Vinisfera

Winiarnia Frelih znajduje się w regionie Dolenjskam, w południowowschodniej części Słowenii. Region znany jest z produkcji charakterystycznego wina – cviček a Frelih to winiarnia, która jako jedna z pierwszych zaczęła to tradycyjne w regionie wino butelkować.

W winnicy winiarni Frelih

Cviček jest, kupażem czerwonych i białych, lokalnych odmian winorośli. Jak łatwo się domyślić wino ma lekką barwę a sami Słoweńcy ukuli dla niego odpowiednią, klasyfikującą nazwę – „rdečkasto” (co można przetłumaczyć jako czerwonawe, czerwoniaste). Cviček powstaje, m.in. z takich odmian jak žametna črnina, modra frankinja (czerwone), z białych stosuje się, np. kraljevinę czy laški rizling.
Winiarnia Frelih swoje początki ma w 1892 roku, kiedy to Jožef Frelih kupił wtedy zrujnowaną winnicę w miejscowości Zadraga i zaczął ją odnawiać (był jednym z pierwszych winiarzy, którzy – po pladze filoksery – zasadzili winorośle szczepione na amerykańskich podkładkach). Dziś gospodarzy kolejne pokolenie rodziny Frelih. Po kolejnych dosadzeniach, winnice zajmują około 5 hektarów. W winiarni z upodobaniem wykorzystuje się inne stare lokalne odmiany winorośli, jak np. žametovka. Oprócz cvička szczególne znaczenie w portfolio winiarni Frelih mają wina musujące, wytwarzane metodą klasyczną. Oprócz winnicy rodzina prowadzi restaurację i udostępnia pokoje gościnne.

Niektóre wina z portfolio tego producenta w Polsce dystrybuuje firma z Tarnowskich Gór – Winnice Eurazji.

* podane ceny – detaliczne


(4+) Penina rose brut 2013, Frelih, ZGP Dolenjska, Słowenia, 13%

Importer: Winnice Eurazji
Wino powstało z bardzo rzadkiej odmiany žametna črnina. Ma delikatny, łososiowy kolor. Aromaty grają głównie na owocowych nutach – poziomek, żurawiny, rabarbaru, truskawek i aronii. W ustach jest miękkie, przyjazne podniebieniu, o dobrej pienistości. Jest świeże, nienachale, dość miękkie – wyczuć można nuty bezy z sokiem malinowym i poziomki. Przyjemne, przystepne, transparentne i zwyczajnie dobre wino.
Cena: 88,00 zł

(4+) Zeleni silvanec 2017,Frelih, ZGP Dolenjska, Słowenia, 13%
Importer: Winnice Eurazji
Aromatyczne i intensywne wino, fermentowane na dzikich drożdżach. Dojrzewało przez 6 miesięcy w używanych beczkach nad osadem drożdżowym. Silvanec ten jest dojrzały, gęsty i można rzec – wręcz tłusty. Wyczuwalne jabłkowe i słonecznikowe pestki, przejrzałe jabłko, dżem agrestowy, wosk. Końcówka lekko ziołowa, pieprzna, z akcentem jabłkowych pestek, siana i grochowych łupin. Warte spróbowania.
Cena: 53,00 zł


(4+) Echo belo 2017, Frelih, ZGP Dolenjska, Słowenia, 13%

Importer: Winnice Eurazji
Na wino złożyły sie odmiany: pinela, zeleni silvanec, laški rizling. Jest owocowe, mięsiste białym owocem (jabłka, dojrzałe gruszki), jest też wosk, propolis, nasiona słonecznika. Wino intensywne, z lekką goryczką, bardzo zgrabne i esencjonalne. W tle biały pieprz, siano, suszone kwiaty, grejpfrutowe pestki. Bardzo zgrabne – owocowe i gastronomiczne wino. Krągłe, o dobrym balansie  i ładnym korzennym wykończeniu.
Cena: 73,00 zł

(5-) Modra Frankinja 2015, Frelih, ZGP Dolenjska, Słowenia, 13%
Importer: Winnice Eurazji
Wino o przyjemnych i zachęcających aromatach: są owoce leśne, nuty lekko korzennie i ziemiste. W ustach kwasowe, świeże, ładnie dojrzało – nabrało odpowiedniego profilu, jest gotowe, można pić je już teraz. Są przyjemnie zaakcentowane taniny, wiśnie, jagody, świeże maliny, aronia, mokry tytoń czerwony pieprz, papryka. Wino zbalansowne lekkie i autentycznie uwodzące. Powiadam Wam – pijcie modrą frankinję!
Cena: 53,00 zł

(5) „Echo” Rdece, Frelih, ZGP Dolenjska, Słowenia, 13,5%
Importer: Winnice Eurazji
Ciekawe zestawienie: merlot, barbera i modra frankinja, dały naprawdę stylową mieszankę Jest tu wyraźna, dojrzała i soczysta materia owocu, lekka pieprzność, pestki, soczysta dzika wiśnia, maliny, czarna porzeczka. Wino prezentuje się szczupło, świeżo i z nerwem. Można cieszyć się balansem, świetnie zgraną i dojrzałą materią owocu, kwasowością, dotartymi gładkimi taninami. Przy zachowaniu elegancji nie brak mu pewnej zadziorności, pazurka. Należy docenić je za transparentność, charakter i czystość wykonania.
Cena: 73,00 zł

Mariusz Kap©zyński

Punktacja:
(6) – wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) – bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) – dobre, interesujące wino
(3) – przyzwoite
(2) – słabe
(1) – omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”

Vinisfera
Przewiń do góry

Jeżeli chcesz skorzystać z naszej strony musisz mieć powyżej 18 lat.

Czy jesteś osobą pełnoletnią ?

 

ABY WEJŚĆ NA STORNĘ

MUSISZ MIEĆUKOŃCZONE

18 LAT