemy czerwonego musiaka, z treściwą owocowością. Proste, zupełnie nieskomplikowane wino.

20.
(4-) Rose marechal, foch 2014, Winnica Goya, Małopolska
Lekki kolor, malinowe i truskawkowe tony. Niezła budowa, kwasowość oraz lekkie, owocowe klimaty. Wypada gładko, w nucie kompotu wiśniowego. Przystępne, z lekką goryczką w finiszu. 

21.
(3+) Leon millot 2014, Winnica Goya, Małopolska
Ładny kolor. Nuta ziemista, wiśniowo-pestkowa, Gładko, miękko, dość owocowo, umiarkowana kwasowość, może pewnie za niska. Zachowany jest tu charakter odmiany. Nieskomplikowane, ale wypada solidnie.

22.
(4-) Marechal foch 2014, Winnica Goya, Małopolska
Wino całkiem porządnie zrobione. Jest wiśnia, pestka, maliny, całość wypada owocowo. Są też przyjemne gładkie, jeżynowe tony. Plus korzenne podbicie. Nieskomplikowane i nieprzekombinowane.

23.
(3-) Leon Millot 2014 Winncia Chronów, Małopolska
Jest solidna koncentracja, ale wino jest trochę przykurzone, ziemiste. Lekkie utlenienie? Brak fermentacji jabłkowo-mlekowej, który to fakt daje pewne pozory świeżości. Wino ma koncentrację, sporo owocu, ale jest wywichnięte, ma braki.

24.
(4+) Marechal Foch 2014, Winnica Rodziny Steców, Małopolska
Gęste skoncentrowane bardzo owocowe (masa owoców leśnych), Lekka nuta dębowa (był dodatek chipsów).  Poukładane, dobrze zrobione wino w cięższej, bardziej intensywnej budowie. Dymno-pieprzne, tytoniowe tło. Sensownie zastosowano chipsy. Wino jest harmonijne. Będzie się ciekawie rozwijać.

25.
(4+) Leon Millot 2014, Winnica Rodziny Steców, Małopolska
Słodycz owocu, koncentracja, jagodowo-wisniowe tło. Ziemisyte, dobre taniny. Wino gastronomiczne o dobrej strukturze. Lekko alkoholowe tło. Widać stylistykę odmiany. 
Spod jednej ręki.

26.
(3+) Leon Millot Rose 2015, Winnica Sandomierska, świętokrzyskie
Przyjemne wino, dość mocno nasycone kolorem i materią owocu. Jest pieprzny, malinowy i pikantny ton. Rose w bardziej dosadnym wydaniu, nie zwiewnym i lekkim, ale bardziej charakternym, gastronomicznym. Przyjemnie, zrobione.

27.
(4+) Marszelus 2013, Winnica Płochockich, świętokrzyskie
Marechal Foch. Wino bardzo ładnie się rozwinęło, gładko. Jest wyważone, bardziej eleganckie, korzennie (papryka, pieprz). Są jeżyny, wiśnie, suszone pomidory. Ziołowy ton w finiszu. Zgrabne.

28.
(4) Leon Millot 2014, Winnica Mazurak, Podkarpacie
Koncentracja owocu, wiśnia, dzikie jabłko, trochę niezamknięte aromaty (dać mu czas w kieliszku). Podoba mi się kwasowość, sympatyczny akcent owocowej świeżości w tle. Sporo dymnego charakteru. Trochę nut cabernetowych, porzeczkowych. Jeszcze będzie się rozwijać.

29. 
(4+) Marechal foch / Leon Millot 2014, Winnica Mazurak, Podkarpacie
Dojrzały słodki owoc. Wino wypada gładko, jagodowo, aromaty są dojrzałe i miękkie. Sporo gęstości, pikantnego tła. Dojrzałość owoców daje tu przyjemne wrażenie „słodyczy”, soczystości. Wino w bardzo południowym charakterze. Wypada gęsto, kwasowo, gładko i lekko ziołowo.

30.
(3) Marechal foch / Leon Millot 2013, Wininica Mazurak, Podkarpacie
Bardziej surowe pestkowe, suche i intensywniej kwasowe od poprzednika. Wino bardziej szorstkie, mniej dojrzałe. Oprócz owoców leśnych – pestki, ziemia. Chropawe, mniej szczodre w owocowości. 

31.
(3) Le March 2013, Winnica Ostoja, Podkarpacie
Marchal Foch 70%, Leon Millot 30%. Ujawniają się aromaty typowe dla działania drożdży brettanomyces – grzyby, kapusta, stajnia, warzywa. Poza tym trochę nut jeżyn i wiśni. Całość dzika, nieokrzesana, myląca stylistycznie. Jednym wino wyda się słabe, innym – nietypowe i interesujące. Pewne jest jednak, że brak tu  soczystości, miękkości owocu a taniny są zbyt suche.

Mariusz Kapczyński

Punktacja:
(6) – wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) – bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) – dobre, interesujące
(3) – przyzwoite
(2) – słabe
(1) – omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Vinisfera
Przewiń do góry

Jeżeli chcesz skorzystać z naszej strony musisz mieć powyżej 18 lat.

Czy jesteś osobą pełnoletnią ?

 

ABY WEJŚĆ NA STORNĘ

MUSISZ MIEĆUKOŃCZONE

18 LAT