Vinisfera

Austria w skrócie

To kraj wielu bardzo głębokich przemian winiarskich i interesującego rozwoju. Odważni i kreatywni winiarze, solidne regulacje prawne, śmiały marketing to mocne atuty tego rynku. No i oczywiście świetne wina. Kilka słów o Austrii.




T
o kraj wielu winiarskich bardzo głębokich przemian i interesującego rozwoju rynku. Odważni i kreatywni winiarze, solidne regulacje prawne, śmiały marketing to mocne atuty tego rynku. W Polsce Austria jako producent dobrego wina kojarzona jest coraz lepiej i tamtejsi winiarze podejmują wysiłki, by sobie nasz rynek przyhołubić. Warto na te starania odpowiedzieć, bo propozycje austriackich winiarzy są zaiste bardzo interesujące.

Austria kojarzona przede wszystkim z winami białymi i ma w tej dziedzinie rzeczywiście wspaniałe osiągnięcia: w ostatnich kilkunastu latach tamtejsze Grüner Veltlinery czy Rieslingi przebojem weszły na światowy rynek, bez kompleksów stając w konkursowe szranki z najlepszymi białymi winami świata. Ale na tym nie koniec. W Austrii coraz więcej energii i zaangażowania poświęca się na produkcję win czerwonych (stanowią one ponad 20 procent produkowanych win), jak najbardziej godnych uwagi. Wiele z tutejszych, czerwonych win zdobyło na lokalnym rynku na tyle dużą sławę, że ich producentom udaje się uzyskać za butelkę naprawdę wysokie ceny. Najlepszą formą przyglądnięcia się austriackim winom są organizowane co dwa lata targi VieVinum.
Trzeba wspomnieć, że w Austrii znajdą też coś dla siebie miłośnicy słodkich win – propozycje winiarzy znad Jeziora Nezyderskiego powinny dać spragnionym wyrafinowanej słodyczy pełną satysfakcję.  Austriacki system kwalifikacji win jest oparty na systemie niemieckim. Oprócz win stołowych (Tafelwein) i regionalnych (Landwein) można napotkać całą gamę win jakościowych (Qualitätswein, QbA). Kabinett – to zazwyczaj finezyjne, lekkie wina wytrawne. Auslese będzie już słodszym winem, które powstaje z bardzo dojrzałych gron z późnego winobrania. Spätlese to także wino wyrabiane z późno zbieranych winogron. Mogą w tej klasie znaleźć się wina wytrawne jak i te z trochę wyższą zawartością cukru – półsłodkie. Wina Spätlese mają zwykle większą zawartość alkoholu i są bardziej wyraziste pod względem aromatu i smaku.       Beerenauslese (BA) – wino wyrabiane z późno zbieranych, najdojrzalszych owoców, często dotkniętych szlachetną pleśnią. Trockenbeerenauslese (TBA) – powstaje z pieczołowicie wyselekcjonowanych owoców – późno zbieranych, zrodzynkowanych w skutek szlachetnej pleśni. Wina złożone aromatyczne, o subtelnym smaku, drogie. Strohwein to wino wyrabiane z bardzo dojrzałych winogron, podsuszonych dodatkowo przez kilka miesięcy na słomianych matach (stąd nazwa – „słomiane wino”). Ausbruch – klasa pośrednia między BA i TBA. Wino tej kategorii produkuje się w zasadzie jedynie w Burgenlandzie, powstają one z mocno przejrzałych owoców, dotkniętych szlachetną pleśnią. W Austrii produkuje się również Eiswein – wino lodowe (patrz – Niemcy).
Najbardziej charakterystycznym dla Austrii białym szczepem winogron, uprawianym na terenie całego kraju jest Grüner Veltliner. Wina powstające z tej odmiany są żywe, wyraziste i bardzo aromatyczne, z korzenno-ziołowymi nutami. Popularny jest również Müller-Thurgau dające wina raczej delikatne, o łagodnym aromacie i smaku. Weissburgunder (Pinot Blanc) – odmiana uprawiana w całej Austrii, dająca przyjemne, świeże wina na co dzień. Riesling to kolejny szczep, który dobrze się tutaj udaje, ofiarowując wina ładnie wyważone, o dobrej ekstraktywności i kwasowości. Z czerwonych odmian należy tutaj z pewnością wymienić typowy dla tych terenów, taniczny Zweigelt, szybko tu dojrzewający Blaufränkisch oraz Blauer Portugieser i Sankt Laurent.
Najwięcej win powstaje w Dolnej Austrii. W niewielkim okręgu Wachau rodzą się głównie wina wytrawne – najznamienitsze austriackie Rieslingi oraz sporo win Grüner Veltliner i nieco Müller-Thurgau. Podobnie jest w okręgu Kremstal, ale powstaje również sporo nowych nasadzeń Chardonnay i odmian czerwonych. Okolice Wiednia – to kolejny winorodny, ponad siedmiuset hektarowy rejon, gdzie na ilastych i łupkowych glebach rosną przede wszystkim białe odmiany winogron (grüner veltliner, weissburgunder i chardonnay), z których produkuje się wytrawne, żywe wina. Stolica Austrii z winem jest związana bardzo mocno – nie tylko poprzez bliskie położenie winnic, duch winiarski tchnie tu na każdym kroku i warto samemu sprawdzić. Burgenland to miejsce, gdzie na północy okręgu powstają najlepsze austriackie wina czerwone i sporo białych, na południu zaś bardzo interesujące wina słodkie, bardzo wyszukane, pracochłonne i… drogie. Mowa tu o winach klasy Beerenauslese, Trockenbeerenauslese i Eiswein, które powstają zazwyczaj z Welschrieslinga, Traminera, Chardonnay, Muscat Ottonel.  Najbardziej na południe wysuniętym austriackim regionem winiarskim jest Styria. To miejsce dużego rozdrobnienia winnic, działa tu wielu producentów, ale na stosunkowo małą skalę. Powstają tu głównie wina białe wytrawne z Weissburgundera, Traminera, Welschrieslinga i Chardonnay, które lokalnie nazywa się tu Morillon. Ciekawostką jest szczep Blauer Wildbacher, który zgodnie z prawem może być uprawiany tylko w tym regionie.




© Tekst i zdjęcia: Mariusz Kapczyński
Zobacz inny tekst poświęcony Austrii i targom VieVinum. Jest tutaj.


 
 




Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Vinisfera
Przewiń do góry

Jeżeli chcesz skorzystać z naszej strony musisz mieć powyżej 18 lat.

Czy jesteś osobą pełnoletnią ?

 

ABY WEJŚĆ NA STORNĘ

MUSISZ MIEĆUKOŃCZONE

18 LAT