Vinisfera

Eger – prezentacje VII

Zbliża się coroczne święto bikavera. Przedstawiamy więc kolejną grupę sprawdzonych przez nas producentów. W tej części Vilmos Thumerer, Bolyki Pinceszet i Hangacsi.


Zbliża się coroczne święto bikavera. Z tej okazji przedstawiamy więc kolejną grupę sprawdzonych przez nas producentów. W tej części Vilmos Thumerer, Bolyki Pinceszet i Hangacsi.
Następne profile po naszych odwiedzinach u producentów podczas lipcowego święta wina.

VILMOS THUMMERER
Adres: Cím: 3325
Noszvaj, Pf. 1.
Tel: 36/463-269
Web: www.thummerer.hu
Rok założenia: 1984
Wizyty: Tak. Winiarnia dysponuje dobrym zapleczem restauracyjnym, własną kuchnią
jest miejsce na wesela przyjęcia, etc. Oferuje sie tu produkty z własnej produkcji (chleb sery)
Ilość miejsc: 120 osób
Winnice: 90 hektarów (lokalizacje w czterech różnych miejscach)
Odmiany: 80 % stanowią odmiany czerwone kékfrankos, cabernet sauvignon, merlot, pinot noir i blauburger, z białych: chardonnay i királyleánka
Produkcja: ok. 350 tysięcy butelek rocznie

Znany i uznany producent, który od lat konsekwentnie buduje markę i rozwija firmę (w 1995 roku otrzymał na Węgrzech tytuł „Winiarza Roku”). Zdążył również w Polsce zaskarbić sobie sympatię miłośników wina. winiarnia Thummererów położona jest 12 km od miasta, w miejscowości Noszvaj. Posiadlość to przyjemne, profesjonalnie przygotowane miejsce, oferujące pobyt, posiłek i wina w niezłych cenach. Jest to naprawdę dobry adres zarówno jeśli chodzi o odwiedziny jak i zakupy. Winiarnia dumna jest z dużych piwnic, pełnych długich korytarzy, gdzie panują idealne warunki do przechowywania wina (najstarsza, ponad stuletnia część ma powierzchnię ponad 2 tysięcy m2).
Popisowym winem tej winiarni jest Vili Papa cuvee. Wina często dojrzewają tu w beczkach, w wielu przypadkach jest to udane posunięcie. Wina cechuje wyższa zawartość alkoholu, jednak często dobrze ukryta w wyrazistej strukturze wina.
Zięć Vilmosa jest mistrzem kucharskim i wraz z jego córką zajmują się gastronomią.
Produkuje się tu sporo rodzajów win i ciągle eksperymentuje, duża oferta zarówno win podstawowych jak i jakościowych. Vilmos jest członkiem Węgierskiej Akademii Wina.

Filozofia bikavera wg Vilmosa Thummerera:
„Powinien być produkowany zarówno z węgierskich jak i „miedzynarodowych” odmian. Oczywiście w kupażu powinien dominować Kekfrankos, powinna sie w nim znaleźć również Kadarka – widzę ją tam chętnie, ale trzeba pamietać, że jest to odmiana trudna w uprawie, chimeryczna. Ja sam bardzo musze co roku o bikavera bardzo pieczołowicie zadbać. A kadarka nie pozwala na takie podejście, nie zawsze się udaje, mamy z nią trudności. A przecież chcemy, by bikaver był co najmniej poprawnym i chętnie pitym winem.
Bikaver jest jeszce zbyt „młody”, zbyt wielu wpływom i zmianom był poddawany, by mowić o jego definicji, nie zdążył przez lata okrzepnąć stylistycznie, a do tego wszystkiego był jeszcze podrabiany…
Z pewnoscią nie powinno to być wino z nowej beczki, oparte głównie na cabernecie. To na razie jest najważniejsze – staramy się bazować na odmianie kekfrankos. Nie widzę problemu jeśli w kupażu bikavera jest wiele szczepów dających wspólny charakter, albo gdy uprawia się styl, gdzie inne szczepy tworza tylko tło dla jednego. Ważne jest, by bikaver zachował lokalny charakter. Nieetyczne jest jednak, gdy jedni ze wszystkich sił próbuja wytworzyć go jako wino doskonałe a inni próbują spełnić oczekiwania importerów i robia bikavera za 90 eurocentów… Kiedy niedawno uregulowaliśmy przepisy dotyczące produkcji bikavera wszyscy pwoinni wyrazić zgodę na ich wprowadzenie. To był pierwszy ważny krok,teraz trzeba wykonać kolejny…”

Spotkania z Vilmosem nierzadko stają się degustacyjnymi maratonami, przyjemnymi długimi lotami w poszukiwaniu nowych smaków. Oto zapis jednego z nich.

(****-) Cuvee Bertram 2006, 13%   

Kekfrankos/Blaut/Merlot. Nieco piwniczne, podwórkowe, dzikie, z owoców jest tu wiśnia, pestka, wędzona śliwka a także spalone drewno, kawa i gorzka czekolada. Sporo tanin oraz chropawej tarniny i czarnego bzu. Świetne wino w tej cenie (1000). Charakterne, czyste. Do wędlin pasztetów. Smaczne.

(****) Egri Bikaver 2006, 14%  

Kek40, 30 CS, 20 M, 10 blauburg. Fiołki, smoła , poszycie leśne, mokra ziemia, jałowiec, mech, żywica. Czyste, żwawe z chropawym i cięższym nerwem. Jagody, cukierki `kukułki`, mocno palona kawa. Dobre, rasowe wino, zrobione „z jajem”. (cena 4 euro)

(****) Cabernet Sauvignon 2006, 14.5%
Lekko piwniczne, bret, grzybnia, mech, czarna ziemia, czarna porzeczka, syrop z jeżyn. Grafit. Pył węglowy, dym, gorzka czekolada, gęsty syrop wisniowy. Ściagające, taniczne jeszcze twarde, może spokojnie poczekać.  Bardzo zwarte, pełne tanin, papryki i soczyste. Długie i intensywne.

(****+) Pinot Noir Tekenohati 2006, 13.5%

Leśne, delikatne, ładnie `pinotowe`, jest tu trochę poziomek, jeżyn z lasu, nuty różane, intensywne plus hibiskus i malina. Ładne zgrabnie wykonane i zwyczajnie smaczne wino. Dobrze ustawione – wyważone, z kwasowymi akcentami. W finale leśne, śmietankowe, korzenne i żwawe. Słowem, zachowujący świeżość zgrabny pinocik.

(****+) Egri kadarka 2006
Mają 2.5 ha kadarki. Zdaniem Vilmosa jest ona ciężką w uprawie, słabą kondycyjnie odmiana, wrażliwa na gnicie, wyjątkowo łatwo psująca się w winnicach Thummererów. Tutaj dała ona lekki kolor. Jest pełna kwiatów (hibiskus, fiołki, róże), wino ładne, przyjemne, „nerwowe” i żwawe Jest tu poziomka, malina w lekko pikantnym tle. Przyjemne, stylowe, ma fajną kwasowość, rześkość jabłka malinówki. Wino rześkie, swieże i malinowe. To udana, czysta kadarka. Warto. (cena: 3000F)

(***-) Kekfrankos Valogalas 2006, 14.5%

Trochę przymknięty aromat – jest jeżyna, żurawina, malina, całość z czasem wypada dość głęboko i gęsto. Usta słodkie, podpalane, lekko czekoladowe. Całośc wypada jakoś niemrawo, słodko, mało wyraziście. Są tu zaakcentowane taniny i `czarny` lekko zgaszony charakter. Kekfrankos ten jest mało świeży, ziemisty bez kwasowości. Wysuszający.

(****+) Cabernet Franc Valogalas 2006

Gęsta malina, poziomka, ziemia. Wino powściągliwe a intensywne, jednocześnie owocowe i ziemiste, malinowe, z akcentami czarnego bzu, mchu, igliwia, jeżyn. Skoncentrowane, z wyraźną, ale nie agresywną taniną. Są wiśnie, pestki, owoc leśny, jakaś pylistość. Wino z polotem i fantazją. Warto.

(****+) Merlot Tekenohati 2006, 15.5%

Skoncentrowany, bardzo aromatyczny i intensywny merlot. Pałno tu owocu. jakiego? Ano jest klasyczna malina, malina i malina. Wino atrakcyjne, ładne, czyste  i bardzo, hmm – sexy. Lekko dymne, ale niebywale soczyste, intensywne w owocu. Żwawe, z nerwem, świeże, pełne oddechu, soczystości. W sumie masa owocu, dobrych tanin i niezłej kwasowości kwasowość. Może naprawdę się podobać. Długie i wyraziste. Z owocowym lekko goryczkowym posmakiem. Fajne. Dobrze przykryty alkohol. Pełna integracja. Znajdzie z pewnością wielu miłośników.

(****) Syrah 2006 Valogalas, 14.5%

Lekko stłumiony, nierozbuchany, znowu mamy soczystość, owocową atrakcyjność, pieprz, papryka, malina. Bardzo intensywne i skoncentrowane. Ciemne i nasycone, jakoś krwiste. Różane, atrakcyjne, wyraziste. Niezłe.

(****-) Cabernet Sauvignon 2006 Valogalas, 14.5%

Ciemne porzeczkowo-paprykowe, chłodne, trochę posępne, są zioła, owoce czarnego bzu. Wino równe, „czarne”, z tłem suchej ziemi. poza tym jest intensywne i owocowe. Jest tu chłód, solidne taniny. Dym. Ale coś w tej intensywności owocu zginęło, przez co jest lekko nużące przewidywalne. Ale spragnionym caberneta da trochę frajdy.

(****+) Bikaver Superior 2006, 14.5%
Wino równe, lukrecjowe, o gęstym owocu. Atrakcyjne, stylowe, nieco pyliste i ziemiste, ale w tle ukazujące troszkę welwetowej elegancji. W ustcah fiołkowe, czuje się wysuszone zmacerowane skróki wisniowe oraz gorący i surowy owoc. Jest tu szczerość, otwarcie i oddech ziemi. Pylista droga.

(*****-) Vili Papa cuvee 2006, 14.5%
Kupaż CF-M-CS. Czyste i eleganckie, zbalansowane. Podpalane, skóra, dojrzała wiśnia, zioła (estragon). Soczyste i smaczne, pełne wyrazu. Dobra kompozycja – jest balans, wyważenie i bardzo ładnie skrojona faktura. Gładko i aksamitnie. Wino miękko wybrzmiewające łagodnymi taninami, staranne, szlachetne i poukładane. Troszkę bokiem wychodzi alkohol, lekko rozgrzewa, ale jest dobrze wkomponowany. Wino z nowej beczki, ale nie czuć tego. Ma klasę. Powstaje tylko w najlepszych latach.
opr. M.K.

BOLYKI PINCESZET

Adres:
Hevesy S. u.8
3300 Eger
Tel.: 30 416 2750

Bolyki János:
Mobile: +36 30 416 2750
E-mail: bolykijanos@freemail.hu
Web: www.bolykipinceszet.hu

Areał upraw: 25 hektarów
Siedliska i uprawiane odmiany:
Eger – Kistibrik: Zweigelt, Kékfrankos
Eger – Ostoros, Marinka: Királyleányka
Eger – Kisgalagonyás: Blauburger
Eger – Hajdúhegy: Királyleányka
Eger – Fertő-dűlő: Kékfrankos
Verpelét – Alberki-dűlő: Cabernet franc, Kékfrankos, Oportó
Verpelét – Középbérc: Merlot, Blauburger, Hárslevelű, Sauvignon blanc
Wydajność: 1-1.5 kg owoców z krzewu
Importer: Bor – Sokołowski Skład Win

Przyglądaliśmy sie poczynaniom tej winiarni już od pewnegio czasu. Warto było…
Winiarnia znajduje się 2 km od centrum Egeru. Właścicielem i osoba odpowiedzialną za produkcję wina jest młody János Bolyki. Niekóre uprawy Bolyki wychodzą poza oficjalny obszar Egeru, własciciele „wychylili się” w poszukiwaniu dobrych terenów pod uprawę. Stawiają na tradycyjne metody i styl. Ogólnie można powiedzieć, że w większości są to wina środka, ale nie brak win nieco bardziej zakręconych, z własnym charakterem i indywidualnym rysem – nieźle wypada tu np. cabernet franc i egri bikaver.
János bez wątpienia jest szybko wschodzącą gwiazdą regionu i warto z pewnością uważnie przyglądać się jego poczynaniom. W Egerze już doceniono jego pracę – został Winiarzem Roku 2010.
Mimo podjętych dwóch prób, nie udało nam się odwiedzić sympatycznego Jánosa (był bardzo zajęty), ale rozmawialiśmy z nim przez dłuższą chwilę, uzyskaliśmy też próbki do degustacji. Oto jej wyniki.

(****-) Metatéma 2007, 14.5%
Harslevelu z późnych zbiorów (butelka 0.5l). Aromat wyraźny, kwiatowy, słodko „traminerowy”, gruszkowy, morelowy, bardzo intensywnie akcentuje się miód i cukierkowo-sianowe klimaty oraz mokra glina i pikanteria ziół. W ustach natomiast jest w pelni wytrawne, ziołowe, jest sucha trawa, wyraźna goryczka. Tak więc nos zapowiada gęstą, pełną słodycz, która w ustach nie nadchodzi dając pełny, wytrawny i okrągło tłusty wyraz. Finał lekko pikantny (miód gryczany). Wino długie, intensywne, świetne do warzywnych quiche.

(****+) Metatéma 2005, 13.7%
Bardziej lekka wersja wina powyżej. Jest też bardziej przejrzyste, pełne miodowo-owocowych aromatów, przełamanych wytrawnymi rejestrami w smaku. Sporo tu kwiatowo-gruszkowych akcentów, suszone morele, jabłka w syropie. Interesujące, niepospolite, zgrabnie wykonane wino. (0.5 l butelka)

(****+) Egri bikaver 2006, 13,5%
Początkowo lekko przytłumione, potrzebuje przez chwilę odetchnąć w kieliszku a najlepiej w karafce. Później zdaje się o wiele ładniej ułożone, jest leśne i umiarkowane w ekspresji. To spokojne, zrównoważone wino, zbudowane na statecznych tonach owocowo-piwnicznych. Jak na mój nos brak mu troche egejskiej zadziorności, uszczypliwości, nerwu. Ale trzyma poziom.

(***=) Kiraleanyka, 2008, 11%
Owocowo, treściwie, kwasowo i prosto. Wino zbudowane na ożywczej, ale niewymagającej strukturze. To jedno z tych żwawych, ale i cielistych, niewyszukanych win, które są dobre do prostych przekąsek, kanapek z pastą z owoców morza lub ryb, oliwek. W sumie jednak jest ono w bardzo zwyczajnej – by nie rzec – banalnej oprawie, z nieco wychodzącą „na bok” kwasoością. Całość jest nierówna i brak trochę czystości.

(***+) Egri Merlot 2007, 15%

Następne „księżycowe” (chodzi o charakterystyczne etykiety) wino z tej posiadłości. Z kieliszka bije intensywne ciepło owocu (wiśnia, konfitura z owoców leśnych). Jest to miękki, „ciepły” merlot z w miarę przyzwoicie podtrzymującą świeżość wina kwasowością i gładkimi taninami. Rozgrzewające, miękkie, pełne starego malinowego chruśniaku. Alkohol wysoki, całkiem udanie jest tu stopiony z całością, choć nie znaczy to, że niewidoczny. Finał to pralinka z nadzieniem likieru wiśniowego, świeżo palona kawa i coś dymnego. Przydałoby się tu więcej nerwu, zadziorności, ale jak na 15% merlota jakoś się broni. Z upodobaniem będą spijać go więc będą miłośnicy malinowo-owocowej stylistyki merlota. Wino w burgundzkiej, klasycznej ciężkiej butelce.

(****-) Cabernet Franc 2006, 14%
Od razu znać tu mocarność owocu i ziemisto-pylistej mineralności gleby. Bije tu z kieliszka ciepło ziemi i owocu czarnego bzu Jakoś suche, nieco przykurzone, ale i skoncentrowane chropowatym owocem. Lekko wychodzi alkohol, ale niezbyt intensywnie. Ma jakąś męską oziębłość, szorstkość. Bardzo egerski, ziemisty franc.
opr. M.K.

HANGACSI
Adres:  Eger, Ady Endre u. 6.
Właściciel: Csaba Hangácsi
Telefon: 20 / 965-0396
E-mail: hangacsi.csaba@freemail.hu

Winiarnia działa od 1992 roku. Właścicielem jest Csaba Hangácsi. Nie mielismy okazji odwiedzić winiarni. Przesłano nam tylko próbki do degustacji.

(***-) Egri Kekfrankos 2007
Proste, ułożone na prostym owocu, igliwiu, ziemi i piwnicy. Prosty owocowy kekfrankos z delikatnym akcentami egerskim (ziemia, papka owoców leśnych), lekko pyliste. Wino na węgierską biesiadę z gulaszem.

(***=) Egri Cabernet Sauvignon 2007
Ziołowo-owocowe, pustawe, brak tanin, usta suche i pustawe. Papryka, płasko. Trochę mało wyraziste, mało charakterne.

(***+ ) Egri Kekfrankos 2008
Klasycznie paprykowe, malina las, wino  w starym stylu (ma nieoczywistość jaką daje czasem kadarka), mailny, śliwka. Jest tu jakaś świeżość, kwasowość, pestki.  Dość smacznie, malinowo, lekko przykurzone. Z nerwowym akcentem kwasowości na końcu. Ciekawe.

(****-) Egri Bikaver 2007
Sporo malin, jeżyn, owocu leśnego oraz mleczne, czekoladowe nuty. Jest też wiśnia, pestka. Wino dość smaczne, nieco rustykalne, przyjemne, z ciekawym finiszem. Dobra kwasowość, czyste. Świeże. Są też nuty lekko kwiatowe (fiołki). Wino niejednoznaczne rozwijające się.

(***+) Egri Rose 2008, 12.5%
Świeży prosty, czysty, lekko owocowo-korzenny, malina kompot z truskawek. Ma pewną długość korzenność i dobry pełny owoc. Wino środka. Dobrze zrobione. Bez zarzutów i bez rewelacji. Do picia. Czysto.

(****-) Egri Bikaver 2005, 13%
Czereśnie, wiśnie, pestka, smacznie i zachęcająco. Trochę likieru wiśniowego. Dość gęsto, soczyście, gęste, fajnie się układa i rozwija. Poukładane równo, ma ekstraktywność. Dobre, solidnie wykonane wino.

(***+) Menoir 2006
Butelka 0.5 l. Malinowe i rózane klimaty, soczyste,  lekkie i kwasowe. Troche dziwne, nietypowe, ale ma strukturę i żwawość. Wino w sumie trochę trudne w odbiorze, oldskulowe, dla poszukiwaczy winiarskich ciekawostek i nieoczywistości.
opr. M.K.

Zobacz pozostałe profile producentów i inne teksty poświęcone Egerowi:

Część I (Lajos Gal, Tamas Sike, Ferenc Tóth)
Część II (Gróf Buttler, Orsolya Pince, St Andrea)
Część III (Kovacs Nimród, Ostoros Novaj, József Simon)
Część IV
(Koporos, Demeter, Hagymasi Pinceszet)
Część V (Egri Csillagok, Korona Borhaz i Vitavin Ltd.)
Część VI (Tibor Gal, Versanyi Pinceszet, bracia Juhasz)

Tekst o filozofii wina Egri bikaver,
Tekst o przepisach dot. produkcji Egri bikaver
Materiał poświęcony historii regionu i najlepszemu egerskiemu siedlisku – górze Eged.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Vinisfera
Przewiń do góry

Jeżeli chcesz skorzystać z naszej strony musisz mieć powyżej 18 lat.

Czy jesteś osobą pełnoletnią ?

 

ABY WEJŚĆ NA STORNĘ

MUSISZ MIEĆUKOŃCZONE

18 LAT