„Szampańskie” delicje
Te wina były dla mnie prawdziwym odkryciem. Trzeba przyznać, że szybko zdobyły sobie uznanie trafiły do świadomości miłośników polskiego wina. Winnica Smolis działa pod Łodzią, jej właściciel Jan Smolis (fr. Jean Thierry Smolis) ma doświadczenie w produkcji win musujących (o winnicy i winach pisałem już tutaj) i trzeba przyznać, że filozofia produkcji przeniesiona na grunt polski udała się bardzo dobrze.
Pan Jan urodził, się we Francji, w szampańskim Reims. Przez 8 lat mieszkał i pracował w ważnym dla regionu miejscu – Epernay, był dyrektorem technicznym w winiarni Champagne de Castellane. Kiedy przeprowadził się do Polski, w 2010 roku w Brzezinach (około 30 kilometrów na wschód od Łodzi) posadził winnicę (wtedy nazywała się Winnica Ewa). Postawił tylko na wina musujące (produkowane metodą tradycyjną). W uprawie jest seyval blanc, chardonnay, bianca; pinot meunier, leon millot, rondo. Wina dojrzewają minimum 4 lata (sic!)
Smolis działa obecnie na 1,2 ha (obsadzonego na modłę szampańską, dość gęsto – 4500 tysiąca sadzonek na hektar). Obecnie w pobliżu winnicy przygotowywany jest kolejny hektar pod nasadzenia, które zaplanowane są na jesień tego roku.
Poniższe wina są starannie wykonane, dają dużo degustacyjnej satysfakcji i pokazują naprawdę duży potencjał dla win musujących w Polsce. Przy tej okazji zwróćmy też uwagę na wykorzystanie odmiany seyval blanc, która moim zdaniem nie jest należycie w Polsce doceniona.
Warto w tym miejscu wspomnieć, że Smolis był inicjatorem powstania Stowarzyszenia Winiarzy Ziemi Łódzkiej.
* podane ceny – brutto, w zakupie na miejscu, w winnicy
(4+) Rose extra sec 2019, Winnica Smolis, łódzkie, Polska, 12%
Na wino złożyły się seyval blanc 50%, pinot meunier 40% oraz chardonany. Kolor jest delikatnie łososiowy. Dominują aromaty rabarbaru, poziomek, jabłek malinówek, pestek jabłkowych, czerwonego grejfruta, gorzkiej pomarańczy. W smaku jest to wino żywe, kwasowe, odświeżające, mocno jabłkowo-malinowe, żwawo „przesuwające się” po podniebieniu, nieco dymne, z uczciwie i szczodrze pracującymi bąbelkami. W tle plumkają truskawki, poziomka… Finisz grejpfrutowy, przyjemny. Doprawdy smaczne wino.
Cena: 170,00 zł
(5-) Brut 2019, Winnica Smolis, łódzkie, Polska, 12%
Skład stanowi 80% seyval blanc oraz chardonnay. Aromaty są delikatne i miękkie. Wyczuć można jesienne jabłka, lipowy biód, biszkopty, siano, napar rumiankowy. W ustach jest wytrawne, kwasowe, z przyjemnymi, drobnymi i odświeżającymi bąbelkami. Można rzec, jest to wino o dobrym humorze i w dobry humor wprowadzające – wartkie, z delikatną owocowością (jabłka, gruszki, cytryna, niedojrzała brzoskwinia), jest też siano, świeże brioszki, delikatne podbicie chlebowo-drożdżowe. Zacne wino. Wyważone, przyjemnie dojrzałe, ze sporą dozą elegancji. Jestem przekonany, że tkwi w nim duży potencjał dojrzewania – wraz z nim powinno jeszcze bardziej rozwinąć szlachetną patynę. Finisz przyjemny, wybrzmiewający długo, jest delikatnie pestkowy, ziołowo-korzenny a jednocześnie miękki, „słodki”. Układa się ładnie i szeroko, jak uśmiech Julii Roberts.
Cena: 170,00 zł
(5) Brut 2016 cuvee exeptionel, Winnica Smolis, łódzkie, Polska, 12%
80% seyval blanc plus chardonnay. Rok 2016 był dla Winnicy Smolis rocznikiem bardzo udanym. Znać to w tym winie (Smolis zdecydował się oznaczyć je jako wyjątkowe – „cuvee exeptionel”). Wino jest dojrzałe, o gęstej owocowej materii podbitej dobrym musowaniem. Wyczuwalna jest szarlotka, spieczona skórka chlebowa, drożdżówka, waniliowy krem, tłusta śmietana, żywica, wszystko nasycone jest tu aromatem i smakiem jesiennych jabłek, soczystych gruszek, suszonych kwiatów lipy, i lipowego miodu. Stateczne, zbalansowane wino, ładnie rozwinięte, łagodnie smużące się po podniebieniu, urzekające dyskretną elegancją. Klasa.
Cena: 300,00 zł
Mariusz Kap©zyński
Punktacja:
(6) – wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) – bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) – dobre, interesujące wino
(3) – przyzwoite
(2) – słabe
(1) – omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”
Mariusz Kapczyński
- redaktor naczelny tego serwisu. Pisze, edukuje, organizuje winiarskie wydarzenia. Wydał nagradzany "Atlas Wina. Polska". Juror międzynarodowych konkursów winiarskich. W roku 2015 wyróżniony przez „Magazyn Wino” nagrodą Grand Prix w kategorii „promocja kultury wina w Polsce”. W roku 2018 został nagrodzony przez Kapitułę Nagrody Świętego Marcina za „za wyjątkowe zasługi w dziedzinie promocji polskiego wina”.