Vinisfera

Żar i cydr

Żar leje się z nieba. Taka spiekota w mieście to piekło. Pomyślałem, że w takie dni schładzanie się szklaneczką cydru to znakomity pomysł. Moi znajomi mają Fiata Multiplę w kolorze białym. Umówiłem się z nimi na wycieczkę. To miłe młode małżeństwo. Pojechaliśmy do Swoszowic, do Wino Kawa Oliwa. Tam można było zaznać przyjemności degustacji nowych Cydrów Swoszowickich (można też wejść w ich posiadanie drogą kupna online). Nowe cydry to dobry krajowy produkt wart poznania.
Linię podstawową stanowią cydry „Rebel” (przypatrzcie się uważnie etykietom – dadzą Wam odpowiedź skąd taka nazwa). Linię „Premium” tworzą cydry z jabłek starannie przeselekcjonowanych. Wszystkie cydry z  portfolio Winecraft s.c są naturalne, niesiarkowane, nieklarowane. Wyprodukowano je w Piwnicy Lorka.
Powiadam Wam, dobrze jest połączyć przyjemne z pożytecznym – pojechać do Swoszowic i mieć cydr. 

Cydr Swoszowicki powstaje w niedużych ilościach (po ok. tysiącu butelek każdego rodzaju), jest dostępny we wspomnianym Wino, Kawa i Oliwa, krakowskim winebarze Lustra oraz w kilku modnych miejscówkach w Krakowie, miedzy innymi: Karma, Bałtyk, Trust, Miro, etc.
Podane ceny – detaliczne.

 

(4) Cydr Swoszowicki – Rebel Mix 2021, Winecraft, Małopolska, Polska, 7%
Miks starych odmian pochodzących z Beskidu Wyspowego. Cydr ma kolor nasycony, żółty, przechodzący w złoty. Aromaty są świeże, żywe, mocno owocowe. Jest intensywny smak i wyrazisty jabłkowy wdzięk. Ma głębię, wyrazistą jabłkową tkankę i dobrą strukturę. Rebel Mix jest rześki, dobrze gaszący pragnienie, poza tym równy i zbalansowany, świetnie pokazujący cydrowy potencjał jabłek z Beskidu Wyspowego.
Cena: 42,00 zł

 

(4+) Cydr Swoszowicki – Rebel Grochówka 2021, Winecraft, Małopolska, Polska, 7%
Cydr ma ładny nasycony, złocisty kolor. W aromatach wyczuwalny jesienny sad, jabłka i pestki, wosk, odrobina polnych ziół, syropu z pigwowca, prażonych ziaren słonecznika, propolisu, szarlotki, drożdżówki z kruszonką, orzechy laskowe, masło, mokre żyto i trochę igliwia. W tle wyraziste, ale nieagresywne taniny typowe dla grochówki. Całość podbita dobrym musowaniem. To cydr sycący, orzeźwiający, wysyłający jednocześnie jasny i czytelny sygnał, który bardzo lubię: „a może byś zjadł swoje małe co nieco?”.
Cena: 42,00 zł

 

(5-) Cydr Swoszowicki – Premium Miks 2021, Winecraft, Małopolska, Polska, 7%
Kolor ładny, słomkowo-złoty. Cydr powstały z miksu starych odmian Beskidu Wyspowego. Jest soczysty i treściwy, delikatnie mętny, w pełni wytrawny. Ma dobre, długie musowanie. Wyczuwalny jabłecznik z kruszonką i szczyptą cynamonu, biały pieprz, mokre żyto, biszkopt, gałka muszkatołowa, są też lekko dymne, warzywne i korzenne nuty. Ma pewną chropawość charakteru, mniej tu soczystości, która ustępuje pola na rzecz charakternych jabłkowych, skórkowo-pestkowych treści. Dobry w łączeniu z potrawami (kaszanka duszona z cebulką, wątróbka z jabłkiem, potrawka z indyka i warzyw). A nawet jeśli nie zdecydujecie się łączyć go z jedzeniem, to i tak dajcie w niedzielę za niego na tacę.
Cena: 45,00 zł (cydr na Wasze nieszczęście już u producenta wyprzedany – powstało go tylko 800 butelek, ale może w którymś ze sklepów uda się go jeszcze dostać)

 

(5-) Cydr Swoszowicki – Premium Grochówka 2021, Winecraft, Małopolska, Polska, 7%
Grochówka w bardzo dobrym, statecznym wydaniu – treściwa, delikatnie taniczna, rasowa. Owoce pochodziły ze starych jabłoni (wiek 80 – 100 lat, sady prowadzone niskointerwencyjnie) Cydr jest delikatnie mętny, wytrawny, pełen jabłkowych akcentów, lekko dymnych i pestkowych. Orzeźwiający, z dobrą kwasowością i mocnym jabłkowym kręgosłupem. Da się wyczuć akcenty pieczonych jabłek, jesiennego sadu, drożdżówek z jabłkiem, polnych ziół, igliwia, suszonej lawendy, skórki z grejpfruta, kandyzowanej skórki z mandarynki. Ma charakter, wyrazistość tanin, co pozwala wdzięcznie łączyć go z potrawami (spróbujcie go, np. z gulaszem z gęsich wątróbek a poczujecie, że oto wraca do Was resztka człowieczeństwa!).
Podsumowując: jeśli macie ochotę na spotkanie ze szlachetnym, dobrze przefermentowanym jabłkiem – umówcie się na spotkanie z tym cydrem. Ja będąc już „po” – po prostu polecam tego cydrownika(-ów).*
Cena: 45,00 zł

* Z wrażenia napisałem trzy wyrazy „po” w jednym zdaniu.

Mariusz Kap©zyński

Punktacja:
(6) – wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) – bardzo dobre, cydr z dużą klasą
(4) – dobry, interesujący cydr
(3) – przyzwoity
(2) – słaby
(1) – omijać z daleka, cydr z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Vinisfera
Przewiń do góry

Jeżeli chcesz skorzystać z naszej strony musisz mieć powyżej 18 lat.

Czy jesteś osobą pełnoletnią ?

 

ABY WEJŚĆ NA STORNĘ

MUSISZ MIEĆUKOŃCZONE

18 LAT