Vinisfera

Eger – prezentacje IV

Prezentacji egerskich producentów ciąg dalszy. Tym razem naszej ocenie poddani zostali trzej producenci: Kőporos, Demeter i József Hagymasi. Zapraszamy do lektury.


Prezentacji egerskich producentów ciąg dalszy. Tym razem naszej ocenie poddani zostali: Kőporos (Zoltán Simkó), Demeter i József Hagymasi.

KŐPOROS
(Zoltán Simkó)

Adres: 3300 Eger, Nagykőporos út 11
Tel: +36 (36) 516 241
Tel. kom: +36 30 9450 327
e-mail: koporos@t-online.hu
Web: www.koporos-eger.hu

Wizyty
: możliwe, winiarnia oferuje degustacje i przyjęcia z prostym posiłkiem
Otwarte: O zwykłych porach, wizyty należy uzgadniać z wyprzedzeniem
Liczba miejsc: do 50 osób
Język: angielski, niemiecki
Powierzchnia winnic: 44 hektary
Produkcja: 100 tysięcy butelek, plus ok. 30 tysięcy litrów sprzedawane luzem
Najlepsze lokalizacje: Síkhegy, Grőber
Uprawiane odmiany: kékfrankos, cabernet sauvignon, cabernet franc, merlot, pinot noir, kadarka, kékoportó, blauburger, olaszrizling, leányka, zengő, chardonnay i inne
Najlepsze wina: Vörös és Fekete, Egri Bikavér,
Importer w Polsce: Skład Win Sokołowski

Zoltán Simkó (na zdj.), to jeden z weteranów egerskiego winiarstwa. Z wykształcenia architekt, jak paru innych tamtejszych tuzów przez przypadek związał się z branżą winiarską – w 1975 roku pomagał robić wino w jednohektarowej winnicy swojego przyszłego teścia i tak już mu zostało. Jednak dopiero w 1993 roku zajął się produkcją wina na poważnie, zaczynając wtedy od 7 hektarów własnych winnic. Z czasem areał ten zwiększył się ponad sześciokrotnie, a wraz z nim rosła też renoma piwnicy i dziś Kőporos dostarcza wina między innymi do business class węgierskich linii lotniczych Malev.
Piwnice Kőporos mieszczą się na stoku wzgórza tej samej nazwy, przy spadzistej Nagykőporos út, gdzie swoją siedzibę ma także József Simon, a nieopodal buduje się nowa winiarnia Gróf Buttler. Jest to szczególna ulica, przy której domów jest mało, za to po obu stronach ciągną się rzędem wiekowe piwniczki wydłubane w miękkim tufie i w nich właśnie koncentruje się całe lokalne życie. Tam, w mrocznych podziemiach robi się wino, prowadzi negocjacje i przyjmuje gości, „swoich” i przyjezdnych. Całość sprawia trochę nierzeczywiste wrażenie, jakbyśmy nagle przeszli do któregoś z baśniowych „równoległych światów”. Ale od czasu do czasu z tych czeluści wyłaniają się całkiem realne butelki, więc może nie jest to ułuda?
Wprawdzie Zoltán Simkó nie jest takim oryginałem, jak jego sąsiad József Simon, ale to postać wystarczająco charyzmatyczna, aby zagrać w tej samej bajce. Ten milkliwy, dobroduszny olbrzym potrzebuje nieco czasu, aby rozkręcić się w rozmowie, ale gdy już tak się stanie, warto go posłuchać, bo nie mówi rzeczy niepotrzebnych. Takie też są jego wina, stonowane, niekrzykliwe, a jednak solidne i treściwe. I znów jesteśmy tu w tradycyjnych, ziemistych i korzennych egerskich klimatach – wina są fermentowane na własnych drożdżach i – z wyjątkiem niektórych win białych – dojrzewają rok w dużych węgierskich beczkach. Ceny umiarkowane, dobre miejsce na zakupy.

(****-) Egri Bikavér 2006, 13%
Złożony kupaż (kékfrankos 50%, cabernet sauvignon 39%, merlot 11%, blauburger 10%) dał tu wino bardzo egerskie w charakterze, z soczystym wiśniowym owocem, wyraźną nutą korzenną (tymianek, rozmaryn), i nieco mroczną, sucho-ziemistą mineralnością. Nie jest nadmiernie cieliste, ale ma dobrą koncentrację aromatu i sporo elegancji, długie.

(****-) Pinot noir Síkhegy 2005, 14%
Przyjemny, zwiewny, fiołkowy nos, w ustach dobrze skoncentrowany owoc (czereśnie, truskawki), sporo nut ziołowych, korzennych (tymianek), dość lekkie w budowie, ale nie brak tu intensywności. Nieco suche taniny w końcówce.

(****) Kekfrankos 2006, 14%
Ładnie skoncentrowane, dość bogate w aromacie wino, z nutami marcepana, wiśni z pestką, czarnych owoców leśnych, świeżych malin, tymianku, czekolady, etc. Całość ładnie domknięta, elegancka, z dojrzałym garbnikiem, długie. Świeża czereśnia w posmaku.

(****-) Libavér 2009, 13,5%
Nazwa znaczy tyle, co „gęsia krew”, bowiem ten kupaż odmian kékoportó, blauburger i pinot noir, to swego rodzaju lokalne nouveau przygotowane specjalnie na świętego Marcina, kiedy to tradycyjnie pałaszuje się pieczoną gąskę. Jest to bezpretensjonalne, świeże wino, z ładnym czereśniowo-leśnym owocem, ułożonymi garbnikami i dobrą kwasowością, do gęsi jak znalazł (ale nie tylko).

(*****) Vörös és Fekete Syrah 2007, 13%
Vörös és fekete znaczy po madziarsku „czerwone i czarne”. Tą nazwą Zoltán Simkó oznacza swoje najbardziej ambitne wino czerwone w danym roczniku, tym razem jest to czyste syrah (choć np. w 2003 był to kupaż cabernet sauvignon, merlota i blauburgera). Wino jest bardzo ciemne w kolorze, świetnie skoncentrowane, choć niezbyt ciężkie, ma gęsty, świeży owoc (śliwki, wiśnie, maliny), czekoladowo aksamitne taniny, jest długie i diabelsko smaczne. Prawdziwe icon wine.

Próbki beczkowe z rocznika 2009:
(****) Pinot noir 2009
Zapach wciąż zamknięty po fermentacji, zredukowany, lekko kapuściany, ale po chwili otwiera się wiśnią i leśnym owocem. W ustach wino jest pełne czereśniowe, ładnie zbudowane, niezbyt ciężkie, lecz skoncentrowane w aromacie – czereśnie z pestką, tytoń, długa mineralna, końcówka, czysty, świeży wiśniowy posmak. Zapowiada się naprawdę ładne wino.

(****-) Syrah 2009
Na razie wciąż siarkowe, zredukowane, ale jest już ładna śliwka, słodki leśny owoc, sporo nut korzennych. Wino jest zgrabnie zbudowane, dość skoncentrowane, z ładnie ułożonymi taninami, długie i mineralne.

(****-) Kadarka 2009, 13,5%
Typowy dla tego szczepu jasny kolor, zapach wciąż ściśnięty wiśniowo-mineralny, w smaku sporo dzikości, leśne owoce, żurawina, czereśnie, pikantne korzenie (pieprz, rozmaryn, imbir), dobre taniny i zadziorna kwasowość, intrygujące.
opr. Wojciech Bosak





DEMETER
Adres:
Demeter Pincészet Kft.
Kőlyuk pincesor 28-30.
Eger, Hungary 3300
E-mail: demeterpinceszet@demeterpinceszet.hu
Web: www.demeterpinceszet.hu

Winnice: 16 hektarów, winnice na 6 różnych parcelach
Uprawiane odmiany: kékfrankos, oportó, cab. franc, merlot, szürkebarát, olaszrizling

Wydajność: około 35 hl/ha
Lokalizacje: Eged-hegy, Gesztenyés, Felsogalagonyás, Merengo, Birkás, Nyitra, Öreg-hegy








Dojrzewanie: około 80% win dojrzewa w tradycyjnym dębie wegierskim (średnio 2 lata), następnie
trafia do butelek na około 2-3 lata w zależności od potencjału
Wizyty: grupy do 20 osób, konieczne wcześniejsze umówienie
Język: Angielski, niemiecki
Najlepsze wina: XY Cuvee, Egri bikaver
Importer w Polsce: brak

Winiarnia utrzymana w nowoczsnym stylu win, choć początki działalności winiarskiej rodziny Demeter sięgają 1800 roku. Współcześnie szefem jest Csaba Demeter (czwarte pokolenie zaangażowane w produkcję wina). Csaba winiarskimi klimatami nasiąkał od dzieciństwa. Winiarnia Demeter jest jego nowym przedsięwzięciem, które rodzinną tradycję wzmocniło. Projekt ruszył w 2000 roku. Wspólnikami Csaby stali się János Kovács i Tamás Dobos.
W Demeter dba się o nowoczesny wizerunek win. Wiele z nich jest wyrazistych, pełnych owocowości i akcentów beczkowych. Wydaje się jednak, że jeszcze brak tutaj określenia się, przypieczętowania stylistycznej przynależności, którą trudno przychodzi tu jednoznacznie uchwycić. Brakuje mocniejszego zdefiniowania win, domknięcia pomysłu na to, jak powinny wyglądać jako całość oferty. Odnosi się bowiem wrażenie, że wina powstają w dość sporym rozrzucie, sporej amplitudzie jakości, na zasadzie udane-nieudane. Nie bardzo wiadomo skąd płyną te różnice. Niemniej podkreślić trzeba, że część oferty potrafi naprawdę zaskoczyć – butelka solidnego wina z Demeter to naprawdę dobra winiarska klasa. Winiarnia ta z pewnością przyczynia się do budowania bardziej nowoczwesnego wizerunku Egeru. Choć napotkacie
nowoczesne, momentami krzykliwe i nieco kontrowersyjne etykiety win – nie dajcie się zwieść, za wieloma z nich kryje się stonowane i ciekawe wino.

Csaba Demeter i filozofia bikavera: „Oczywiście szukamy nowej drogi dla egri bikavera. Każdy winiarz ma jakiś własny styl i filozofie wedle których próbuje to wino obłaskawić. Jest nas paru winiarzy, którzy sa głeboko przekonani, że podstawa i rdzeniem bikavera powinien być kekfrankos. W moim bikaverze jest go około 50%. poza tym pwoinna w bikaverze znaleźć się kadarka o menoir. Zrozumiałe jest, że skoro bikaver ma być autentycznym, egerskim winem, to nie może opierać się głównie na odmianach międzynarodowych. Owszem, takie oparte na cabernecie czy merlocie wino może być bardzo dobre, jednak nie jest egerskie w pełnym tego słowa znaczeniu.”

(***) IQ 2006 Demeter
Kupaż wielu odmian. Oprócz owoców i kwiatów akcenty wanilii (niestety jest ona zbyt beczkowa). Poza tym wyraźnie zaakcentowana jest tu goryczka, słoma, siano. Jest tu niezła kwasowość, ale jako całość jest to wino trochę nierówne, momentami dziwnie „kapuściane”. Wino kontrowersyjne, lekko niezbalansowane. No i ten przeszkadzający na każdym etapie  beczkowy klimat…

(***+) Hanga 2008, 11.5%
Cuvee: Harslevelu 40%, Szurkebarat 40%, Olaszriesling 20%
Lekko utlenione, żywiczne(?), poza tym wosk, propolis, akcenty miodu, trochę cukru resztkowego, zrównoważonego dobrymi tonami kwasowości. Dojrzałe, dość pełne. Trochę zbyt „nowoczesne”, przeszarżowane, ale jest bez większych wad. Zastrzeżenia dotyczą bardziej kwestii stylistycznych.

(****) Egri Siller Félnyolc 2006
Merlot 40%, Pinot Noir, kekfrnakos, Menoir. Typowy dla sillera kolor – malinowy (trochę w wyglądzie plastikowy, sztuczny). Wyczuwa się maliny, buraczki, wiśnie. Wino jest soczyste, czyste i zachęcające. Co typowe dla sillera – budową zbliżające się bardziej ku winu czerwonemu niż różowemu. Jest tu Korzenność, owoce leśne, dobra struktura, lekka pikantność.

(****) Pinot Noir 2006 13%
Piwniczne, pieczone kasztany, owoc leśny. Gęste, lekko pyliste, poza tym popiół, gleby wulkaniczne, praliny, zleżała czekolada. W ustach równe, lekko pyliste, owocowe (malina, konfitura wisniowa). Pinot gładki, prosty, lekko alkoholowy,  piwniczny. Bardziej w nowoczesnym stylu, ale trzyma poziom – jest delikatność i wyważenie.

(****+) XY Cuvee 2002
Aromaty buchające intensywne. Kupaż utrzymany w międzynarodowym stylu. Pełny, owocowy, podbity aromatami podpalanego drewna, czekolady. W ustach układa się grzecznie, choć nos zapowiada bardziej dzikie wino. Całość utrzymana w dobrym stylu. Jeżeli Eger w bardziej światowym wydaniu, to taki może być.  

(****+) Egri Bikaver 2003
Kekfrankos 50%, CF25, Merlot 25. Ołówek, grafit, ziemia, poszycie leśne. Usta wytrawne, stylowe, giętkie, pełne ziemi i popiółu. Lekko suche, drewniane, ale z pełnią owocu (jeżyna). Ma fajną surowość.

(*****-) XY Cuvee 2003 13,5%
Merlo40%/CF40%/Kekfrankos20%. Bardzo czyste, ze wszech miar kulturalne wino, nie krzykliwe, pozbawione bomastycznych efektów.Ma lekko piwniczno-grzybowe aromaty, poza tym kawa, gorzka czekolada. Wino jest intensywne, skoncentrowane, z dużą ilością leśnego owocu. Czyste i poukładane. Bardzo porządna robota. Jest ognień, pikanteria i dzikość serca. Koniecznie zdekantować.
Opr. Mariusz Kapczyński

HAGYMASI PINCESZET

Adres:Kokut ut 24
3300 Eger
tel: 06 20/3-264-364
e-mail: info@bormester.hu
www.bormester.hu

Powierzchnia winnic
: 27 hektarów
Gleby: wulkaniczne
Uprawiane odmiany: olaszrizling, muscat lunel, cserszegi fűszeres, rajnai rizling, chardonnay, kadarka, menoir, syrah, pinot noir, cabernet franc, cabernet sauvignon i merlot
Winiarnia: możliwość przechowywania 2 tysiecy hektolitrów wina. 70% tej pojemności stanowią różnej wielkości beczki, pozostałe – tanki ze stali nierdzewnej
Wizyty: tak, na dwóch piętrach są sale degustacyjne zdolne przyjąć w sumie 100 osób, winiarnia nr 19 (w Dolinie Pięknej Pani). Można spróbować kozich serów, chleba ze smalcem, wędlin i podobnych prostych przekąsek regionalnych (również na ciepło).
Język: angielski
Importer w Polsce: brak

Można powiedzieć, ze József Hagymási, właściciel przedsięwzięcia, od zawsze wziązany jest z egerskim winem. Dorastał tu i miał wiele okazji by podpatrywać, co aktualnie dzieje się w regionie. Hagymási mocno podkreśla swój stały, właścwie nieprzerwany kontakt z winem. Zdobył bowiem doświadczenia na różnych etapach – jako student (winiarstwo/handel), winogrodnik, winiarz, a także jako dyrektor wykonawczy do spraw winogrodniczych w Węgierskim Instytucie Wina i Winorośli. Otrzymał rownież prestiżową propozycję od właścicieli znanej budapesztańskiej restauracji Gundel, by rozwinąć projekt ich własnej winnicy. Na tę propozycje przystał. W tym czasie rozwijał też swoją winiarnię i winnicę. Zaczynał od 5 hektarów i – wraz ze wzrostem sprzedaży win i polepszeniem kanałów ich dystrybucji – stopniowo mógł inwestować w kolejne hektary. Największe zmiany i ulepszenia przeprowadzono w 1999 roku.
Żona – Ibolya wspiera go we wszystkich działaniach, jest na równi z mężem zaangażowana  w rodzinny biznes winiarski. Podobnie zresztą ich dzieci: Tamas, Hajnalka, Lili i Csenge, kóre pomału wdrażają się w świat wina.
Wina Hagymási`ego są skromne, utrzymane w prostym, zwięzłym, tradycyjnym stylu i w mocno rustykalnych tonach. Niektórym udało się zdobyć kilka wyróznień (m. in. Decantera).

(***+) Olaszrizling 2005
Ładna intensywność i czystość aromatów. Miód, propolis, wosk, skórka cytrynowa, ziołowe tło.  W ustach wyraziste, z jabłkowo-pestkową goryczką, długie, Straciło z czasem nieco  wigoru, pazura i nerwu, więc ogólnie struktura jest trochę zachwiana. W finale siano, zioła, dojrzałe masło. Widać w nim jakąś klasę, ale lekko czas je nadszarpnął. Mimo to, znajdziemy tu rejestr, który da trochę przyjemności.

(***=) Egri Chardonnay 2005
Tekturowo, beczkowo, jest i siano i wyraźnie wyłażąca nowa beczka, mimo wieku. Czas go nie poukładał i nie wyczyścił. W sumie jest mało stylowe i mało lokalne w charakterze. Przeszkadza nachalna wanilia, mokre drewno i tym podobnie dekomponujące całość klimaty .

(***+) Kejbor, Egri cabernet sauvignon 2003 13.5%
Gładko owocowo, lekko jeżynowo, trochę ziół, ziemia, szczypiąca lekka kwasowość, dosadna owocowość. Wino ma charakter, pazur.  

(****+) 2005 Egri Bikaver Superior
Jakaś mięsność, ciemny las chropawość czarny bez, suche chropawe. taki lekko oldskulowy piwniczny i dziki charakter. Swietne do zupy rybnej czy gulaszu.Jeo budowa i atrakcyjnośc na tej żywiołowości i swoistej „suchości” się opiera. Taniny ciagle wyraźne ciągle ieco suche. Suszone skórki, peski, przechy, żwir plus wiśniowy sok. Jak wiadomo umiar świadczy o twojej klasie. Tutaj zasada ta została zachowana

(****) Pinot Noir 2005
Aromat „chłodny”, leśny, mieszanka owoców leśnych (borowki, jagody, jeżyna), poza tym sucha ziemia, grafit. Jest statecznie, równo i czysto. Warto dac mu czas-uwalnia wtedy nuty suszonej papryki, pieprzu kajenskiego, popiołu, mchu i roślin wodnych. W ustach rozegrane na smakach umiarkowanych, jędrnych i zgrabnie ułożonych na lekko kwasowych nutach (widoczne rustykalne tło). Całkiem dobre.

(***) Syrah 2006, 13%
Malinowo-ziołowy, czysty. Odrobinę zbyt suchy, chropawy i pusty. W ustach więcej owocowości, całość nieco pylista, ziemista i trochę zielona. W manierze lokalnego, nieco chłopskiego wina.

(***+) Egri Cabernet Sauvignon 2003
Pyliste lekko piwniczne czereśniowo pestkowa struktura a ooc jest tu miękki stateczny stopniowo odrywający się z dna kieliszka. Mokrej ziemi, roślin wodnych . Dać mu czas, pozwiloć pomału się otworzyć. W ustach surowość owocu nieco warzywne klimaty. Dobre. Nieagresywne lecz postawione na wyraźnym ziemistym konturze, brak mu nieco finezji, ale można tu poczuć się szarpnięym za podniebienie. Jednak brak transparentności powoduje, że wino niknie gdzies w piwoniczno-ziemistych klimatach i daje wrażenie lekkiego zgaszenia.
Opr. Mariusz Kapczyński

Zobacz pozostałe prezentacje z Egeru:

Część I (Lajos Gal, Tamas Sike, Ferenc Tóth)
Część II (Gróf Buttler, Orsolya Pince, St Andrea)



Część III (Kovacs Nimród, Ostoros Novaj, József Simon)

Tekst o filozofii wina Egri bikaver,
Tekst o przepisach dot. produkcji Egri bikaver
Materiał poświęcony historii regionu

















Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Vinisfera
Przewiń do góry

Jeżeli chcesz skorzystać z naszej strony musisz mieć powyżej 18 lat.

Czy jesteś osobą pełnoletnią ?

 

ABY WEJŚĆ NA STORNĘ

MUSISZ MIEĆUKOŃCZONE

18 LAT