Vinisfera

Czas na polskie wina musujące!

Noc sylwestrowa i karnawał za pasem. Może warto siegnąć przy tej okazji po coś naprawdę wyjątkowego? Na przykład po polskie wina musujące? Co Wy na to?

Noc sylwestrowa i karnawał za pasem. Może warto siegnąć przy tej okazji po coś naprawdę wyjątkowego? Na przykład po polskie wina musujące? 
Właśnie poddałem degustacji kilka polskich win, wśród nich wyprodukowane metodą klasyczną bąbelki pochodzące z Winnicy Kępa Wiślicka. Jest to winnica położona w Wiślicy koło Skoczowa, na południowo-zachodnich stokach Pogórza Śląskiego.
Miałem już okazję próbować win musujących z tej winiarni, były to butelki pokazywane podczas V Konwentu Polskich Winiarzy w Krakowie, w 2010 roku. Były to bodaj pierwsze, debiutujące polskie „musiaki” (obok, przedstawionych w tym samym czasie, bąbelkowych win z małopolskiej Winnicy Smykań). Już wtedy były obiecujące i kazały z nadzieją myśleć o polskich winach tego typu. Cieszę się, że właściciel „Kępy”, Jacek Chrobak zdecydował się podtrzymać niełatwą produkcję tych win.

Oceniamy tu cztery wina z Winiarni Kępa Wiślicka, dwa wina musujące są z 2011 roku, powstały metodą tradycyjną i dojrzewały na drożdżach przez 12 miesiecy. Właśnie zaczęła się ich sprzedaż. Oficjalnym ich dystrybutorem jest lokalny dystrybutor Polskie Wina, firma Łukasza Chrostowskiego (też winiarza, z Winnicy Equus), posiadająca w swej ofercie wina z różnych regionów Polski.
W materiale tym poza winami z „Kępy Wiślickiej” opisuję tegoroczne, świętomarcińskie Zweigelt & Dornfelder z Winnicy Miłosz (ostatnie ich wina opisywałem tutaj) oraz – dla dopełnienia sylwestrowo- karnawałowej propozycji – atrakcyjne, słodkie wino z RPA, które jest w ofercie tego dystrybutora (warto wspomnieć, że wino to zdobyło brązowy medal Enoexpo).

(4+) Cuvee Blanc brut, Kępa Wiślicka, śląskie, Polska, 12%
Dystrybucja: Polskie Wina
Seyval blanc 60%, hibernal 40%. Z początku solidna, bardzo dobra gęstość i pienistość. Aromaty przyjemne, świeże i żywe. Są cytryny, rumianek, jabłkowe pestki, biały grejpfrut, biszkopt, kwiaty polne, siano. W ustach czyste, żwawe i zdrowe. Ma wysoką kwasowość, ale jest nieagresywna, utrzymana w ryzach i dobrze wpasowana w przyjemną strukturę (ciasto drożdżowe), są też nuty cytrusowe. Finisz jest lekko limonkowy, ziołowy. W kieliszku wino dość szybko traci „powierzchniową” pienistość, ale dwutlenek węgla cały czas gra nam na jezyku – żwawo, przyjemnie i smacznie. Czekam na kolejne roczniki tych win. Cena: 75 zł

(4) Cuvee Rose brut, Kępa Wiślicka, śląskie, Polska, 12%
Dystrybucja: Polskie Wina
Kompozycja seyval blanc 80%, regent 20%. Pienistość trochę słabsza niż w białym. Kolor malinowy. Aromaty poziomki, truskawkowej galaretki, rabarbaru, jabłka malinówki. W ustach owocowe, żwawe i świeże. Są wiśnie, maliny, czerwona porzeczka, czereśniowy sok. Wino jest gładkie, kwasowe. Moje podniebienie mówi mi, że jest to niezłe gastronomiczne wino, warte dobierania do jedzenia i gastronomicznych eksperymentów, choc nie tylko. Pięknie poświętować przy nim też możecie…
Cena: 75 zł

(4+) Bianca 2012, Kępa Wiślicka, śląskie, Polska, 12,5%
Dystrybucja: Polskie Wina
Dobre, gęste i świeże wino. Ma przyjemną oleistość, jest tu wyraźna agrestowo-jabłkowa nutka bianki, wino jest lekko warzywne, pestkowe, maślane, ziołowe, z „tłustą” nutą oleju słonecznikowego i śmietany. Dobre wykonanie, w ustach wypada zgrabnie i świeże. Z bianki – w sumie nie najdoskonalszej odmiany – wyciągnięto tu same najlepsze rzeczy. W finiszu  agrest, rumianke, jabłko, biała porzeczka, masło, pokrzywa, seler. Spora frajda w piciu. 
Cena: 58 zł

(4) Hibernal 2012, Kępa Wiślicka, śląskie, Polska, 12%
Dystrybucja: Polskie Wina
Hibernal w dojrzałych, oleisto-glicerynowych klimatach. Spodoba Wam się jego przyjemne mineralne podbicie. Poza tym są gruszkowo-jabłkowe i ziołowe nuty. Na podniebieniu poczujecie dobrą materię, jędrną owocem, wyważoną, dojrzałą. Wino jest całkiem dobrze zbalansowane, solidnie napięte kwasowością i lekką mineralnością. W finiszu znać trochę  surowość wina, ale tak ogólnie to fajne jest.
Cena: 60 zł

(4) Zweigelt & Dornfelder 2013, Winnica Miłosz, Łaz, Polska,11%
Dystrybutor: Polskie Wina
Wino świętomarcińskie. O ile mi wiadomo, obok winnicy Miłosz młode wina tego typu zaprezentowały w tym roku jeszcze winnice: Srebrna Góra i Stara Winna Góra, Marka Krojciga. Tu mamy udaną propozycję. Bezpretensjonalne, lekkie i świeże wino, niosące proste rejestry owoców leśnych (maliny, jeżyny, borówki). Wino ułożone, zgrabnie gra swoją smaczną, owocową nutę, podkreśloną delikatnymi taninami.
Cena: 58 zł

(4+) Noble Last Harvest 2003, Badsberg Cellar, RPA, 12%
Dystrybutor: Polskie wina
Wino słodkie, powstałe z gron dotknietych szlachetną pleśnią botrytis cinerea. Pełne jest  aromatów korzennych, ziolowych, aptecznych, miodowych i herbacianych. W ustach niesie bardzo podobne rejestry. Jest to wino dziesięcioletnie, mocno ewoluowane. Niezbyt ciężkie, troszkę brakuje mu ciała, ale jest pełna frajda płynąca z obcowania z winem, które bardzo ciekawie rozwinęło swój potencjał. Idealne na chłodne wieczory czy posiadówkę przy kominku.
Cena: 150 zł


Mariusz Kapczyński

Punktacja:
(6) – wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) – bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) – dobre, interesujące
(3) – całkiem niezłe, przyzwoite
(2) – słabe
(1) – omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Vinisfera
Przewiń do góry

Jeżeli chcesz skorzystać z naszej strony musisz mieć powyżej 18 lat.

Czy jesteś osobą pełnoletnią ?

 

ABY WEJŚĆ NA STORNĘ

MUSISZ MIEĆUKOŃCZONE

18 LAT