Vinisfera

Degustacje, wariacje

Trochę rozmaitych not degustacyjnych, na różne okazje 😉

Trochę rozmaitych not degustacyjnych, na różne okazje 😉

(*****-) Franciacorta, Ronco Calino, NR, Włochy
Importer: brak
Na dobry początek – bąbelki. Te pochodzą z najsłynniejszej włoskiej apelacji dla win Bardzo dobra, idealna wręcz pienistość. Mamy tu kwiaty jabłka lipa wszystko szlachetne, gęste i intensywne. Mokra bawełna, trochę polnych kwiatów siana, akcent suchej skorki z cytryny, banana i gorzkawej, białej skórki z grapefruita i suchego drewna. Usta gęste, wytrawne, z bardzo dobrą strukturą. Sporo owocu egzotycznego, pestek. Wybrzmiewa długą wytrawno-owocowa nutą. Równe, konsekwentne, bardzo dobre. Wino nie ma importera. A dobrze byłoby mieć je pod ręką.

(*****) Juhfark 2006, Somló, Oszvald, Węgry
Z winem tym (i innymi) próbuje wkroczyć na rynek węgierska firma Vinum Primatis i niewykluczone, że niebawem pojawi się na naszych półkach. Byłoby świetnie, bo otrzymujemy wino z niezwykłego szczepu i niezwykłego miejsca. Węgierskie Somló to (niesłusznie) mało znana apelacja w Polsce. Winnice na tamtejszych glebach wulkanicznych obdarowują niezwykłymi winami. Tu otrzymujemy wino o gęstym, słomkowym kolorze, dojrzałe, pełne bogactwa aromatów (słoma, glina, rumianek, bukiet kwiatów polnych, akcenty dojrzałych, świeżo wyciągniętych z ziemi warzyw), lekko pikantne, po bokach mineralne i zbalansowane. W ustach wypada równie niebanalnie. Z czasem zmienia się i ciekawie ewoluuje. Wino o mocnych, indywidualnych cechach, oldskulowe, chyba nie na masowy rynek, ale wielbiciele rasowych win będą ukontentowani.

(****-) Sherry La Guita, Hijos de Rainera Pérez Marín, D.O. Jerez-Xeres-Sherry, Hiszpania

Importer: Dom Wina (www.domwina.pl)
Wytrawna, rześka popularna sherry, pełna fantastycznej bryzy aromatów (orzechy, rumianek i inne kwiaty polne), podniebienie znakomicie odświeżają słonawe akcenty mineralne. Zgrabne i kiedy pite młode jest w stanie zaoferować bardzo przyjemne rejestry. Wino bardzo elastyczne, wartkie z przyjemną świeżością – doskonałe jako aperitiff, ale świetnie też sprawdzające się do wielu lekkich dań. Jest pod względem łączenia z potrawami wyjątkowo elastyczne.

(****+) Sauvignon Blanc 2007, Marlborough, Saint Clair Estate Wines, Nowa Zelandia
Importer: Dom Wina (www.domwina.pl)
Zrobione pełną gębą po nowozelandzku. Naprawdę wiosenne, pełne zieleni sauvignon. Są tu agrest, zielone jabłko, pestki, roślinne, łodyżki zielone liście. Wino soczyste, zwarte, z dobrą giętkością i napięciem struktury, jest tu sporo świeżo skoszonej trawy, zielonego owocu egzotycznego (limonka, cytryna, zielony banan i ananas). Zwarte i giętkie wino w dobrej kondycji.  

(****+) Riesling 2005, Neskory zber, Sturovo-Muzla, Château Bela, Słowacja
Importer: Centrum Wina (www.centrumwina.com.pl)
Bardzo ładnie skrojony, zwiewny i zbalansowany riesling. Wszystko poukładane jest tutaj akuratnie i stylowo. Może się podobać się jego lekkość a jednocześnie zachowana wyrazistość stylu i soczystość materii wina. Pije się go z niekłamaną przyjemnością. Ma dobrą, odświeżającą kwasowość i bardzo przyjemny finisz. Duża frajda. Warto.

(****) Grüner Veltliner Federspiel Terrassen 2007, Wachau, Domäne Wachau, Austria

Importer: Austrovin (www.austrovin.pl)
Na dobrego białego „grunera” zawsze warto znaleźć czas. Wino jest zgrabne, świeże, oparte na sympatycznej owocowo-zielonej nucie. Aromaty jabłka, świeżo skoszonej trawy i piasku oraz dobre mineralne podbicie czynią go winem żwawym i foremnym. Ta iskierka świeżości dodaje mu wdzięku i koi podniebienie. Kto podczas upalnego dnia wziął łyk dobrego, chłodnego grünera veltlinera – wie o czym mowa.

(****) Chardonnay Riserva 2006, Dolina Vipavy, Batić, Słowenia
importer: Prados (www.prados.pl)
Kwiat lipy, syrop z pigwy, miód lipowy, lekkie rejestry ziołowe i egzotycznie, poza tym udanie bardzo ładnie schowane 14% alkoholu. Czuć, że wino ma ciężar, utrzymane jest w tradycyjnym dojrzałym stylu, mało owocowo, ale rozłożyście, wino z potencjałem do dojrzewania, może bardzo ciekawe się rozwinąć, jest nieco ziół, słoma, tłusta śmietana. Fajny finał – orzechy laskowe, słoma, nuty żółtego sera, plus lekka goryczka, słoma. Dobre do posiłków. Rozwija się w gładką waflową nutę, trochę herbatki lipowej. Gładko i równo. Warto je wcześniej zdekantować.  

Na różowo
Dlaczego wina różowe są w Polsce w niewystarczająco dobrym poważaniu? Nie wiem. Ale wiosna jest dobrym momentem, by przywrócić je do łask.

(***+) Rose Saperavi, Telavi Marani, Kachetia, Gruzja

Importer: Marani 1915 (www.marani.com.pl)
Klasyczny, różowy kolor, w nosie owocowe, łagodne, truskawki, poziomki, śmietanka, trochę galaretki z owoców leśnych. W ustach świeże, przyjemne i gładkie, owocowe, z lekkim charakterkiem (zawdzięcza to z pewnością odmianie saperavi z której powstało). W ustach objawia się również nieco galaretkowato-cukierkowa fakturą, z dalekim echem malin w tle a także jakby mlecznej, biszkoptowej otoczki. Wdzięczne do lekkich sałatek, krewetek, tartinek z kawiorem czy zimną polędwicą. Dobre wino tarasowe, które orzeźwi, zaostrzy apetyt, albo będzie po prostu wdzięcznym towarzyszem pikniku czy towarzyskiego spotkania.

(***+) Rosé 2006, Dolina Vipavy, Batič, Słowenia

Importer: Prados (www.prados.pl)
To bardzo lekkie wino, ocierające się o półwytrawność powstało w oparciu o cabernet sauvignon. Jest zwiewne, delikatnie orzeźwiające, z miękkimi nutami owoców (malina, truskawka, winne jabłko). Ma dobrą, pożądaną w tym wypadku cierpkość i przyzwoite podbicie kwasowością. Finisz delikatny, miękki, owocowy.

(****+) Redoma Róse 2006, DOC Douro, Niepoort, Portugalia
Importer: Atlantika (www.atlantika.pl)
Intensywne ii zgrabne z bardzo udaną strukturą, świeże, intensywne z przyjemną, wartką kwasowością, sporo tu winnej materii, która zadaje kłam opinii, że winom różowym brakuje ciała i charakteru. Wino zwarte w całej swej różowości skoncentrowane i bardzo aromatyczne, sporo  klimatów owocowo-różanych. Stylowe i wyraziste. Bardzo mi się ten portugalski róż podoba.

(****) Rosado 2007, DOC Douro, Lemos & Van Zeller, Portugalia
Importer: Mielżyński (www.mielzynski.pl)
Kolejne potwierdzenie rasowości oraz indywidualnego charakteru win portugalskich. Intensywna owocowa faktura z dobrze zaakcentowanymi garbnikami. Jak na wino różowe zachowuje pełnię, jest gęste, intensywne i wyraziste. Zawiodą się ci, którzy oczekiwać tu będą typowej zwiewnej, różowej landrynki, dlatego proszę wybaczyć, ale jak na różowe, to aż się prosi żeby napisać, że jest ono naprawdę winem z jajami.  

(***) Rose 2007, Winnica Dwie Granice, Trzcinica, podkarpackie, Polska
Dowód na to, że i Polska ma szanse na udane wina różowe i w mojej opinii nasi producenci powinni do tego typu win się bardziej przekonać. Tutaj, z winnicy Marka Nowińskiego otrzymujemy wino zwarte, o mocnym kolorze, trochę surowe i nieokrzesane, ale pokazujące przyjemny, odświeżający charakter i owocowe klimaty. Są tu aromaty malin i owoców leśnych, jabłek i poziomek. Bezpretensjonalne, świeże wino.

Piknikowo-imprezowo
Propozycja na luźniejsze spotkania i większe imprezy.
 
(***) Telavuri red semi-dry, Kachetia, Gruzja

Importer: Marani 1915 (www.marani.com.pl)
Nowa Podstawowa, prosta seria win. Wino w swej klasie cenowej wino trzyma poziom. W nosie jest przystępne, ciepłe i konfiturowe, łatwo da się wyczuć dżemowe aromaty owoców leśnych, malin, pestek i likieru wiśniowego. Jest proste, miękkie, lekko korzennie. W ustach podobnie – dość świeże, owocowe, wiśniowo-pestkowe, lekko chropawe, z piwnicznym akcentem w finale. Choć jest to łatwe wino, przeznaczone do codziennego użytku, to zachowuje czystość i dbałość o poziom wykonania.

(***) Telavuri white dry, Kachetia, Gruzja
Importer: Marani 1915 (www.marani.com.pl)
Białe wytrawne, przejrzyste i lekkie, W nosie Wypada przyjemnie wyczuwa się gruszkę, jabłko-papierówkę, odrobinę świeżej pigwy i wosku. Pije się bardzo łatwo i w miarę przyjemnie. W
ustach lekkie, proste lekko kwasowe i stosunkowo świeże. Jest to nieskomplikowane wino o owocowo-jabłkowej nucie i niezbyt intensywnej strukturze. Wino na co dzień lub na tarasowe posiadówki.

Na czerwono
Parę ciekawych win czerwonych. Na różne okazje.

(****) Cabernet Franc 2006, Scurek, Primorje – Brda, Słowenia
Importer: Prados (www.prados.pl)
Zrobione z umiarem, nie nachalnie. Sporo owocu (jeżyny, tarnina, borówki), poszycie leśne, wilgotne liście, mech. Nie jest rozbuchane, utrzymane w zwięzłym, leśnym stylu, zachowuje wyrazisty charakter. Lekko ziemiste i delikatnie korzenne, z żwirowym podbiciem i dobrą soczystością soczystość. Jest tu umiar i dyskrecja. Ciekawie.

(****) Montesodi 2005, Castello di Nipozzano, Toskania, Frescobaldi, Włochy
Importer: PWW (www.pww.com.pl)
Ładny równy nos, sporo wiśni, pestek, świeżego soku wiśniowego, jeżyny, maliny, jagody, mokry tytoń, opadłe liście. W ustach wyraziste, soczyste (czarna porzeczka, jeżyny, lukrecja, trochę korzeni i cynamonowej pikanterii). Rozgrzewające, korzenne, soczyste i długie. Brakuje mi tu trochę lepszego rozwinięcia, szerszej palety, ale to atrakcyjne wino – ciągle świeże i młode.

(****+) Egri Veres 2006, Lajos Gal, Eger, Węgry

Importer: Dionizos (www.dionizos.com)
Zachęcająco nieokrzesane, mięsne i dziki, (blend kékfrankosa, cabernet sauvignon, kadarki i pinot noir) z apetycznym, trochę chropawym owocem. Dobry zarys tanin na dobrej owocowości, piwnicznych akcentach i nieco apteczny finał. Podoba mi się jego rustykalna natura i pierwotna – jeśli mogę użyć takiego porównania – stylistyka. Za tę naturalność i pierwotność stylu bardzo sobie Lajosa wina cenię.

(****+) Mormoreto 2005, Toskania, Frescobaldi, Włochy
Importer: PWW (www.pww.com.pl)
Supertoskaan, Wiśnia, jagody Atrament,  nitro, mech, jagody, jeżyna, czarna porzeczka, bardziej piwniczne, w nosie miękkie atrakcyjne, usta mięsiste, leśne, lekko alkoholowe, roślinne, wrażenie pełności, czekoladowości, czas dobrze je rozwija. W nosie wypada lepiej bardziej atrakcyjnie. Trzeba mu dać czasu i karafkę. Dla mnie trochę zza intensywne, za bardzo opresyjne, męczące
Duszone mięso w pikantnych sosach, balsamiczne a może też do czekolady

(****+) Cabernet Sauvingnon/Cabernet Franc 2002, Wunderlich, Villany
Importer: Centrum Wina (www.centrumwina.pl)
Ładny gęsty kolor, soczysta atrakcyjna owocowość, świeże i lekko kwasowe. Zachęcające, ładnie skonstruowane aromaty. Spędziło 2 lata w beczce, aromat jest głęboki, czysty i atrakcyjny. Ładnie poukładane, sporo owocu (malina, jeżyna, czarna porzeczka), poza tym trochę węgla, ziemi, przypalonego owocu. Usta wyrysowane soczystą i pełną kreską, sporo tu materii. Dobra kondycja utrzymana. Jest to obiecujący i ciekawy blend, przyjemne i ciekawe.

(****+) Teroldego Rotaliano DOCG 2006, DOC Trentino, Dorigati, Włochy
Importer: Dionizos (www.dionizos.com)
Wino pełne owocowego „miąższu” i pikanterii. Owocowość wyrazista i pełna intensywnych smaków i aromatów, gęstych i „czarnych”: czarnego bzu, tarniny, morwy i solidnie podsmażanej konfitury z owoców leśnych. Sporo tu tanin, macerowanych ziół. Wino sprężyste, rasowe z całą pikanterią, jaką daje odmiana teroldego. Wino sprawi się doskonale przy biesiadnym, suto zastawionym stole. Złożone na dłużej do piwniczki – bez wątpienia również się odwdzięczy.

(****+) Chianti Classico DOCG 2004, Toskania, Castello di Bossi, Włochy
Importer: Salute! (www.salute.pl)
Porządnie i z klasą wyciśnięte sangiovese. Barwa głęboka, nasycona, purpurowa. W nosie sporo miękkich, wiśniowo-czereśniowych klimatów oraz tonacji owoców leśnych. Trochę chropawe i dzikie. Fakturę ma porządną, rasową i dobrze dotartą. Może podobać się jego ciepła, obfita nuta owocu, nieco pestkowa chropawość i ziemistość. Choć taniny wyraźne to jest dobrze okrzeple w beczce i butelce, jest już właściwie gotowe do picia.

Mariusz Kapczyński

(******) – wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(*****) – bardzo dobre, wino z dużą klasą
(****) – dobre, interesujące
(***) – całkiem niezłe, przyzwoite
(**) – słabe
(*) – omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami

(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Vinisfera
Przewiń do góry

Jeżeli chcesz skorzystać z naszej strony musisz mieć powyżej 18 lat.

Czy jesteś osobą pełnoletnią ?

 

ABY WEJŚĆ NA STORNĘ

MUSISZ MIEĆUKOŃCZONE

18 LAT