Vinisfera

Och, Korol! czyli wina z Podlasia (I)

Projekt ten, gdy powstawał, wydawał się planem szalonym – polska winnica na Podlasiu… Wiele osób wątpiło, głośno wyrażało sceptycyzm. A tu proszę – Winnica Korol nie dość, że – na złość malkontentom – powstała, to jeszcze rozwija się i co roku obdarza rynek nowymi, solidnymi winami.

Projekt ten, gdy powstawał, wydawał się planem szalonym – polska winnica na Podlasiu… Wiele osób wątpiło, głośno wyrażało głęboki sceptycyzm. A tu proszę – Winnica Korol nie dość, że – na złość malkontentom – powstała, to jeszcze rozwija się i co roku obdarza rynek nowymi winami. Dodajmy, że są to wina co roku wykonane konsekwentnie – sprawnie, utrzymane w solidnym stylu (opisywaliśmy je, np. tutaj). Duża w tym zasługa – jego zacięcia i konsekwencji – właściciela winiarni, Mikołaja Korola. Odkąd go znam, a znam go już parę ładnych lat, to zawsze stawiał na swoim, sympatycznie krąbny i trochę uparty, chciało mu się dopingować.


Winnica na Podlasiu. Winnica Korol

Warto przypomnieć, że Mikołaj Korol zdobył również popularność i sympatię dzięki udziałowi w programie „Rolnik szuka żony”. Nic więc dziwnego, że w pewnym momencie, na fali zainteresowania, winnicę pragnęło odwiedzić coraz więcej turystów. Ale bez obaw, miejsce jest dobrze przygotowane, dysponuje zapleczem i pokojami gościnnymi. Warto odwiedzić tę winnicę, warto spróbować tych win. No bo odpowiedzcie sobie na to jedno zasadnicze pytanie – próbowaliście już kiedyś wina z Podlasia?

Kontakt:
Winnica Korol
17-307 Mielnik,
ul. Popław 3
Tel: 604 273 338
www: Winnica Korol
e-mail: winnicakorol@gmail.com

* podane ceny są zakupowymi cenami brutto na miejscu, w winiarni

(3+) Riesling 2018, Winnica Korol, Podlasie, Polska, 12,5%
Aromat dyskretny, skromny, ale niosący przyjemne rejestry owocowe – dorzałe papierówki, gruszki, galaretkę i liście z czarnej porzeczki, kisiel cytrynowy, niedojrzałą brzoskwinię. W ustach wypada gładko, lekko i kwasowo, jest cytryna, mirabelki, gruszka, troche białego pieprzu. Finisz stateczny, zwarty, dość ułożony, gładki. Nie jest to z pewnością „ciepłe”, tropikalne wydanie rieslinga, ale dostajemy tu niezłą porcję żywego owocu i odświeżenia.
Cena: 50,00 zł

(3+) Perła Cuvee 2018, Winnica Korol, Podlasie, Polska, 12,5%
Aromaty ziołowe, polnych kwiatów, pigwowca, jest też gałka muszkatołowa, biały pieprz, prażone ziarna słonecznika, świeży olej rzepakowy, biała porzeczka. W ustach podobne rejestry, dodatkowo pojawia się nuta lekko warzywna (fasolka groszkowa, pietruszka), są nuty lekko korzenne i pestkowe. Może się spodobać jego naturalna prostota i zwyczajna przyjemność w piciu.
Cena: 40,00 zł

(4-) Rubin cuvee 2018, Winnica Korol, Podlasie, Polska, 13%
40 % cabernet sauvignon plus 30 % cabernet mitos i 30% cabernet dorsa. Aromaty pieprzne, ziemiste, żurawina, rośliny wodne, wodorosty, treściwe, jeżynowe, „podpalane” i przydymione – kawa, spalone drewno, żwir, jałowiec, wszystko jest tu na miejscu. Dominuje nuta „ciemna”, dymna. kawowo-podwędzana. To kolejne niezbyt ciężkie wino w tym zestawie. Ma delikatnie pieprzną końcówkę.
Cena: 40,00 zł

(4-) Caberbet Cantor & Cortis 2018, Winnica korol, Podlasie, 13%
Lekkie i przystępne w konsumpcji wino. Niesie aromaty pestek czereśniowych, jeżyn i wiśni, są też nuty ziemiste (żwir), ściółkowe a także warzywne (suszona papryka, seler). W ustach owoc jest delikatnie szorstki, pojawiają się nuty pieczonych kasztanów, placka z wiśniami, galaretki jeżynowej i czarnej porzeczki. Finisz lekko pieprzny. Całość bardzo prosta w piciu, niezbyt ciężka.
Cena: 30,00 zł (wino w promocji, normalna cena – 40 zł)

(4+) Cabernet Dorsa 2018, Winnica Korol, Podlasie, Polska, 13%
Sporo tu wiśni, nut korzennych, żołędzi, ściółki. Wino jest średniej wagi trzyma przyjemne rejestry świeżości (dobra, przyjemna kwasowość na podniebieniu). W ustach lekkie i bezpretensjonalne. Ma lekko „przypalone” tło, w finiszu jest lekkie, pieprzne i paprykowe, łatwo wyczuć pikantności dodające mu charakteru.
Cena: 60,00 zł

(5-) Regent 2016, Winnica Korol, Podlasie, Polska, 12%
Zgrabnie. Wiśnia pestki, jeżyny, lekkie nuty ziołowe, dymne, ziemiste i kawowe. W ustach sporo podobnych akcentów, wpasowanych w owocową strukturę wina. Całość wytrawna, przyjemna i miękka, dobrze podbita kwasowością. Podobać się może jego lekkość, niezbyt ciężka materia, świeżość, transparentność i lekko korzenna stylistyka. Struktura dojrzała i dotarta, to świetny przykład pokazujący ciekawy potencjał dojrzewania regenta. No i jaka cena!
No, no… Takie rzeczy tylko na Podlasiu.
Cena: 40,00 zł

Druga część tekstu znajduje się tutaj.

Mariusz Kap©zyński

Punktacja:
(6) – wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) – bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) – dobre, interesujące wino
(3) – przyzwoite
(2) – słabe
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Vinisfera
Przewiń do góry

Jeżeli chcesz skorzystać z naszej strony musisz mieć powyżej 18 lat.

Czy jesteś osobą pełnoletnią ?

 

ABY WEJŚĆ NA STORNĘ

MUSISZ MIEĆUKOŃCZONE

18 LAT