Vinisfera

Winnica Jadwiga

Winnicę założona w roku 2015, ma powierzchnię 1 ha. W uprawie znajdują się klasyki regent, rondo, cabernet cortis, solaris, johanniter, muscaris i solaris. Nazwa winnicy nawiązuje do patronki tej ziemi ? Św. Jadwigi Śląskiej.

Winnicę założona w roku 2015, ma powierzchnię 1 ha. W uprawie znajdują się klasyki regent, rondo, cabernet cortis, solaris, johanniter, muscaris i solaris. Nazwa winnicy nawiązuje do patronki tej ziemi ? Św. Jadwigi Śląskiej. Logo winnicy bazuje na kształcie mitry książęcej, a umieszczone na nim ptaki to sokoły, które są wizualizacją zainteresowań winiarza sokolnictwem. Pierwszy rocznik (2016) można zaliczyć do udanych ? trzy wina z Winnicy Jadwiga zdobyły medale ENOEXPO 2017. Właściciele poszukują nowych możliwości, czego przykładem są pierwsze doświadczenia z produkcją wina lodowego oraz otrzymanie certyfikatu na produkcję win mszalnych.


Beata i Marek Janiakowie z Winnicy Jadwiga

Winnica znajduje się w paśmie Grzbietu Południowego Wzgórz Trzebnickich, ok. 17 km., na północ od Wrocławia. Ze szczytów tych wzgórz rozpościera się widokna Nizinę Śląską, z rozległym Wrocławiem oraz majestatycznym Masywem Ślęży.
Rejon Wzgórz Trzebnickich dzięki walorom przyrodniczym i turystycznym bywa porównywany z Toskanią we Włoszech. Pagórki są poprzeplatane siecią szlaków rowerowych, które są fragmentem międzynarodowego szlaku (R9 ? Szlak Bursztynowy) łączącego Adriatyk z Morzem Bałtyckim. Co ciekawe, szlakiem tym można dotrzeć do regionów winiarskich w Czechach na południowych Morawach i Austrii.


Winnica Jadwiga

Warunki klimatyczne w rejonie Wzgórz Trzebnickich sprzyjają uprawie winorośli. Wiosna zaczyna się tu zwykle już pod koniec marca. Tradycje uprawy winorośli na tych ziemiach są bardzo stare. Przed II Wojną Światową na wzgórzach w okolicy Trzebnicy były winnice, a po wojnie próbowano zakładać nowe plantacje. Z powodu zmian społeczno-gospodarczych i ostrych zim, winnice zostały zlikwidowane. Warto też przypomnieć o obecności zakonu Cystersów na tych ziemiach i ich zaangażowania w życie gospodarcze, w tym produkcję wina. Materialnym śladem dawnej świetności są klasztory w Trzebnicy i niedalekim Lubiążu, które są częścią Szlaku Cysterskiego. Warto też wspomnień o ciekawym osiemnastowiecznym pałacu w miejscowości Bagno, gm. Oborniki Śląskie, w którym mieści się klasztor salwatorianów. Pałac i przyległe ogrody można zwiedzać w dni świąteczne.

Produkcja opiera się na pracach ręcznych wykonywanych przez winiarza i jego rodzinę. Uprawa winnych krzewów prowadzona jest metodami umożliwiającymi otrzymanie owoców wysokiej jakości np. poprzez nawożenie nawozami naturalnymi, stosowanymi w rolnictwie ekologicznym. Pomysł na założenie winnicy dojrzewał latami, a jego realizacja oznaczała duże zmiany w życiu prywatnym i zawodowym właściciela. Wykształcenie rolnicze, doświadczenie handlowe i tradycje rodzinne ułatwiły rozpoczęcie produkcji winiarskiej.
Istnieje możliwość obejrzenia winnicy i winiarni i zorganizowaniu pokazu – degustacji, po uprzednim, telefonicznym umówieniu. Winnica nie dysponuje bazą noclegową ani gastronomiczną. Do dyspozycji są restauracje i hotele w pobliskiej Trzebnicy oraz Kuraszkowie k. Obornik Śląskich.

Kontakt:
Beata i Marek Janiakowie
Winiarnia – Ozorowice,
Wisznia Mała
tel. 71 310 76 25
kom. 514 061 069
e-mail: biuro@winnicajadwiga.pl
facebook: Winnica Jadwiga
www.winnicajadwiga.pl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Vinisfera
Przewiń do góry

Jeżeli chcesz skorzystać z naszej strony musisz mieć powyżej 18 lat.

Czy jesteś osobą pełnoletnią ?

 

ABY WEJŚĆ NA STORNĘ

MUSISZ MIEĆUKOŃCZONE

18 LAT