Vinisfera

Palatynat w smaku

Oto trochę spisanych wrażeń, notek  będących efektem udanej degustacji win z Palatynatu. Tamtejsze rieslingi – choć nie tylko one – mają prawdziwy gatunkowy ciężar i finezję. Jest więc się w co zagłębiać.

Wina białe
 
(* * * * *-) Forster Pechstein, von Buhl, Riesling Grosses Gewächs, trocken
W aromacie ujawnia przyjemne i żywe aromaty przejrzałych owoców gruszek, jest także dżem brzoskwiniowy, miąższ białych śliwek a także bardzo świeże nuty zroszonej trawy i kwiatów białego bzu. Przyjemne i ekstraktywne w ustach, rozwijające się gładko i żywo, owocowa aksamitność plus delikatne miodowe tło. Wino ładnie zbalansowane, z miłą fakturą. W ustach wyczuwalne również wyraziste nuty owoców cytrusowych (cytryna, brzoskwinia, ananas). Bardzo interesujące i solidne, choć przydałby się odrobinę dłuższy finał.
 
(* * * *+) Riesling 2003, von Buhl, Kabinett, trocken
Urodziwy, przekonujący i czysty riesling. Aromatyczny, choć na początku nieco zamknięty, potrzebuje nieco więcej czasu, pomału ujawniając przejrzałe nuty jabłka, mandarynek i brzoskwiń oraz delikatne, korzenne (muszkatołowe) aromaty. W ustach przyjemne, stonowane, krągłe – dobrze wyważone, z akcentami świeżej bazylii a także odrobiną siana i przejrzałych gruszek. Ciekawa, zachęcająca do dłuższego kosztowania struktura wina.
 
(* * * *) Riesling 2002, von Buhl, spätlese trocken
Finezyjne aromaty, nos dostatni i obiecujący. Wino delikatnie miodowe. Rozwija się ładnie, ujawniając przyjemne, nieco słodkawe nuty kwiatowe a także świeżej cytryny. Znaleźć można także dojrzałe soczyste brzoskwinie i ananasy. W ustach smaczne, dość delikatne, zachowujące jednak wyrazisty styl. W ustach ukazuje wyraźny, egzotyczny rys – dojrzałych cytryn, soku z ananasów i skórek pomarańczy. W finiszu wyczuwalny smak szarlotki na drożdżowym cieście, oraz limonka i jabłkowe pestki. Z przyjemnie „palącą” goryczką, akcentami krzemienia i minerałów tworzy przyjemną paletę aromatów i smaków. Mimo to chciałoby się trochę więcej finezji.

(* * * *) Ruppertsberger Reiterpfad Riesling 2002, Bassermann-Jordan, kabinett, trocken
Ładnie rozwinięte nuty dojrzałych owoców i miodu. Aromat nie jest przesadnie rozbudowany, ale nie można odmówić mu złożoności i stylu. Jest tutaj trochę kwiatów lipy, rumianku, trochę świeżych liści a także suszonych moreli. W ustach przyjemne i przystępne – ładna kwasowość, mineralny charakter i stonowana goryczka dają wrażenie dobrej i przekonującej harmonii, którą dodatkowo uzupełnia dobrze zbudowana, świeża owocowość. Wino przystępne, uniwersalne.
 
(* * *+) Julie Riesling, von Buhl, 2002, kabinett, halbtrocken
Wino o delikatnym aromacie cytryny, dojrzałej brzoskwini i “zielonych” niuansach, świeżo skoszonej trawy, liści oraz wyraźną nutą mineralną i odrobiną ziołowej (bazylia). W tle aromaty szarlotki i lekko zleżałego jabłka. W ustach żywe, wdzięczne w piciu – przyjemne i lekkie, o kwiatowym wyrazie z ładnie zaznaczoną, żywą kwasowością. Mimo, że wino sklasyfikowane jest jako półwytrawne – wykazuje bogaty charakter i pełną, rozwiniętą aromatyczność. Może się więc podobać, choć przydałoby mu się jednak trochę więcej wyrazistości, charakteru.

(* * *) Riesling 2003, Bassermann-Jordan, Qba, trocken
Wyważone nuty owocowe – dojrzały ananas, trochę nut tostowo-chlebowych i ziemisto-mineralnych, coś z mokrej wełny, lekko zleżałych jabłek i ciasta drożdżowego z kruszonką. W ustach żywe, pełne, z akcentami jabłkowych pestek, trochę cytrynowe. Budowa solidna i gładka z przyjemną goryczą, brak mu odrobiny harmonii i stylistycznej ogłady, ale w sumie – całkiem niezłe.
 
 (* * *) Armand, Riesling 2003, von Buhl, kabinett halbtrocken
Czysty, delikatnie nasycony kolor. W aromatach wyczuwa się gruszkę, dojrzałe brzoskwinie i przejrzały agrest oraz akcent jakby surowego, białego mięsa. W ustach żywe, zgrabne, z wyrazistą, soczystą i dojrzałą nutą owoców (jabłek, moreli, gruszek i bananów). Poprawne, z dość wyraźnie zaznaczoną nutą słodyczy, co może dać mu większe szanse na, wyczulonym na podobne niuanse, polskim rynku.  
 
Wina czerwone:
 
(* * * *-) Spätburgunder 2003, von Buhl, QbA, barrique, trocken
Wyraźna zwierzeco-drewniana nuta, trochę znoszonej skóry i zapuszczonej piwniczki (kurz, stare, lekko zbutwiałe drewno, kamień) Wiśnie z pestkami i jeżyny. Jeszcze zbyt młode, wymaga nieco przewietrzenia, oddechu. W ustach mocno owocowe, z pieczarkowym odcieniem. Uwydatnia wiele cech typowych dla Pinot Noir – złożonego aromatu i nie przesadzonej struktury. Wino zgrabne, ale trochę brak mu wyrafinowania, szlachetności.
 
(* * *+) Villa Bürklin rot 2003, QbA, trocken
Eksperymenty z winami wieloszczepowymi w posiadłości Dr Bürklin prowadzi się od około 10 lat. Tutaj mamy do czynienia z interesującym i przekonującym kupażem Pinot Noir, Snagiovese i Dornfeldera. Nasycona, ładna barwa. W nosie wino ujawnia maliny, świeże drewno i „szorstkie” owoce czarnego bzu i tarniny, pojawia się także przypieczona skórka chleba i trochę cynamonu. Średniej budowy, dość przystępne w piciu. W ustach trochę pieprzu, ciemnych owoców i kakao, gładkie z ładnie przytartymi taninami, co wino zawdzięcza przebywaniu w beczkach typu barrique.

Importerem opisanych win jest firma Jung&Lecker

© tekst i zdjęcia: Mariusz Kapczyński

 
(******) – wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(*****) – bardzo dobre, wino z dużą klasą
(****) – dobre, interesujące
(***) – całkiem niezłe, przyzwoite
(**) – słabe
(*) – omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „pół-punktów”
 
 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Vinisfera
Przewiń do góry

Jeżeli chcesz skorzystać z naszej strony musisz mieć powyżej 18 lat.

Czy jesteś osobą pełnoletnią ?

 

ABY WEJŚĆ NA STORNĘ

MUSISZ MIEĆUKOŃCZONE

18 LAT