Vinisfera

GMT czyli prawdziwie gruziński smak

Może macie z początkiem roku ochotę na dobre gruzińskie jedzenie i wino? Proponuję krakowską miejscówkę – „GMT – georgian wine&art gallery”. Oferuje się tu smakowite tradycyjne dania i od pewnego czasu – wina z własnej selekcji.

Może macie z początkiem roku ochotę na dobre gruzińskie jedzenie i wino? Proponuję krakowską miejscówkę – „GMT – georgian wine&art gallery„.
Miejsce jest niewielkie, nietypowe i urocze – to po trosze galeria, po trosze winebar oraz restauracja. GMT usytuowane jest w specyficznym miejscu, między osiedlowymi blokami, a jednocześnie dysponujące dużą przestrzenią ogrodową, co idealnie sprawdza się w sezonie.
Tę klimatyczną miejscówkę uruchomiła Gruzinka – Keti Prangulaishvili, od lat mieszkająca w Polsce i doskonale władająca naszym językiem (była nawet przez jakiś czas Młodym Ambasadorem Gruzji w Polsce). Keti potrafi zarazić kulturą gruzińską, wspaniale o niej opowiadać. Wiem to, gdyż sam uczestniczyłem w rozmiatych warsztatach przez nią prowadzonych, wspólnie zorganizowaliśmy też niejedną degustację.


Keti Prangulaishvili w przyjaznym, zielonym otoczeniu galerii GMT

GMT w zamiarze jest miejscem promocji gruzińskiej kultury, kulinariów oraz oczywiście wina. Kwestią więc czasu było, by Keti zaczęła je importować. Jako rasowa Gruzinka wiedziała gdzie szukać, co wprowadzić do oferty. W portfolio znalazły się więc w większości butelki od niewielkich, niszowych producentów tradycyjnego wina robionego w amforach – kwewri. Wina trzymają równy i jakościowy styl.
Dobrym winom w GMT towarzyszy równie dobry klimat i bardzo smaczna gruzińska kuchnia (w obsłudze i na zapleczu są Gruzini). Jeśli macie ochotę na rasowe chaczapuri, sycące kubdari, czy pyszne, moim zdaniem jedne z najlepszych w mieście, chinkali (serwowane tylko w czwartki) – koniecznie musicie odwiedzić to miejsce. Gwarantuję, że coś dobrego w kieliszku na pewno się znajdzie.

Kontakt:
GMT – georgian wine&art gallery
Bytomska 23
30-075 Kraków
tel: 575 230 023

Podane ceny, to ceny z karty wina, obowiązujące na miejscu. Istnieje też możliwość zakupu wina na wynos (jest wtedy 15-20 % taniej).


(5-) Rkatsiteli „Old vineyard” 2015, Archil`s Wine, Kachetia, Gruzja, 14,5%

Importer: GMT (O’lile sp. z o.o.)
Archil Utiashvil działa w okolicach Tsinandali. Działa z powodzeniem, czego dowodem jest choćby to wino. Ma ładny, klarowny i bursztynowy kolor. Wyczuć można jesienny sad, zioła, łupiny orzechów, warzywny ogródek. Smak jest soczysty, treściwy i owocowy. Dominują suszone morele, są też nuty dymne, orzechowe, lekko rodzynkowe. Jest to zgrabne i wyważone wino, z przyjemnym posmakiem pieprzu, suchych skórek z mandarynki, egzotycznych przypraw korzennych. Dobry balans między owocem i taninami. Oraz jakością i ceną.
Cena: 110,00 zł


(5-) Rkatsiteli 2013, Marani Sachino, Kachetia, Gruzja, 13%

Importer: GMT (O’lile sp. z o.o.)
Atrakcyjny i zachęcający kolor pełen bursztynowej głębi i refleksu. Aromat korzennych przypraw, mchu, starego drewnianego podestu na jeziorze (no tak…, takie obudziło się nietypowe skojarzenie), orzechów laskowych, suszonych bananów, rodzynek. Wino ekstraktywne, przyjemnie dojrzałe. W tle wyczuwalne są suszone figi, suszone daktyle, rodzynki, suszone i pigwowiec. Jest też curry i orientalne przyprawy. Wino miękkie w fakturze, ale treściwe, „skórkowe”. Taniny przyjemnie osadzające się na podniebieniu. Ma duży potencjał w łączeniu z potrawami. Słowem – dobra gastronomiczna propozycja.
Cena: 98,00 zł (ten rocznik już jest wyczerpany, w ofercie jest 2017)

(4+) Mtsvane 2017, Marani Sachino, Kachetia, Gruzja, 13%
Importer: GMT (O’lile sp. z o.o.)
Mtsvane, które ma ładny, żywy i herbaciany kolor. Dominują aromaty nalewki bursztynowej, suszonych fig, rodzynek, karmelu, mlecznej czekolady, jabłkowych pestek. W ustach jest to wino wyważone i treściwe, z masą kandyzowanych i suszonych owoców, lekko dymne, rodzynkowe, pieprzne. Ma przyjemnie dotarte taniny i korzenny finisz. Całość – po prostu atrakcyjna.
Cena: 88,00 zł

(4+) Mtsvane Qvevri 2017, KateWine, Kachetia 13%
Importer: GMT (O’lile sp. z o.o.)
Ketevan Aladashvili, to kolejna uzdolniona kobieta w świecie gruzińskiego wina. Cieszy, że siła kobiet w tym kraju rośnie. Keti działa w Kachetii, we wiosce Kurdgelauri. Trzeba przyznać, że rękę do wina to ona ma… To mtsvane ma ładną budowę. Wyczujemy suszone morele, rodzynki, opadłe liście, orzechy, tytoń. Zachowuje przy tym soczystość i przyjemne taniny. Wino zwarte, o zgrabnych owocowych rejestrach (dojrzałe jabłka i suszone morele, nalewka pigwowa). Jest intensywne, ale nie za ciężkie, zrobione z wyczuciem, ma też niezłą kwasowość.
Cena: 95,00 zł

(5-) Kisi qvevri 2017, Kate Wine, Kachetia, Gruzja, 13%
Importer: GMT (O’lile sp. z o.o.)
Kolejne wino spod reki Keti Aladashvili. Można rzec – wino amforowego konkretu. To kisi pokazuje klasę. W wyglądzie, nosie i ustach. Ma sycącą oko bursztynowa barwę. W aromatach rodzynki, morele, nalewka orzechowa, suszone banany, dym, pieprz. Wino w meterii treściwe, intensywne i krzepiące – niesie w sobie smakowitą owocowość, potoczyste i atrakcyjne smaki oraz korzenne tło. Świetnie rozwija się w kieliszku (warto też oczywiście skorzystać z dekantera). To kisi jest prawdziwą degustacyjną gratką – skoda, że powstało tylko 1200 butelek.
Cena: 105,00 zł

(5-) Rose Nitza „Sb” Montepulciano 2017, Tchotiashvili, Kachetia, gruzja, 12%
Importer: GMT (O’lile sp. z o.o.)
Wina, które robi Kakha Tchotiashvili zachwyciły mnie już kilka lat temu (pisałem o nich tutaj) i cieszę się, że niktóre trafiły do Polski. Cechuje je indywidualny styl, czystość i elegancja wykonania. Tu niezbyt często spotykane wino z kwewri w wersji różowej. Otrzymujemy tu „miękkie” aromaty malin, jesiennych jabłek, wody różanej, ale też pestek, ziemi, opadłych jesiennych liści, żurawiny.  W ustach owocowe i atrakcyjne. Są poziomki i dzika róża, herbata z hibiskusa, lekka tanina. Całość przyjemna –  krągła i elegancka. Wydaje się, że pan T. jakiego rodzaju wina by się nie chwycił, to zamienia go na rzecz wyjątkową. Jak on to robi?
cena: 129,00 zł

Mariusz Kap©zyński

Punktacja:
(6) – wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) – bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) – dobre, interesujące wino
(3) – przyzwoite
(2) – słabe
(1) – omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Vinisfera
Przewiń do góry

Jeżeli chcesz skorzystać z naszej strony musisz mieć powyżej 18 lat.

Czy jesteś osobą pełnoletnią ?

 

ABY WEJŚĆ NA STORNĘ

MUSISZ MIEĆUKOŃCZONE

18 LAT