Vinisfera

Borsa Vini Italiani 2023 – sukces włoskiego wina!

Wydarzenie Borsa Vini Italiani, które odbyło się we wtorek 30 maja w hotelu Marriott w Warszawie, przyciągnęło liczne grono przedstawicieli branży winiarskiej oraz pasjonatów wina. W tegorocznej edycji, zorganizowanej przez polski oddział Italian Trade Agency, wzięły udział 34 winnice, które zaprezentowały wina z 12 regionów Włoch oraz ponad 150 odwiedzających. Ambasador Włoch w Polsce Jego Ekscelencja Luca Franchetti Pardo wraz dyrektorem polskiego oddziału Italian Trade Agency Paolo Lemma zainaugurowali 9. edycję Borsa Vini Italiani. Coroczne spotkanie to okazja do nawiązania relacji biznesowych, budowania wiedzy eksperckiej w dziedzinie enologii oraz wyjątkowych degustacji.

Podczas 9. edycji Borsa Vini Italiani goście mieli okazję uczestniczyć w degustacji komentowanej masterclass „Tajemnice Włoch”, a także rozmawiać z ekspertami i nawiązywać cenne kontakty biznesowe podczas degustacji walk around. Wspaniała atmosfera i wysoki poziom profesjonalizmu zapewnione przez organizatora sprawiły, że wydarzenie w ciągu ostatnich lat zyskało miano obowiązkowego punktu w kalendarzu branży winiarskiej.

Borsa Vini Italiani to coroczne święto włoskiego wina w Polsce

Włochy od lat są niekwestionowanym liderem w imporcie wina na polski rynek, z udziałem sięgającym 27%, zachowując tym samym znaczącą przewagę nad Niemcami i Hiszpanią, które plasują się odpowiednio na 2. i 3. pozycji z udziałami 12,7% oraz 11,2%. Dominująca pozycja rynkowa zachęca nas do intensyfikacji działań promocyjnych, których celem jest dalszy rozwój popytu i zainteresowania polskich konsumentów wyjątkowym produktem jakim jest wino. To szczególnie ważne mając na uwadze fakt, że jego spożycie w Polsce jest nadal na stosunkowo niskim poziomie, w porównaniu z innymi europejskimi krajami. Z przyjemnością zauważamy, że coraz więcej Polaków zaczyna doceniać nie tylko jakość, ale kulturę picia wina – towarzyski charakter czy związek z dobrym, włoskim jedzeniem – powiedział Paolo Lemma, dyrektor polskiego oddziału Italian Trade Agency.

W godzinnej masterclass wzięło udział 47 zarejestrowanych uczestników z branży. Pasja, szczegółowa i dogłębna znajomość świata wina przez dwóch prowadzących – Erosa Teboniego, zdobywcę nagrody Sommelier Champion of the World 2018, oraz Wojciecha Bońkowskiego, pierwszego Polaka z tytułem Master of Wine – pozwoliły uczestnikom odkryć winiarskie tajemnice Włoch. Degustacja walk around, odbywająca się po masterclassie, była zwieńczeniem oczekiwań gości, oferując możliwość skosztowania ponad 160 etykiet, które stanowiły prawdziwą ucztę dla podniebienia.

Podczas imprezy zaprezentowało się wielu włoskich wystawców

Z radością obserwujemy rosnącą ciekawość Polaków wybierających włoskie wina. Aktualnie ponad 51% wolumenu wszystkich importowanych z Włoch etykiet to wina spokojne, czerwone i białe, natomiast wina musujące odpowiadają już za prawie 34% wolumenu, co wpisuje się w globalny trend popularności właśnie tego typu trunków. Statystyki pokazują również, że polscy konsumenci wybierają coraz częściej wina droższe, przedkładając jakość nad cenę. Jest to jednoznaczny sygnał rozwoju rynku, rosnącej świadomości i wiedzy w tym obszarze. – podsumowuje Paolo Lemma.

Uczestnicy Borsa Vini Italiani 2023


Jubileuszowa 10. edycja wydarzenia Borsa Vini Italiani planowana jest późną wiosną 2024 roku.

Vinisfera
Przewiń do góry

Jeżeli chcesz skorzystać z naszej strony musisz mieć powyżej 18 lat.

Czy jesteś osobą pełnoletnią ?

 

ABY WEJŚĆ NA STORNĘ

MUSISZ MIEĆUKOŃCZONE

18 LAT