Vinisfera

Hugo czyli Bodega Artesanal

Adega Artesanal to ciekawe, butikowe winiarskie przedsięwzięcie w dolinie Douro. Projekt założony został przez zdolnego enologa Hugo Olivera de Silva, który pracuje dla winiarni Pinalta (też w Douro, winiarnię tę opisywaliśmy tutaj), doradza też też w Phulia Wines (Vinho Verde). W Adega Artesanal wina fermentowane są na dzikich drożdżach, ingerencja w proces produkcji jest niewielka (stosuje się jedynie niewielkie ilości SO2), w użyciu są tylko lokalne odmiany.

Jest to ciekawe, butikowe winiarskie przedsięwzięcie w dolinie Douro. Projekt założony został przez zdolnego enologa Hugo Oliveira E Silva, który pracuje dla winiarni Pinalta (też w Douro, winiarnię tę opisywaliśmy tutaj), doradza też też w Phulia Wines (Vinho Verde).
Dziadek Hugo był winiarzem, pracował dla dużych winiarni w Portugalii (produkcja porto, win stołowych, musujących), podobnie ojciec (który odpowiadał za sprzedaż win). Nic dziwnego, że Hugo cały czas miał kontakt z winnicami i winem. Kiedy przyszło wybrać ścieżkę edukacji i zawodową – wybór wydawał się oczywisty. Został profesjonalnym, wykształconym enologiem.


Hugo Oliveira E Silva w winnicy (fot. Adega Artesanal)

Pomimo stałego miejsca pracy i działalności konsultanta, Hugo marzył o realizacji własnych planów. W 2012 roku uruchomił w dolinie Douro niewielki, autorski projekt winiarski – Adega Artesanal. Enolog postanowił zrobić coś absolutnie autorskiego, zrealizować rozmaite pomysły i inspiracje. Obecnie skupuje owoce od zaprzyjaźnionych winiarzy uprawiających bardzo stare winnice i robi ciekawe, autorskie wina. Stawia na „artyzm”, autentyczność, ekspresję terroir.
W Adega Artesanal wina fermentowane są na dzikich drożdżach, ingerencja w proces produkcji jest tu niewielka (stosuje się jedynie niewielkie ilości SO2), w użyciu są tylko lokalne odmiany winorośli. Portfolio – jak na butikowe przedsięwzięcie – jest niewielkie. Trzy rodzaje wina. Całość produkcji to… 5 tysięcy litrów.  

Winiarz chętnie nawiąże kontakty z polskimi importerami. Cena win w winiarni (za karton, 6 butelek) wynosi:
Boango = 27 €
Oficios = 90 €

Kontakt do winiarza: hsilva@hsvinhos.com

(4) Boango white, 2016, Bodega Artesanal, DOC Douro, Portugalia, 12,7%
Kupaż gouveio, viosinho, malvasia, rabigato oraz niewielkie ilości innych lokalnych odmian. Wino jest świeże, o owocowym charakterze, wyczujemy głównie jabłka, mirabelki, ananasa i białą porzeczki. Wino jest wartkie, o solidnej kwasowości. Jest wytrawne, średniej budowy, ma przyjemny odświeżający finisz.

(5-) Boango red 2013, Bodega Artesanal, DOC Douro, Portugalia, 14%
Winogrona (touriga franca, tinta roriz, tinta barroca i inne) zostały tradycyjną metodą wyciśnięte w granitowych lagares. Po fermentacji alkoholowej wino trafiło na dwa lata do beczek z francuskiego dębu. Aromaty i pierwsze smaki zachęcające – są wiśnie, jeżyny, pestki. Wino jest intensywne, ale ma zwiewność i elegancję. Jest bogate, wyczuwa się owoce leśne, liść laurowy, ziele angielskie, dziczyznę, żołędzie, pieprz, jałowiec, miętę. Dużo tu treści, wyrazistego smaku, ale z drugiej strony jest to wino wyciszone, ma skromną elegancję. Jest w nim „przestrzeń”, oddech, dużo powietrza, szczodrość owocu, przyjemna kwasowość. Wino dotarte, odpowiednio dojrzałe, w dobrym momencie do picia. Korzenny finisz, aksamitny a jednoczesnie wyrazisty. Wino wyważone, dobrze zbalansowane.


Wina z Adega Artesanal

(4+) Boango red 2012, Bodega Artesanal, DOC Douro, Portugalia, 14%
Skład i wykonanie podobne jak w poprzednim winie. Jest dojrzałe, obfite owocem (czereśnią, jeżyną, pestką, tarniną, jagodami) a także ziołami i wędzonym mięsem. W ustach intensywne, owocowe, ściółkowe. Wino gęstej strukturze, nasyceniu winną materią. Jest przy tym wiśniowo kwasowe, wartkie, z jeżynowo-tarninowym tłem, z wyrazistymi choć nie agresywnymi taninami i pieprzną końcówką.

(5-) Oficios red 2013, Bodega Artesanal, DOC Douro, Portugalia, 14%

Owoce  (touriga franca, tinta roriz plus niewielki dodatek innych odmian) zostały tradycyjną metodą wyciśnięte w granitowych lagares oraz otwartych, drewnianych kadziach. Dwa lata dojrzewania w beczkach. W aromatach korzenie, zioła, ziemia, pieprz, zioła i zagęszczony wiśniowy sok. W ustach skoncentrowane, owocowe, soczyste, ale też „mięsne”. Pełno tu wiśniowych skórek i pestek. Wino mocne owocem, esencjonalnością, podbite korzenno-czkawowymi smakami. Ta solidna konstrukcja oparta jest na solidnym filarze kwasowości i tanin. W tle pieprznie i jałowcowo…


Mariusz Kapczyński

Punktacja:
(6) – wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) – bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) – dobre, interesujące wino
(3) – przyzwoite
(2) – słabe
(1) – omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”
ZapiszZapiszZapisz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Vinisfera
Przewiń do góry

Jeżeli chcesz skorzystać z naszej strony musisz mieć powyżej 18 lat.

Czy jesteś osobą pełnoletnią ?

 

ABY WEJŚĆ NA STORNĘ

MUSISZ MIEĆUKOŃCZONE

18 LAT