Vinisfera

Kolejne zmiany w ustawie

 Uproszczenie wymagań przy wpisie do rejestru przedsiębiorców wykonujących działalność, polegającą na produkcji lub rozlewie wyrobów winiarskich – to jedna ze zmian w przyjętym we wtorek przez rząd projekcie ustawy o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich. Choć zmiany są niewielkie i dla producentów wina nie wnoszą przełomowych zmian, to kilka nowych przepisów wartych jest uwagi, choćby te dotyczące ochrony nazw wyrobów winiarskich ze względu na ich pochodzenie.

Uproszczenie wymagań przy wpisie do rejestru przedsiębiorców wykonujących działalność, polegającą na produkcji lub rozlewie wyrobów winiarskich – to jedna ze zmian w przyjętym we wtorek przez rząd projekcie ustawy o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich.

Uproszczenie wymagań przy wpisie do rejestru przedsiębiorców wykonujących działalność, polegającą na produkcji lub rozlewie wyrobów winiarskich – to jedna ze zmian w przyjętym we wtorek przez rząd projekcie ustawy o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich.
Jak wynika z komunikatu CIR, projekt nowej ustawy o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich, obrocie tymi wyrobami i organizacji rynku wina dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej.

Przewiduje on wprowadzenie zmian w klasyfikacji fermentowanych wyrobów winiarskich takich jak: wino owocowe, miody pitne, napoje winne owocowe, cydry, perry. Ma to zapewnić konsumentom lepszą informację o właściwościach fermentowanych napojów winiarskich.

W projekcie uproszczone zostały wymagania dotyczące uzyskania wpisu do rejestru przedsiębiorców wykonujących działalność w zakresie wyrobu lub rozlewu wyrobów winiarskich. Chodzi o producentów wyrabiających niewielkie ilości win owocowych markowych i miodów pitnych markowych z surowców uzyskanych z własnego gospodarstwa.

Określono także tryb zgłaszania nazw wyrobów winiarskich po to, by zostały one objęte ochroną jako nazwy pochodzenia albo oznaczeń geograficznych. Wnioski w tej sprawie będzie przyjmował minister rolnictwa, który następnie przekaże nazwy objęte ochroną Komisji Europejskiej. Jest to rozwiązanie zgodne z rozporządzeniem UE nr 1234/2007. Dotychczas w polskim prawie nie istniały przepisy pozwalające na ochronę nazw wyrobów winiarskich ze względu na ich pochodzenie.

Zwalnia się przedsiębiorców z obowiązku posiadania planu zakładu, obejmującego pomieszczenia produkcyjne z zaznaczeniem linii technologicznych, dróg przemieszczania surowców i produktów gotowych, stanowisk pracy oraz pomieszczeń magazynowych, socjalnych i sanitarnych. Nie będzie też konieczne posiadanie własnego laboratorium do przeprowadzenia analiz fizykochemicznych wyrabianych i rozlewanych wyrobów. Przedsiębiorcy nie będą musieli uzyskiwać zaświadczeń, że posiadane przez nich obiekty budowlane i urządzenia techniczne, spełniają wymogi zawarte w przepisach przeciwpożarowych, sanitarnych i o ochronie środowiska.

Nowe przepisy mają wejść w życie po 14 dniach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw i zastąpią dotychczasową ustawę dotyczącą wyrobu i rozlewu wyrobów winiarskich z 22 stycznia 2004 r.

źródło: PAP

Krótkie omówienie tej sprawy można znaleźć na blogu Wojtka Bosaka

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Vinisfera
Przewiń do góry

Jeżeli chcesz skorzystać z naszej strony musisz mieć powyżej 18 lat.

Czy jesteś osobą pełnoletnią ?

 

ABY WEJŚĆ NA STORNĘ

MUSISZ MIEĆUKOŃCZONE

18 LAT