Vinisfera

Notatki

„Choć to wino z charaktern

* Dioniz Polska – niedawno przedstawialiśmy i ocenialiśmy wina tego importera tutaj. Oto ocenione przez nas inne wina z oferty.

(3) Kisi 2009, Koncho & Co, Kachetia, Gruzja, 11%

Importer: Dioniz Polska
Półsłodkie. Sporo słodkich aromatów kwiatowych. Stosunkowo niska kwasowość i miękka owocowość – gruszka w syropie, wosk, obite jabłko, owoce tropikalne. Wino lekko syropowe, mogłoby być lepiej zbalansowane i nieco bardziej rześkie. Mimo słodyczy, miękkości i tak wypada dość lekko. Dla początkujących adeptów gruzińskich win.
Cena: 39 zł

(3) Alazanis Valley 2007, Koncho & Co, Kachetia, Gruzja, 11%
Importer: Dioniz Polska
Wino w tonacjach cytrusowych i jabłkowych, półsłodkie. Całość dość sensownie poukładana, utrzymana w przyzwoitym klimacie i jakości, z przejrzystym stylem. Jest tu brzoskwinia i ananas w syropie, cytrynowy akcent oraz świeże kwiaty. Jest to wino przeznaczone dla miłośników resztkowego cukru, którzy nie lubią zbyt wytrawnych smaków.
Cena: 34 zł

(3) Mtswane 2009, Koncho & Co, Kindzmarauli, Gruzja, 11,5%
Importer: Dioniz Polska
Półwytrawne mtswane z zachowanym charakterem odmiany. Ziołowe, jabłkowe, z dość wyraźną nutą słodką. Czysto wykonane, podobnie jak Alazanis Valley powyżej przeznaczone raczej dla miłośników smaków nieco obłaskawionych cukrem. W tle dojrzałe jabłko, wanilia gruszka z syropu, pestki, lekka goryczka i do tego przyzwoicie ustawiona kwasowość. Są też lekkie akcenty utlenienia. Znać gruziński styl.
Cena: 36 zł

(4-) Kvareli 2005, Kakheti Co, Kindzmarauli, Gruzja, 13%
Importer: Dioniz Polska
Równe i czyste saperavi utrzymane  owocowych klimatach. Są tu owoce leśne (jeżyna, czarny bez), czarna porzeczka, wiśnia, mokry tytoń, lekkie nuty dymne i kawowe. Lekka chropawość tanin. Mimo paru już lat na karku trzyma pion i zaskakującą świeżość. Świetne do wieprzowych szaszłyków. Dobra cena.
Cena: 32 zł

(4-) Pirosmani 2009, Koncho & Co, Kachetia, Gruzja 11.5%
Importer: Dioniz Polska
100% saperavi, zrobione na półwytrawną modłę. Są wiśnia, jagody, wanilia, lekkie klimaty leśne (igliwie, tarnina). Troszkę cukru w tle zaokrągla strukturę, poza tym nuty czereśniowej konfitury i lekko pieprznej końcówki. Wino gładkie, dość lekkie, proste. Znajdzie wielu amatorów.
Cena: 45 zł

(4) Kindzmarauli 2009, Kakheti & Co, Gruzja, 11,5%
Importer: Dioniz Polska
Kindzmarauli to słynna gruzińska dla win półsłodkich powstających z odmiany saperavi. Kindzmarauli w klasycznym wydaniu powinno być soczyste, owocowe, żwawe, z dobrą kwasowością i przyjemną, nienachalną słodyczą. Tutaj tak jest. To porządna, udana wersja. Wino jest wykonane solidnie, smaczne, z typowymi nutami jeżyn, owoców granatu, wędzonej śliwki, wiśni, mieszanki korzennych przypraw i gorzkiej czekolady. Bardzo dobra cena.
Cena: 36 zł

* Adexwina

(4) Grillo 2011, Pianadeicieli, IGT Sicilia, Włochy, 13.5%
Importer: Adexwina
Jako odmianowe wino, grillo debiutuje w posiadłości Pianadeicieli. Decyzja, by je uprawiać była słuszna, bo wino wypada ciekawe a sama odmiana bardzo dobrze sobie na Sycylii radzi, dobrze znosi wysokie temperatury i susze. Wino jest aromatyczne, są nuty kwiatów, bzu i słonecznika. W aromatach i smakach daje też lekkie nuty owocowe – jabłka i gruszki, jest lekko maślane, lekko goryczkowe i pestkowe. Jest przyzwoita kwasowość plus rejestry ziołowe, woskowe i propolisowe. Wytrawne, ziołowe tło dodają mu charakteru i ciekawych smakowych rejestrów. Warto spróbować.
Cena: 41 zł

(3+) Bardolino Chiaretto DOC 2011, Az. Agr. Pigno, Veneto, Włochy 12%
Importer: Adexwina
Różany klasyk znad Gardy. Panują tu przyjemne i żwawe śmietankowo-truskawowe klimaty, jest wytrawnie, ale bez przesady – tłu jest przyjemnie zmiękczone miłym rejestrem biszkoptów z truskawkami. Wino wypada łagodnie, ale też kwasowo, sporo tu kwiatowego rejestru (bez, róże, hibiskus). Poukładane i bezpieczne w wyborze wino. Gastronomiczna klasyka, niebywale „restauracyjne” wino. No i sprzyjająca kieszeni cena.
Cena: 32 zł

(4) Mascaro 2010, IGT, Pianadeicieli Azienda Vitivinicola, IGT Sicilia, Włochy, 14%
Importer: Adexwina
Intensywny kupaż cabernet sauvignon 40%, merlot 30% i nero d’avola 30%. Ma gęsty, nasycony, niemal grafitowy kolor. W aromatach dominują fiołki, smoła żwir, dym, podwędzana śliwka, wiśnie, jeżyny. Wino wyraziste i kwasowe, giętkie, o gęstej, dobrze wydobytej materii. Ma charakter i lekką szorstkość tanin. Układa się wartko, z nerwem. Finisz w tonacjach wiśniowego likieru, kawy, ziół (to samo wino, z rocznika 2007 oceniliśmy tutaj).
Cena: 44 zł

* Oktan Energy

(3) Torrontes 2008, Bodega J.A. Cicchitti, Mendoza, Argentyna, 13%
Importer: Oktan Energy
Dużo tu ciepłych, typowych dla torrontesa kwiatowo-słodkich nut. Są wyraźne aromaty brzoskwini i tropikalnych owoców sugerujących słodycz wina, jest ono jednak wytrawne. To dobry przykład wina dla tej odmiany, choć przydałaby się jego nieco świeższa wersja. W smakach rumianek, bez lilak, kwiaty polne, biały pieprz, papaja, syrop pigwowy. Lekko utlenione z acetonową nutą, Wino, które należy pić już.
Cena: 25 zł

(4-) Emerald Riesling reserve 2011, Barkan, Hulda, Izrael, 13%
Importer: Oktan Energy
Koszerny riesling (z nieznacznym dodatkiem muscata aleksandryjskiego) wykonany w półwytrawnej, lekkiej manierze. Sporo tu nut kwiatowych i owocowych, wyraziście tropikalnych (mango pomarańcze, brzoskwinia, cytryna). Struktura i smak prezentują się
lekko, zwiewnie, czysto. Są akcenty trawy, ziół, melona, gruszki. Przyjemny, miękki i nieskomplikowany riesling. Przydałoby mu się jak na mój gust więcej świeżości, ale jest nieźle.
Cena: 54 zł

(3+) Nectar 2010, Cicchitti, Mendoza, Argentyna, 8.5%
Importer: Oktan Energy
Argentyna na słodko. Kwiatowo-winogronowe aromaty i smaki, typowe dla gładko wykonanych muscatowych win. Jest tu gruszka z syropu, sok jabłkowy, przejrzały agrest, bez. Cukier wyraźny, ale wino wypada lekko (niska zawartość alkoholu), jest w nie wpleciona nuta kwasowej świeżości. W sumie delikatne, jabłkowo i miodowo krągłe. Ma zgrabne kształty. Wino do delikatnych deserów.
Cena: 51,40 zł

(4+) Cabernet Sauvignon 2007 Superieur, Barkan, Górna Galilea, Izrael, 14.5%
Importer: Oktan Energy
Koszerne wino klasy premium, w dużej, ciężkiej butelce. Jak deklaruje producent, powstaje tylko w najlepszych rocznikach. Spędza 16 miesięcy we francuskim dębie, pół roku w butelce. Efekty? Jest już dobrze wyprofilowane, rozwinięte, gładkie i miękkie, ale też korzenne, pikantne i wyraźnie ziołowe – to główne tonacje, na których wygrana jest melodia tego wina. Jest jakąś nobliwość intensywność tych ziołowych i niby-mięsnych nut, dodatkowo okraszone rejestrami starego skórzanego paska, piwnicy. Dobry to owocowy (jeżyny, morwa i czarna porzeczka). W długim i intensywnym finale jest silny pieprzny akcent podkręcający tę mocno zagraną na podniebienie owocową piłkę oraz nuta tytoniu i drzewa cedrowego. Wino nowoczesne, wyselekcjonowane, efektowne.
Cena: 182,60 zł

(4+) Altitude Cabernet Sauvignon Reserve 2006, Barkan, Wzgórza Golan, Izrael 13.5%

Importer: Oktan Energy
Ten cabernet uprawiany jest na wzgórzach Golan, na wysokości 624 m.n.p.m. (co tłumaczy nazwę wina). To koszerne wino ma mocny, postawny i wyrazisty owoc (śliwka, czarna porzeczka, konfitura wiśniowa) oraz podbicie gorzko-słodką nutą czekolady i kawy. Sporo tu również nuty ziołowej i mokrego tytoniu. Wino pełne, soczyste i gładkie, z aksamitną owocowością. Wypada dość lekko, ale wyraziście – jest dobrze zaakcentowana kwasowość, przyjemnie podbija ona nieco konfiturowy charakter owoców. Sporo tu leśnego klimatu (mech, jagody, grzyby, kora, igliwie, ciasto). Wino wyraziste, pełne smaków. Sycące.
Cena: 124,50 zł

(4+) Dovev Argaman, 2008, Barkan, Górna Galilea, Izrael, 13.5%

Importer: Oktan Energy
Ciekawostka. Wino z rdzennie izraelskiej odmiany argaman (nazwa oznacza „karmazynowy”, jest to krzyżówka souzão i carignan). Dała ona wino gęste, aromatyczne, skoncentrowany, z dojrzałym, intensywnym owocem.  Są tu „gorące” i rzęsiste nuty ziół, czarnej porzeczki, śliwki węgierki, czarnego bzu, pełne spieczonych aromatów mięsa i kawy (spędziło 18 miesięcy w beczkach z dębu amerykańskiego i francuskiego). Jest tu i lekka pikanteria i gęstość i jedwabistość materii przy jednoczesnym zachowaniu mocnego charakteru. „Karmazynowe” klimaty, intensywne, lekko posępne, są tu w pełni zachowane.
Cena: 102 zł

Inni:

(4) Grand Reserve 2009, Arame, Ararat, Armenia, 12.5%
Dystrybucja: Winnacja
Ciekawe wydanie czerwonego armeńskiego wina. Użyto tu dwie lokalne odmiany: areni i nekreni. W aromatach czysto, są fiołki, imbir, żurawina. Wino ma równowagę, jest zaakcentowane użycie beczki, ale bez nachalności. Sporo tu przejrzałej czereśni, dymu, orientalnej nuty curry, kardamonu oraz ziół (estragonu). W ustach wypada soczyście, tytoniowo i lekko pyliście. Trzyma poziom. Finisz jest gładki i ziołowy. Za nieduże pieniądze otrzymujemy tu posmak ciekawego, kaukaskiego, lekko orientalnego sznytu. Odtrujcie się na chwilę z merlota. Warto spróbować.
Cena: 34 zł

(3) Syrah 2007 Premium Oak,  Light Castle, Dolina Tracka, Bułgaria,14.2%
Importer: Mardec
Jest likierowo, czekoladowo i waniliowo. Choć ogólnie wypada czysto i transparentnie, bez żadnych niepokojących nut i jest tu masa owocu i leśnych klimatów – skoncentrowany owoc i likierowe nuty to rdzeń tego wina. Jak dla mnie trochę zbyt duszący, alkoholowy i mdlący. W sumie jest to mocarne wino, gorące i intensywne (ma lekki osad). Bezwzględnie przeznaczone dla miłośników mocno beczkowych, skoncentrowanych, nowoczesnych win.
Cena: 56 zł

(4-) Sauvignon blanc 2010, Chart. Bugozone, Równina Dunajska, Bułgaria, 13.5%
Importer: Mardec
Całkiem niezły bułgarski sauvignon. W tonacjach przejrzałego jabłka, warzyw, wosku. Jest oleiste w strukturze. Chciałoby się jednak więcej życia, zieloności, żwawości a także więcej przejrzystości, transparentności. Struktura solidna, nie jest to zwiewne wino, trzeba mu dać na pewno więcej czasu, otwiera się. Dobrze wypada z jedzeniem – pracuje wtedy naprawdę nieźle, pomaga mu w tym dobra struktura, gęstość. Nie jest to styl zielonego sauvignona z Nowej Zelandi, raczej bardziej tradycyjne wydanie, ale widać, że bułgarski pościg trwa.
Cena: 62 zł

(3=) Colon Cabernet sauvignon 2007, Valle de Tulum, San Juan, Argentyna, 13.5%
Importer: Wyborowa SA
Pije się to wino… I smutno jest. Bo zleżałe, bo nieciekawe, bo nieczyste, bo źle zrobione. Człowiek próbuje i staje się ospały. Choć z drugiej strony – jest to wino dobre na partyjne masówki, gdzie idee rozpalają głowę a alkohol w entuzjastycznie sączonych dawkach sprawia wrażenie, że jednak jest się fajnym i przebywa w bardzo koleżeńskiej grupie. Ja Colona odradzam. Lepiej zafundować sobie kolonoskopię, choć ta kosztuje zapewne o wiele więcej.
Cena: 15,50 zł

(3=) Mixtus 2010 Shiraz Malbec, Trivento, Mendoza, Argentyna, 12,7%

Importer: PWW
Choć to wino z charakternych przecież odmian – jest nią i malbec i shiraz – to w strukturze jest ono blade i wątłe jak marynarze podwodnych łodzi przebywający na przeciągających się manewrach. Nie warto dać Mixtusowi namieszać sobie w głowie. Na początku wypada trochę zniechęcająco i nieciekawie, w środku degustacji totalnie rozczarowuje, ale najbardziej żenujące jest jego zakończenie. Dla desperatów.
Cena: 18.50 zł

Opr. Mariusz Kapczyński

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Vinisfera
Przewiń do góry

Jeżeli chcesz skorzystać z naszej strony musisz mieć powyżej 18 lat.

Czy jesteś osobą pełnoletnią ?

 

ABY WEJŚĆ NA STORNĘ

MUSISZ MIEĆUKOŃCZONE

18 LAT