Vinisfera

Winnica Witanowice – opis win

Kolejne polskie wina poddane naszej ocenie. To butelki pochodzące z „Hybridium” Winnicy Witanowice. To nie pierwszy raz kiedy opisujemy te wina, były już przez nas organoleptycznie przeanalizowane tutaj i tutaj.

Kolejne polskie wina poddane naszej ocenie. To butelki pochodzące z „Hybridium” Winnicy Witanowice. To nie pierwszy raz kiedy opisujemy te małopolskie wina, były już przez nas organoleptycznie przeanalizowane tutaj i tutaj.
Właściciel, Marcin Pierożyński pewną ręką prowadzi winnicę i wprowadza wina do obrotu. Kto ma na nie ochotę może np. odwiedzić w Krakowie prowadzoną przez Marcina restaurację Il Calzone lub po prostu iść do sklepu, np. Magazynu Wina.


Wina z Winnicy Witanowice /fot. archiwum winnicy/

Degustacja win „Hybridium” pokazuje, że warto dać winom czas, poczekać, pozwolić dojrzeć, nabrać ogłady. Rozumiem niecierpliwość wielu rodzimych winiarzy – rynek ma swoje wymagania, winomaniacy czekają na nowe roczniki, ale niektóre wina trafiają w ręce konsumentów zbyt wcześnie.
Wina z Witanowic wypadły równo. Jasno jest w nich określony i czytelny charakter. Dobrze pojmowana prostota idzie w parze z soczystą materią i solidną jakością owocu.
W Witanowicach wszystkie wina są niefiltrowane (zdarza się osad) i bardzo nisko siarkowane.

Oto efekty degustacji.

(4-) Hybridum Rose „Pinky” 2015, Winnica Witanowice, Małopolska, Polska, 12,5%
Różowy prosiaczek „Pinky” znowu w natarciu. Wino ma kolor malinowej landrynki. Aromaty poziomek, dzikiego jabłka, malin, wiśniowych pestek. Świeże i dość delikatne, wytrawne. Znadziemy tu sporo owocowej materii – są maliny, owoce leśne, lekkie podbicie ziołami. Wino z lekką zielonością i podszczypującą podniebienie jabłkową kwasowością (malinówka). Odświeżające, proste, z owocowym finiszem.

 

(4) Mico 2015, Winnica Witanowice, Małopolska, Polska, 12,5%
Białe, o lekko słomkowym kolorze. W aromatach ziarna słonecznika, biały pieprz, jabłka (papierówka). W ustach wytrawne, lekko goryczkowe, z akcentem grejpfrutowej pestki, białego pieprzu, orzechów laskowych. Całość gładka i miękka, lekko ziolowa. Wino rozegrane na nutach nie tyle świeżych owoców, co bardziej korzennych, pieprznych, gastronomicznych. Ciekawa propozycja do kulinarnych eksperymentów.

(4) Neo 2015, Winnica Witanowice, Małopolska, Polska, 13,5%
Regent. Kolor gęsty, nasycony, intensywny. Trochę czasu zajęło mi, by solidnie rozpracować to wino. Poczatkowo zdało się zbyt twarde i chropawe. Sporo w nim wiśni z pestką, ściółki, tanin, nut drewnianych. Jednak kiedy je zdekantujecie i pozwolicie dłuższą chwilę odetchnąć, wtedy nabierze nowej treści, innej energii. Aromatyczno-smakowe rejestry przesuwają się w stronę soczystych, dojrzałych owoców leśnych (jeżyny, tarnina, owoc czarnego bzu, jagody) oraz wiśni, pieprzu, czereśni. Dajcie więc i winu i sobie czas a będziecie zadowoleni. Jako i ja byłem.

Mariusz Kapczyński

Punktacja:
(6) – wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) – bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) – dobre, interesujące wino
(3) – przyzwoite
(2) – słabe
(1) – omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”
ZapiszZapisz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Vinisfera
Przewiń do góry

Jeżeli chcesz skorzystać z naszej strony musisz mieć powyżej 18 lat.

Czy jesteś osobą pełnoletnią ?

 

ABY WEJŚĆ NA STORNĘ

MUSISZ MIEĆUKOŃCZONE

18 LAT