Vinisfera

No limits

W marcu wchodzą nowelizacje ustaw dotyczące uprawy winorośli w Polsce. Będzie można zakładać lub wykorzystywać istniejące winnice do wyrobu wina w gospodarstwach rolnych i agroturystycznych. Od 27. marca b.r. oficjalnie zniknęły ograniczenia sadzenia winorośli w Polsce i produkcji win gronowych, różniące nas od innych krajów Unii Europejskiej.

„Gazeta Prawna” donosi o wchodzących w marcu nowelizacjach ustaw.
Nowelizacje te związane są ze zmianami reformującymi rynek wina w Unii Europejskiej, które obowiązują od początku sierpnia 2008 r. Chodziło o to, by wspólnotowe i krajowe prawo zapewniało lepszą ochronę środowiska w regionach produkcji win, a także promowało tradycyjne metody wytwarzania. Można się więc spodziewać, że już wkrótce, wiosną, do polskich i zagranicznych sklepów i restauracji trafią pierwsze butelki polskiego wina gronowego zalegalizowane przez UE. Czego dotycza przepisy?

Będzie można zakładać lub wykorzystywać istniejące winnice do wyrobu wina w gospodarstwach rolnych i agroturystycznych. Od 27 marca oficjalnie zniknęły ograniczenia sadzenia winorośli w Polsce i produkcji win gronowych, różniące nas od innych krajów Unii Europejskiej. Wzrośnie liczba odmian, z których wolno produkować trunki. Niemniej muszą one być sklasyfikowane jako przeznaczone do tego celu w co najmniej jednym państwie członkowskim UE. Zostanie zniesiony obowiązek przedstawiania listy odmian, z których produkuje się wino, jednak sadzonki będą musiały pochodzić z legalnych źródeł. Sprawdzać to ma państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa. A gdyby stwierdziła, że winorośl nie należy do odmian dopuszczonych do uprawy, wyda decyzję o jej usunięciu. Mimo ułatwień wyrób wina gronowego lub moszczu z winogron z polskich upraw, przeznaczonego do obrotu, wymaga zgłoszenia prezesowi Agencji Rynku Rolnego.
Małe winiarnie, wytwarzające wino z upraw własnych, nie będą musiały dysponować halą ani mieć laboratoriów. Producentów zwolniono ze sporządzania planu zakładu, który obecnie powinien uwzględniać pomieszczenia produkcyjne, magazynowe, socjalne i sanitarne. Pozostanie jednak system kontroli wewnętrznej wyrobu i rozlewu win gronowych.
Będzie wolno wzbogacać, odkwaszać i dosładzać wina, a także moszcz gronowy przeznaczony do obrotu. Zamiar przeprowadzenia takiej procedury będzie jednak trzeba zgłosić nie później niż dwa dni przed jej rozpoczęciem wojewódzkiemu inspektorowi jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych. Producenci moszczu i win mają obowiązek usuwać produkty uboczne i wskazywać wojewódzkiemu inspektorowi jakości handlowej miejsca składowania oraz terminy wywożenia tych odpadów. Za wyrabianie wina gdzie indziej niż wskazano, wzbogacanie go niezgodnie z wymaganiami, za utrudnianie lub uniemożliwianie kontroli, za nieskładanie niezbędnych informacji lub nieprowadzenie rejestru, a także za niewypełnienie dokumentów towarzyszących przewozowi produktów winiarskich czy za nieusuwanie odpadów enologicznych będzie groziła grzywna do 5 tys. zł.
Jakość win od 8 sierpnia 2008 r. kontroluje Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.
Nowelizacja ustawy o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich, obrocie tymi wyrobami i o organizacji rynku wina wchodzi w życie 27 marca 2009 r.

Podstawa prawna: Ustawa z 23 stycznia 2009 r. o zmianie ustawy o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich, obrocie tymi wyrobami i organizacji rynku wina (Dz.U. nr 38, poz. 298).

źródło: Gazeta Prawna

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Vinisfera
Przewiń do góry

Jeżeli chcesz skorzystać z naszej strony musisz mieć powyżej 18 lat.

Czy jesteś osobą pełnoletnią ?

 

ABY WEJŚĆ NA STORNĘ

MUSISZ MIEĆUKOŃCZONE

18 LAT