Vinisfera

Mencia i nie tylko

23 stycznia, w Krakowie, w wine-barze „Strefa” (ul. Dolnych Młynów 10/2c)  odbyła się kolejna degustacja z cyklu „Degusta Espana”. Tym razem tematem wiodącym był region Bierzo (tytuł: „Bierzo lubię bardzo”). Degustację poprowadził Julio César Sobrino.

23 stycznia, w Krakowie, w wine-barze/restauracji „Strefa” (ul. Dolnych Młynów 10/2c)  odbyła się kolejna degustacja z cyklu „Degusta Espana”. Tym razem tematem wiodącym był region Bierzo (tytuł: „Bierzo lubię bardzo”). Degustację poprowadził Julio César Sobrino.

DO Bierzo to region połozony w północno-zachodniej części Hiszpanii, otoczony wzgórzami (450-1000 m. n.p.m.). W glebach dominują łupki, granit, piasek. Klimat wolny od upałów Kastylii i wilgoci Galicji (opady 730 mm, średnia temperatura, 12 stopni C). 
W winnicach prym wiedzie czerwona odmiana mencia (zajmuje 74%), to prawdziwy lokalny skarb. Uprawia się również garnachę tintorera (alicante buchet) i białe –  godello, dona blanca, palomino, malvasia.
Mencia jest na tych ziemiach istnieje od czasów rzymskich, to jedna z pierwszych odmian uprawianych na Półwyspie Iberyjskim. Od paru już ładnych lat można mówić o wielkim renesansie tej odmiany i samej apelacji. Przypomnijmy, że mencia jest również uprawiana w DO Valdeorras, DO Ribera Sacra oraz w portugalskim Dão.
W Bierzo znajdziemy sporo starych, zrewitalizowanych winnic (średni wiek 60-90 lat). Apelacja liczy 3 tysiące hektarów. Działa tu 21 winiarni do odwiedzenia. Bierzo ma statystycznie największą ilość starych winnic na świecie. Turystów przyciąga architektura, pielgrzymkowy szlak Camino de Santiago, dobra gastronomia, Las Medulas – pozostałości starożytnej rzymskiej kopalni złota (kulturowe dziedzictwo UNESCO).

Spójrzmy teraz na zaprezentowane podczas degustacji wina.

(5-) Versos de Valtuille 2016, Estevez Bodegas y Vinedos, 13,5%
Godello, ze starych upraw. 6 miesięcy dojrzewania na osadzie drożdżowym. Aromaty delikatne, głównie owocowe, lekko kremowe, bezowe, plus podbicie jabłkowe (papierówki) i delikatnie mandarynkowe. W ustach owocowe, kremowe, kwiatowe. Wino o dobrej strukturze, wyważone, zbalansowane, o dobrej kwasowości i przyjemnym mineralnym akcencie. Eleganckie i długie.

(4+) Para muestra un botón 2015, Encima Wines, 13%
Godello z upraw ekologicznych. Połowa wina fermentuje w kadziach ze stali nierdzewnej a połowa w dużych dębowych fudres. Nuty waniliowe (dyskretne), gruszkowe, dojrzałego jabłka. W ustach sporo owoców, również trochę wanilii i dobre podbicie kwasowością. Dość chude, lekko surowe, inny styl niż wino pierwsze, które jest w swej naturze bardziej „drożdżowe” niż owocowe. To jest bardziej „chłodne”, świeże, ciągle młode, ma jeszcze potencjał na leżakowanie.

(4) Naraya 2016, Vinas del Bierzo, 12,5%
100% mencia, z 50-letnich winnic. Delikatny, niezbyt intensywny aromat wiśni i czereśni, pestek, tytoniu i ziół, ściółki. W ustach głównie tonacje lekkie, owocowe, z przyjemnie zaakcentowanymi taninami. Proste, skromne wino, niezbyt ciężkie, krótkie.

(5-) Vehemencia 2015, Vehemencia Bodega Centenaria Enrique Prada Gonzalez, 14%
95% mencia plus garnacha, ze starych krzewów. Atrakcyjne aromaty – żurawina, wiśnia z pestką, wędzone mięso, jałowiec. W ustach wyraziste, dotarte, o dość gładkiej materii skontrowanej taninami. Ma dużo owoców leśnych, śliwki, sporo ziół (liść laurowy, rozmaryn, tymianek) i dziczyzny. Dobra kwasowość nadaje mu nerwu.

(4+) Canes 2015, Martinez Yebra, 13,5%
Mencia (tylko kadzie ze stali nierdzewnej). W aromatach sporo poddymionych owoców, wiśnie w czekoladzie, pestki, trochę śliwki, ziemi. W ustach owocowe (wiśnia, jeżyna, czarna porzeczka). Wino zwarte, kwasowe, taniczne, o akcentach spalonego tosta, żwiru, tytoniu. Charakterne, wyraziste, ciągle w młodym anturażu. W tle grafit, atrament.

(4-) Carracedo 2014, Bodega del Abad, 14%

Mencia dojrzewająca rok w beczkach z dębu francuskiego. Aromat mieszanki owoców leśnych, czereśni otoczonych nutami waniliowo-beczkowymi oraz lekko „octowym” (ogórkowo-śliwkowym) akcentem. W ustach soczyste, owocowe, lekko ziołowe, z powracającym nieco zbyt mocnym akcentem beczkowym i tanicznym. Dobra struktura, fajna jakość owocu niepotrzebnie przytłumiona drewnianymi akcentami. Do cięższego jedzenia.

(5) Hombros 2012, Casar de Burbia, 13,5%
Mencia, rok dojrzewająca w barriques. Mięsiste i soczyste, przyjemne aromaty świeżej wiśni pieprzu, ściółki, ziół. Dobrze wyważony smak, całość struktury dotarta, z dobrym kontrapunktem kwasowości i zintegrowanym wpływem beczki. Dobre poukładane wino. Przyjemny profil mencia.
Bardzo udane wino.

(5-) Demencia 2010, Demencia & Pyjama, 14,5%
100% mencia. 9 miesięcy w beczkach z dębu francuskiego i amerykańskiego. Mały producent (3 ha na wielu rozproszonych parcelach). Widać już ewolucję koloru. Nuty kwiatowe (fiołki, bratki) pomieszane z delikatnymi, ładnie ewoluowanymi nutami owocowymi. Jest też trochę jałowca, ziół, tytoniu, starych mebli i pieprzu. W ustach podobnie, ale dochodzą do tego jeszcze rejestry żywiczne, lakierowe, starych mebli, suchej ziemi, owoców czarnego bzu i pieprzu. W tle alkohol. Wino z charakterem, trochę dzikie, może jeszcze spokojnie dojrzewać.

Organizatorem degustacji była Ambasada Hiszpanii (w osobie Małgorzaty Kozakiewicz), w organizacyjne wsparcie wydarzenia zaangażowane były Barbara Lejkowska, Bożena Dragosz i Tatiana Mucha.

Vinisfera objęła wydarzenie patronatem medialnym.

Mariusz Kap©zyński

Punktacja:
(6) – wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) – bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) – dobre, interesujące wino
(3) – przyzwoite
(2) – słabe
(1) – omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Vinisfera
Przewiń do góry

Jeżeli chcesz skorzystać z naszej strony musisz mieć powyżej 18 lat.

Czy jesteś osobą pełnoletnią ?

 

ABY WEJŚĆ NA STORNĘ

MUSISZ MIEĆUKOŃCZONE

18 LAT