Vinisfera

Zraly – efektownie i jubileuszowo

Zaciekawienie tą książką w różnych częściach świata jest bardzo duże – spotkała się z wieloma wznowieniami i reedycjami. Podobnie w Polsce – w odpowiedzi na spore zainteresowanie miłośników wina, na polski rynek raz jeszcze powraca książka Kevina Zraly’ego Windows on the World, Kurs wiedzy o winie. Polskiemu czytelnikowi najwidoczniej odpowiada sposób opowiadania Zralego i jego receptura na przystępną, dobrze poukładaną książkę o winie. Dodatkowo wydawnictwo Explanator – by jeszcze bardziej ukontentować winomaniaków – zdecydowało się dołączyć do publikacji prosty i efektowny stojak na wino.

W odpowiedzi na duże zainteresowanie czytelników i miłośników wina, na polski rynek raz jeszcze powraca książka Kevina Zraly’ego Windows on the World, Kurs wiedzy o winie. Polskiemu czytelnikowi najwidoczniej odpowiada sposób opowiadania Zralego i jego receptura na przystępną, dobrze poukładaną książkę o winie. Dodatkowo wydawnictwo Explanator – by jeszcze bardziej ukontentować winomaniaków – zdecydowało się dołączyć do publikacji prosty i efektowny stojak na wino.

„Kurs…” przyjął się u nas bardzo dobrze. Rodzimi miłośnicy wina sięgnęli po niego ochoczo, bo też łatwo było tam znaleźć coś dla siebie – Zraly’emu udało się w stosunkowo ciekawy sposób ogarnąć mnogość winiarskich zagadnień i informacji krążących wokół enologii. Do czytelników bardzo przemówił też poukładany i klarowny wywód Zraly’ego. Potrzeba rychłego wznowienia „Kursu…” była więc oczywista.  
Wydawnictwo Explanator na to zapotrzebowanie odpowiedziało. Kolejne wydanie książki to nie tylko nowa, ciekawa okładka, dopracowanie edytorskie, ale także stosowne korekty, poprawiono drobne błędy wcześniejszego wydania – trochę literówek, wprowadzono uzupełnienia i poprawki merytoryczne. Warto też wspomnieć, że korzystnemu przeredagowaniu uległ także indeks – rzecz w przypadku tego typu książek niezwykle ważna, pomagająca bowiem szybko i bez trudu namierzyć frapujące nas zagadnienia. A przecież skomplikowanych pojęć, nazw i terminów w świecie wina nie brakuje.
Ponad 400 kolorowych ilustracji, etykiet, map i pięknych fotografii… Nic dziwnego, że Książka Zralego spotkała się z uznaniem w wielu krajach, bo – z jednej strony – jest efektowna estetycznie, z drugiej – w przystępny sposób zbiera podstawowe winiarskie zagadnienia i jest swego rodzaju podręcznikiem-samouczkiem, pomagającym usystematyzować wiedzę. Jednak najświeższe polskie wydanie zyskuje całkiem nowy wymiar i bardzo ciekawy kontekst. Otóż Explanator nie poprzestał na zwyczajnym dodruku książki. Nowe wydanie „Kursu…” zawiera bowiem dodatkowy, zupełnie nowy rozdział poświęcony… polskiemu winu. Można śmiało powiedzieć, że jest to rzecz unikatowa w historii wielokrotnych wydań „Kursu…” na całym świecie. Dodatek jest autorstwa Wojciecha Bońkowskiego, który jest jednocześnie (podobnie jak w poprzednim wydaniu) odpowiedzialny za merytoryczną opiekę nad całym materiałem.
Trzeba tu pochwalić Explanatora za bardzo dobry pomysł. Koncepcyjnie dodatek zupełnie nie odbiega od całości książki, zachowana jest stylistyka, układ rozdziału i typowe dla tego dzieła atrakcyjne rozparcelowanie treści na zwięzłe informacje, ramki, statystyki i ciekawostki. Jest to w pełni integralna część książki Zraly’ego.
Mniej zorientowani mogą być zaskoczeni – skala na jaką rozwinęło się i rozwija nasze winiarstwo wzbudza zainteresowanie i niedowierzanie – nie tylko w Polsce.  Podobnie jak w Anglii czy Holandii i u nas, w sferze „zimnego klimatu”, nie tylko udaje się zrobić wino, ale  jest ono dobre jakości i śmiało pojawić się może na stołach konsumentów.
Dlatego z lektury 9. rozdziału „Kursu…” do każdego dotrzeć powinna mocna prawda o kondycji polskiego winiarstwa – stało się ono faktem. Jest o czym pisać, jest o czym snuć gawędę, jest się czego uczyć, no i naprawdę – jest co degustować. Wiem o tym nie tylko z tej książki…
Wielką frajdę sprawi czytelnikom ta mozaikowa lektura – dobrze poczytać o historii polskiego winiarstwa, dowiedzieć się czegoś o winnicach w naszym kraju, ludziach, którzy je zakładają, z przyjemnością i satysfakcją patrzy się na mapkę polskich regionów winiarskich czy ogląda etykiety polskich win – ich swoiste „dowody na istnienie”. Z pewnością wielu uwiedzie winiarska poetyka polskich nazw winnic, miejsc, win i odmian tworzących rodzimy koloryt winiarski.
Nowy rozdział w książce Zraly’ego zwięźle dowodzi, że polskie winiarstwo okrzepło już na tyle, że ten dodatek nie jest jedynie efektem chwilowego zainteresowania czy przelotnego nowinkarstwa. Polskie wino stało się pełnoprawnym zjawiskiem również w sensie komercyjnym – na rynku pojawiły się już wina w oficjalnej sprzedaży. Nie jest jednak lekko – póki co, tylko kilku producentom udało się pokonać się trudności formalno-prawne i oficjalnie ruszyć z handlem.  Przeszkód jest niemało. Polscy winiarze nie mają łatwego życia. Z książki można się w skrócie dowiedzieć z iloma instytucjami musi zmierzyć się nasz winiarz, aby móc oficjalnie sprzedawać wino.
Czytając „Kurs…” czytelnik zauważy, że Polska winiarska na tle innych opisywanych krajów wypada może bardzo młodo, ale umiejętnie kształtuje swoją winiarską osobowość. Czytelnik otrzymuje więc skondensowaną wiedzę dotyczącą najważniejszych obszarów naszego kraju, gdzie skupia się obecnie życie winiarskie: Zielonej Góry, Podkarpacia, Małopolski, Małopolskiego Przełomu Wisły czy Śląska. Przy okazji nabiera też orientacji co do tego, jakie tam odmiany się uprawia, jakie rodzaje wina robi.
Lektura pokazuje też jak w Polsce odnotowuje się pierwsze starania o jakość i styl win, jedną z dobrych oznak formalnego uporządkowania być, np. wyróżnik jakościowy przyjęty przez Winiarzy Małopolskiego Przełomu Wisły, tzw. Karta Winiarska. Środowisko winogrodników i producentów wina ma też swoje zrzeszenia, stowarzyszenia i oraz branżowe imprezy, np. od 5 już lat organizowany jest Konwent Polskich Winiarzy.
Rynek wina rośnie, coraz chętniej sięgamy po coraz to inne butelki. Jednocześnie widać głód informacji i potrzebę uporządkowania winiarskich wrażeń. Książka Zralego pomaga te potrzeby zaspokoić, zwłaszcza jeśli chodzi o początkujących miłośników wina. Wiele bowiem spraw z jego materii systematyzuje i porządkuje. Z kolei dodatkowa, 9 lekcja w książce napisana przez Wojtka Bońkowskiego ładnie domyka całość wykładu Zralego i pozwala w ciekawym, szerszym kontekście dostrzec kondycję współczesnego winiarstwa. Dlatego chyba nie ma wątpliwości, że nowe wydanie „Kursu…” podbije serca kolejnych, poszukujących wrażeń winomaniaków. Z „polskim dodatkiem” książka Zraly`ego nabrała bowiem nowego smaku.

Mariusz Kapczyński

Kelvin Zraly, Windows on the World, Kurs wiedzy o winie, Wydawnictwo Explanator, Poznań 2010
cena det.: 99.50 zł

Książkę można zamówić TUTAJ.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Vinisfera
Przewiń do góry

Jeżeli chcesz skorzystać z naszej strony musisz mieć powyżej 18 lat.

Czy jesteś osobą pełnoletnią ?

 

ABY WEJŚĆ NA STORNĘ

MUSISZ MIEĆUKOŃCZONE

18 LAT