Vinisfera

Chorwackim tropem

Wina chorwackie są w Polsce reprezentowane w umiarkowanej ofercie. Z tym większą radością odnotować trzeba kolejnego importera, który zdecydował się na sprzedaż win z tego właśnie kraju. Opisujemy dziś wina z portfolio firmy Solvin. Jest to staranna selekcja etykiet z różnych części Chorwacji, reprezentujących ciekawy styl i dobrze pokazujących możliwości i potencjał chorwackich winnic.

1.
Niedawno pisaliśmy, że są pierwsze jaskółki zmian, jeśli chodzi o wina chorwackie w Polsce – są degustacje, spotkania, przybywa importowanych butelek. Dziś czas na kolejne informacje.
Po powrocie na rynek firmy Prados (w której ofercie sporo win słoweńskich), Bałkanów ciąg dalszy – tym razem przedstawić chcemy nowego importera – firmę Solvin. Firma ta jest skoncentrowana na imporcie win chorwackich – w tej chwili to jedyny kraj w portfolio tego importera.

2. Jest to posunięcie jest odważne i warte pochwały. Wina chorwackie są reprezentowane w umiarkowanej ofercie. Do tej pory najmocniej na chorwackiej pozycji tkwiła firma Guccio Domagoj. Jednak trochę tej Chorwacji za mało jak na Polskę – kraj, którego ponad pół miliona obywateli regularnie, co roku, wyjeżdża nad chorwacki Adriatyk.
Dlatego ucieszyłem się podczas Enoexpo 2011, kiedy poznałem współwłaściciela Solvinu – Stanisława Palowskiego. Można powiedzieć, że te krakowskie targi były rynkowym debiutem firmy (wcześniej importer zaprezentował się na targach Polagra Food 2011). Był to debiut udany, bo w portfolio Solvinu znalazły naprawdę mądrze wyselekcjonowane, dobre wina i stand cieszył się dużym zainteresowaniem wśród odwiedzających.

3. Miałem z tym winami dobre doświadczenie trochę wcześniej. Solvin zdecydował się bowiem wysłać próbki win, na organizowany przed krakowskimi targami, konkurs Enoexpo 2011. I znowu było to dobre posunięcie. W kategorii wina białe wytrawne i półwytrawne Zlatan Posip 2009 został nagrodzony srebrnym, a Zlatan Otok Hvar 2008 brązowym medalem Targów Enoexpo. W kategorii wina czerwone wytrawne i półwytrawne powyżej 70 PLN, Zlatan Crljenak 2008 i Zlatan Plavac Grand Cru 2007 zostały nagrodzone brązowymi medalami. Doskonale pamiętam, że wszystkie te wina ładnie wyróżniały się na tle innych i od razu wzbudziły zainteresowanie komisji oceniającej. Medale były w pełni zasłużone.


Stanisław Palowski odbiera medale zdobyte w konkursie Enoexpo 2011 (fot. Targi Kraków)

4. Wina nie są z najniższej półki, ale dobre wina chorwackie nie są tanie. W zdecydowanej części wypadków cena odpowiada jakości. Importer będzie musiał wykonać na pewno sporo pracy, by te wina na nasz rynek dobrze wprowadzić, ale jestem przekonany, że mu się uda, bo wierzę w polskich winomaniakow, miłośników Adriatyku i fanów dobrych win.
Brakowało mi dotkliwie dobrych win chorwackich. Mam nadzieję, że pomału da się zapełnić lukę w ich ofercie. Solvin proponuje ciekawy wybór z różnych regionów Chorwacji. Kto wie, może niedaleki akces Chorwacji do UE wzbudzi dodatkowe zainteresowanie importerów i poszerzenie propozycji na polski rynek? Mam nadzieję, że nowych etykiet będzie sukcesywnie przybywać.

5. Firma Solvin przedstawiła część win ze swojego portfolio do oceny. Poniżej prezentujemy noty degustacyjne. Wina są ciekawe, dobrze pokazujące możliwości i potencjał chorwackich winnic. Znajdziemy, np. typowo chorwackie propozycje odmian jak crljenak, plavac mali, grasevina…. W ofercie Solvinu znalazły się wina od takich producentów jak, np. Arman, świetny Roxanich, Bolfan czy bardzo interesujący, stylowy Zlatan Otok. Na pewno warto spróbować tych win, ich jakość jest o wiele poziomów wyżej niż klasa win z „karty” oferowanej polskim turystom w adriatyckich kurortach.

* Podawane ceny win – detaliczne

(5-) Crljeniak 2008, Zlatan Otok, Makarska, Chorwacja, 14%

Importer: Solvin
Jedno z najciekawszych win w ofercie tej firmy (skupionej zresztą właśnie na winach chorwackich). Wino wyraziste owocowością i taninami. Solidnie skonstruowane, lekko chropawe , ziemiste, grafitowe. Z owoców jest intensywna czarna porzeczka, nieco cierpka dzika wiśnia, jeżyny. Wino ma charakter, jest soczyste i treściwe. Na swój sposób naturalne i mineralne. W finale skóra, pieprz, jagody, jeżyny, papryka, spalone drewno i inne korzenne nuty, dobrze podbite kwasowością oraz mocną, ziołową kontrą. Warto dać mu czas – łagodnieje, integruje się, nie tracąc nic z osobowości. Udane, niebanalne i charakterne wino. Warto poznać tę chorwacka specjalność, która w moim przekonaniu niejednokrotnie bije na głowę plavaca malego. Kto wie czy to nie ona stać by się mogła chorwackim  okrętem flagowym.
Cena: 139 zł


(4+) Zlatan Otok Hvar 2008, Zlatan Otok, Hvar (Sveta Nedjelja), Chorwacja, 12,5%

Importer: Solvin
Ładne i ciekawe zestawienie mniej i bardziej znanych odmian: bagdanusa, prc, mekuja, marastina, posip. Wino jest czyste, o ładnym owocowym charakterze – pigwa, przejrzała cytryna, dojrzała papierówka oraz słoma, glina. Poza tym jest tu ładna cytrusowość, suszone kwiaty, polne zioła, wosk, akcent świeżo upieczonej bułki, wrzosu oraz dojrzałej gruszki i lekko orzechowego tła… W ustach również intensywne, owocowe. Wino smaczne fajne, lekko korzenne, intensywne i długie. Lubię tak sprofilowane białe wina – o intensywnym charakterze, długości, mających nieagresywną pikanterię, która świetnie zgrywają z jedzeniem, do tego mają mineralne, gęste tło i ładny, wypełniający akcent pestkowej goryczki. Udana kompozycja, świadcząca, że nie jest to przypadkowe zestawienie odmian.
Cena: 63 zł

(4) Pošip 2009, Zlatan Otok Plenković, Makarska, Chorwacja, 13%

Importer: Solvin
Struktura nieco lżejsza od poprzedniego wina. Przyjemne, gładkie trochę „tłuste”. Łatwo wyczuwa się rozłożystą paletę aromatów: dojrzałe masło, suszone kwiaty, glina, zioła. W ustach gładkie ziołowo-kremowe, z podbiciem delikatnego utlenienia oraz rumiankiem i orzechami laskowymi, skórką z cytryny, ziołami oraz lekko żywiczną nutą. Ma niebanalny  charakter i przyjemną kwasowość.
Cena: 74 zł

(4+) Sauvignon 2010, Bolfan libertin, Vinsky Vrh, Pogórze Bilogora, Chorwacja, 13,00%
Importer: Solvin
Wino przejrzyste, transparentne, świeże, wytrawne, ładnie podkreślone kwasowością. Jest tu i „zielono” i owocowo. Są jabłka, gruszki, zioła, jabłkowe pestki, wosk. Jest świeżo, lekko, z umiarem. W późniejszych rejestrach ujawnia się trochę agrestu, jabłka, świeżej gruszki. Wino smaczne, przyjemne i dobrze wyważone – są tu ujmujące prostotą akcenty kwiatowe oraz lekko tropikalne nuty owocowe. Ma nerw i dobry, podkręcony świeży smak. Porządna robota.
Cena: 71 zł

(5-) Plavac Grand cru 2007, Zlatan Otok Plenković, Hvar,  Sveta nedelja Chorwacja, 14.5%
Importer: Solvin
Poważny, solidny plavac, utrzymany w bardziej mocarnej manierze. Wino wyważone, skoncentrowane i ciekawe. Winnice uprawiane są na południowym brzegu wyspy. Aromaty są tu przyjemne, wyważone i szlachetne. Wino jest lekko pikantne, kwasowe, z nerwem, Dymne, by nie rzec – ogniste. Skoncentrowane kwasowe, wiśniowo-pestkowe. Ma nerw, szlachetność, ale i charakterność owocu. Poza tym – dym, jałowiec, fajna, zadziorna kwasowość zdrowego owocu.. Długie, dymne, ziołowe, w lekko kolonialnym sznycie. Ma ciekawą konstrukcje i nieco ognisty styl. Jest przy tym poukładane, wyważone. Oto plavac w bardzo ciekawym, jędrnym i bardzo rasowym wydaniu.
Cena: 205 zł

(4 +) Zlatan Otok Plenković Hvar 2008, Zlatan Otok, Makarska, Chorwacja, 13.5%
Importer: Solvin
100% plavac. Znowu rasowo – w aromatach i smakach korzenie, ziemia, kasztany a więc w bardzo typowym dla plavaca charakterze. Wino zwięzłe, twarde, taniczne. Sporo tu jeżyny, tarniny, jagód leśnych, piwnicy, popiołu. Jest soczyste, gęste, obfite. W smaku ujawnia się dymny charakter, owoce leśne, czekolada, świeżo palona kawa. Jest surowe, męskie, nieco chropawe. Sporo tu charakteru, wino jest świeże i świetnie sprawdzi się do mięs, np. do baraniny z rusztu, o którą w Chorwacji nie tak trudno (w Polsce nie jest już tak łatwo). W winie jest surowość, chropawość i pewna nonszalancja plavaca. Ot, wybuchowy, bałkański sznyt.
Cena: 99 zł

(4+) Malvazija Istarska 2009, Marijan Arman, Zachodnia Istria, Chorwacja, 13%
Importer: Solvin
Bardzo fajne aromaty. Gruszka, dojrzała antonówka i masło. Wino o dobrej konstrukcji,gęstej fakturze, pełne dojrzałego owocu i woskowej faktury. Są między owocowymi tonami wyraziste i podkreślające nuty korzenne, ogryzek, pestki jabłkowe. Dobre, „odżywcze”, treściwe wino. Finisz ziołowy, lekko żywiczny. Wino interesująco wypadnie z łączeniem z potrawami. Filet z kaczki soute, makarony z serowym sosem z tym winem zagrają idealnie.
Cena: 59 zł

(4+) Teran 2009, Marijan Arman, Zachodnia Istria, Chorwacja, 13.8%
Importer: Solvin
Rodowodowo czyste i wyraziste wino. Aromaty i smaki chłodne grafitowo-aroniowe. Sporo owocowości tanin, wiśnia, podwędzana śliwka, pestki, leśne jagody. Wino soczyste, gęste intensywne, lekko ziemiste. Jest tu ładnie utrzymany charakter odmiany. Finisz mocno palonej kawy, owocu czarnego bzu, grafitu, wyrazisty taninowy. Pełnokrwisty chorwacki teran. Dobry, dymny i bardzo szczodry. Choć pełen ekspresji, to jest wykonany z umiarem i wyważeniem. Warto dać mu czas. Po paru godzinach w karafce na pewno się odwdzięczy w kieliszku.
Cena: 82 zł

(3+) Libertin Rajnski rizling 2007, Bolfan, Vinski Vrh, Pogórze Bilgora, Chorwacja, 12,5%
Importer: Solvin
W ofercie Solvinu to jedno z najbardziej przyjaznych, owocowych i miękkich win. Jest półwytrawne. Mimo odległego rocznika ciągle trzyma świeżość, otwarty, owocowy charakter. Naprawdę sporo tu tropikalnej owocowości, lipowego miodu, siana kwiatów. Wszystko w fajnym, soczystym, gęstym, nawet lekko syropowym wydaniu. Jest tu lekki cukier resztkowy, kwasowość dobrze wpasowane w przyjemną materię wina – wszystko skomponowane zgrabnie, kwiatowo, egzotycznie.
Cena: 59 zł


(4+) Teran 2006, Roxanich, Istria, Chorwacja

Importer: Solvin
Sporo się dzieje. Korzenie, wiśnie, ziemia, pestki. Wszystko pełne, z werwą, czyste. Wino pełne nerwu, gładkości i chłodnej, grafitowej faktury. Ma bardzo dobrą kwasowość. Całość jest jest jak zimna stal. Wina Roxanicha to klasa sama w sobie. Nie ma co deliberować, trzeba pić. Warto.
Cena: 179

Mariusz Kapczyński

Zobacz tekst poświęcony winom chorwackim – tutaj.

Zachęcamy importerów i firmy dystrybucyjne do (bezpłatnego) przedstawiania swoich firm oraz win do oceny i opisu.

Punktacja:
(6) – wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) – bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) – dobre, interesujące
(3) – całkiem niezłe, przyzwoite
(2) – słabe
(1) – omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Vinisfera
Przewiń do góry

Jeżeli chcesz skorzystać z naszej strony musisz mieć powyżej 18 lat.

Czy jesteś osobą pełnoletnią ?

 

ABY WEJŚĆ NA STORNĘ

MUSISZ MIEĆUKOŃCZONE

18 LAT