Vinisfera

Reformy rynku wina

4.07.2007 Komisja Europejska przedstawiła oficjalnie założenia opraco-
wywanej od roku nowej unijnej polityki dotyczącej rynku wina, która ma być lekarstwem na obecną trudną sytuację europejskiego winiarstwa. Równocześnie z prezentującym te założenia przemówieniem komisarz Mariann Fischer Boel, nową strategię przedstawiono też w kilku europejskich stolicach. Również w Warszawie.

4.07.2007 Komisja Europejska przedstawiła oficjalnie założenia opracowywanej od roku nowej unijnej polityki dotyczącej rynku wina, która ma być lekarstwem na obecną trudną sytuację europejskiego winiarstwa. Równocześnie z prezentującym te założenia przemówieniem odpowiedzialnej za rolnictwo komisarz Mariann Fischer Boel nową strategię przedstawiono też w kilku europejskich stolicach. Również w Warszawie.
Już w roku 2008 mają zostać wprowadzone następujące zmiany:

– zniesienie dotacji do destylacji i składowania nadwyżek oraz refundacji wywozu wina poza UE

– przesuniecie środków finansowych na działania zmierzające do poprawy jakości produkcji oraz promocję win europejskich, głównie poza UE (problemem są unijne przepisy ograniczające możliwość wspierania takiej promocji w samej Unii)

– wprowadzenie zachęt finansowych dla dobrowolnego karczowania winnic (przewiduje się wykarczowanie do końca 2013 roku ok. 200 tys. ha winnic)

– wprowadzenie większej swobody przy wyborze odmian winorośli

– obniżenie dozwolonego limitu wzbogacania moszczu do 2% obj. potencjalnego alkoholu w strefie A i B, oraz do 1% obj. w strefie C

– wprowadzenie zakazu stosowania sacharozy

– zniesienie dopłat do stosowania skoncentrowanego moszczu gronowego

– objęcie upraw winorośli płatnościami bezpośrednimi dla rolników, podobnie jak w przypadku innych upraw

– dopuszczenie pewnych nowych praktyk enologicznych, zakazanych dziś w UE a które są już stosowane w innych krajach (na razie tylko dla win przeznaczonych na eksport poza UE)

– uproszczenie klasyfikacji i zasad etykietowania wina, w tym zwłaszcza zniesienie zakazu podawania rocznika i odmiany winorośli w oznakowaniu win stołowych

(oprac. Wojciech Bosak)

Więcej na stronach Polskiego Instytutu Winorośli i Wina


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Vinisfera
Przewiń do góry

Jeżeli chcesz skorzystać z naszej strony musisz mieć powyżej 18 lat.

Czy jesteś osobą pełnoletnią ?

 

ABY WEJŚĆ NA STORNĘ

MUSISZ MIEĆUKOŃCZONE

18 LAT