Vinisfera

Winnica Amonit i jej „osiemnastka”

Winnica Amonit leży w otulinie Ojcowskiego Parku Narodowego, możecie więcej przeczytać o niej tutaj. Dziś oceniamy ich wina z rocznika 2018.

Winnica Amonit leży w otulinie Ojcowskiego Parku Narodowego, możecie więcej przeczytać o niej tutaj.
To aktywne miejsce. Winnica bierze udział w wielu winiarskich wydarzeniach i degustacjach, należy do Stowarzyszenia Winiarzy Jury Krakowskiej. Uprawia się, m.in. takie odmiany jak: johanniter, solaris, regent.

Głównodowodzącym w Winnicy Amonit jest Marcin Niemiec. Od pewnego czasu towarzyszy mu w tych działaniach Joanna Spalek. Więcej rąk na pokładzie i sprzyjająca ogólna atmosfera w winnicy spowodowały, że oficjalnie ogłoszony rocznik 2018 przywitano z radością i dużymi nadziejami.
I słusznie.

Kontakt:
Winnica Amonit
al. Parkowa 41
32-043 Cianowice
Tel.: 508 330 014
www.winnicaamonit.pl
winnica.amonit@gmail.com

 

(3+) Solaris półsłodki 2018, Winnica Amonit, małopolskie, Polska, 12%
Wino poukładane na prostych aromatach i smakach. Wyczuć można suszone jabłka, brzoskwinię z syropu, białą porzeczkę, papierówkę. W ustach wino wypada gładko, są akcenty gruszkowe i owoców tropikalnych, wyczuć można też lekki cukier resztkowy oraz delikatną pestkowość. Przydałby się lepsze wyważenie finiszu. Końcówka jest nieco gorzkawa i chropawa.
Cena: 40,00 zł


Winnica Amonit. Tutaj nie tylko wina są zgrabne. Na zdjęciu Marcin Niemiec i Joanna Spalek (fot. M. Kapczyński)

 


(4) „S” 2018, Winnica Amonit, małopolskie, Polska, 14%

Wytrawne wydanie solarisa. Są tu dojrzałe nuty jabłkowe, lekko miodowe, jest trochę owocowego suszu oraz orzeszków nerkowca. W ustach gładkie glicerynowe, krągławe – są suche liście, siano, orzechy laskowe, ale również chipsy z suszonego jabłka, trochę propolisu, starych mebli, wysuszonego tytoniu, ziół i wędzonego masła. Finisz lekko alkoholowy, goryczkowy, mógłby być nieco lepiej zbalansowany, mimo to – jest to przyjemne, przystępne stylistycznie wino. Będzie bardziej łączyć niż dzielić ludzi.
Cena: 50,00 zł


(4+) Johanniter 2018, Winnica Amonit, małopolskie, Polska, 11%

Przejrzyste, żwawe i transparentne wino, o dość neutralnym charakterze (ale johanniter lubi dawać takie właśnie wina). W aromatach i smakach jest biała porzeczka, agrest, mirabelki, papierówki, trochę polnych ziół. Wino jest odświeżające, z dobrą kwasowością. Całość lekka, przyjemna, z lekko korzennym finiszem. Chyba najbardziej podoba mi się w całym zestawie.
Cena: 50,00 zł

(4) Regent 2018, Winnica Amonit, małopolskie, Polska, 12%
Dość typowe dla regenta aromaty – wiśni z pestką, ściółki, żwiru, kawy, gorzkiej czekolady. W ustach jest to wino szczodre, może nie bardzo wyrafinowane, ale soczystosci i pełności owocu z pewnością mu nie brakuje. Są jeżyny, wiśnie z pestką, nalewka tarninowa, nuty dymu, przypalonego drewna. Są tu niezłe taniny i lekko ziemisty finisz. Zróbcie sobie porzadnie napaprykowanego gulaszu, nałóżcie obfitą porcję i otwórzcie to wino. Wtedy szanse na poczucie, że świat nie jest do końca taki zły, mogą wzrosnąć znacząco…
Cena: 55,00 zł

Mariusz Kap©zyński

Punktacja:
(6) – wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) – bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) – dobre, interesujące wino
(3) – przyzwoite
(2) – słabe
(1) – omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Vinisfera
Przewiń do góry

Jeżeli chcesz skorzystać z naszej strony musisz mieć powyżej 18 lat.

Czy jesteś osobą pełnoletnią ?

 

ABY WEJŚĆ NA STORNĘ

MUSISZ MIEĆUKOŃCZONE

18 LAT