„Manufaktura nalewek” to przedsięwzięcie z Podkarpacia, znajduje się w Korczynie koło Krosna. Region ten ma nie tylko długie tradycje wytwarzania tego typu alkoholi, ale też dobrej klasy materiał wyjściowy – czyli owoce. Sprawdźcie efekty naszej degustacji nalewek.
„Manufaktura nalewek” (Nalewki Rodziny Krzanowskich sp. z.o.o.) to przedsięwzięcie z Podkarpacia, znajduje się w Korczynie koło Krosna. Region ten ma nie tylko długie tradycje wytwarzania tego typu alkoholi, ale też dobrej klasy materiał wyjściowy – czyli owoce.
„Manufaktura” to przedsięwzicie rodzinne, uruchomione w 2013 roku. Wieloletnie domowe doświadczenia w produkcji nalewek postanowiono sprofesjonalizować. Całość produkcji odbywa się na bazie owoców skupowanych od zaprzyjaźnionych rolników i przy zastosowaniu profesjonalnej technologii. Jak deklarują producenci – są to nalewki w pełni naturalne, powstałe bez użycia sztucznych aromatów, barwników, etc. W 27 tankach powstaje 15 tysięcy litrów nalewek. Postawiono na jedoodmianowy styl. W ofercie są nalewki z wiśni, malin i czarnej porzeczki. Sprzedawane są w butelkach 200, 350 i 500 ml. Ceny są takie same dla każdego rodzaju i w zależności od pojemności butelki wynoszą: 35, 45 i 60 złotych.
Właściciele organizują też degustacje (połączone ze zwiedzaniem manufaktury) dla grup powyżej 10 osób. Konieczne jest wcześniejsze umówienie terminu.
Wrażenia z degustacji są dobre. Może nie są to nalewki bardzo wyrafinowane, ale z pewnością szczodrze dzielą się owocem. Choć osobiście preferuję lżejszy styl (niedoścignione nalewki Hieronima Błażejaka czy Zbigniewa Sierszuły), to w „manufakturowych” znać dobrze rozumianą prostotę i uczciwe wykonanie, intensywny, soczysty styl, nie przeciążony cukrem czy „skrzywiony” złą jakością użytego spirytusu.
Kierunek jaki obrała „Manufaktura” wydaje się dobry i obiecujący. Mam jednak w tym miejscu dwie uwagi, propozycje. Przy kolejnej serii, „rocznika” tych nalewek popracowałbym mocniej nad estetyką etykiet oraz zmienił trochę nazewnictwo.
Kontakt:
Manufaktura nalewek”
ul. Trębacka 11, 38-420 Korczyna,
Podkarpacie, Polska
biuro@manufakturanalewek.pl
+48 511 425 501
(4+) Soczysta malina, Manufaktura nalewek, Podkarpacie, Polska, 28%
Intensywny, gęsty, owocowy aromat i smak. Maliny są tu w wydaniu lekko konfiturowym, poddymionym, powidłowym, przejrzałym. Smak żywy, obfity owocem. Dobra malinowa kwasowość nadaje nalewce żywości i nerwu. Finisz lekko „pestkowy” i delikatnie goryczkowy, z nutą ciasta malinowego. Smaczna.
(4+) Podstępna porzeczka, Manufaktura nalewek, Podkarpacie, Polska, 28%
Kolor lekko powidłowy. Pachnie inetnsywnie i świeżo, zachęcająco. Aromaty głębokie, leśne, lekko śliwkowe. Smak intensywny, wyraziście kwasowy, z obfitością owoców (porzeczka rządzi!). Jest tu także nuta likieru wiśniowego, soku z czereśni. Delikatnie likierowy finisz.
(4) Wiśniowa Furia, Manufaktura nalewek, Podkarpacie, Polska, 32%
Aromaty dymne, likierowe (wiśnia, jeżyny, las). W ustach rozgrzewająca, kwasowa, mocno owocowa. Są pestki, jeżyny, ściółka, tarnina, aronia. Wszystko soczyste, treściwe, lekko taniczne i goryczkowe. W finiszu wyczuwalny dżem z mieszanki owoców leśnych.
Mariusz Kap©zyński
Punktacja:
(6) – wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) – bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) – dobre, interesujące wino
(3) – przyzwoite
(2) – słabe
(1) – omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”