Vinisfera

Misiek, ja cię nie mogę!

Miłośnikom poskiego wina Michała Pajdosza specjalnie przedstawiać nie trzeba. Jego wina opisywane były na łamach Vinisfery niejednokrotnie (np. tutaj i tutaj). Michał „Misiek” Pajdosz przyzwyczaił nas do dobrego poziomu win. Oceniamy jak prezentuje się seria butelek z roczników 2016-2017.

Miłośnikom poskiego wina Michała Pajdosza specjalnie przedstawiać nie trzeba. Jego wina opisywane były na łamach Vinisfery niejednokrotnie (np. tutaj i tutaj). Michał „Misiek” Pajdosz przyzwyczaił nas do dobrego poziomu win. Poniżej oceniamy jak prezentuje się seria z roczników 2016-2017.
Winnica Jakubów nie spuszcza z tonu. Da się może zauważyć delikatne „wahnięcie” wynikające ze słabego rocznika 2017, ale nie miejcie obaw – nie jest to jakaś zasadnicza zmiana, wina mają się dobrze.


Michał Pajdosz podczas Konwentu polskich Winiarzy we Wroclawiu (fot. M. Kapczyński)

„Misiek” co rusz dokłada jakieś nowości do portfolio, jak chociażby bardzo udane musujące Jacubus Albae Sekt. Zapowiadane są i inne bąbelki. Wydaje się, że w najbliższej przyszłości Michał więcej uwagi poświęci winom musującym. I bardzo dobrze, to słuszna droga. Jak wiem, Michałowi chodzą też po głowie rozmaite inne pomysły, o realizacji niektórych z nich zapewne niebawem usłyszymy.
Póki co – śpieszcie się do tych win, bo szybko ich ubywa. Wcale mnie to nie dziwi.

(5-) „1” Yacobus Sekt, Winnica Jakubów, dolnośląskie, Polska, 12,5%
Wreszcie musiak z winnicy Jakubów! Złożony w 60% z hibernala oraz odmian, które wchodzą w skład wina Yacobus Albae (chardonnay, seyval blanc, pinot blanc, bianca). Wino ma 10 gramów cukru, 8 gramów kwasowości, 18 miesięcy na osadzie. Aromatyczne. Są nuty chlebowe, lekko osadzone na gruszkowo-jabłkowych i ziołowych rejestrach, jest poza tym biała porzeczka, agrest, ciasto drożdżowe z kruszonką, biały pieprz. W ustach sporo owocowej miekkości, przyjemna żwawa kwasowość i odświeżająco drobne, mocno pracujące bąbelki. Jest tu radość, smak, zgrabny musiakowy sznyt i finezyjne akcenty. Finisz owocowy, lekko goryczkowy. Michale, idź tą drogą! Mam nadzieję, że musującego wina będzie więcej w kolejnych latach. Tym bardziej, że zapowiadasz bąbelki z innych odmian… (Wino to opisywałem przy okazji oceny polskich win musujących – tutaj).


(4) „2” Riesling 2016, Winnica Jakubów, dolnośląskie, Polska, 12%

Wino fermentowane na dzikich drożdżach. Kolor lekko herbaciany. Wyczuwalna szarlotka, skórka chlebowa, słoma, dojrzałe jabłko i nalewka z pigwy. W ustach lekko korzenne – są pestki, warzywniak, tonacje korzenne (biały pieprz, gałka muszkatołowa), opadłe liście. Wino o stonowanym, raczej korzennym niż bardzo świeżym, owocowym charakterze. Nie można jednak odmówić mu wigoru i materii przyjemnie układającej się na podniebieniu. W finiszu kwasowość i delikatna pikantność.

(4+) „3” Hibernal 2017, Winnica Jakubów, dolnośląskie, Polska, 12%
Styl przede wszystkim gruszkowo-jabłkowy, jest też dojrzały agrest, lekka pestkowa goryczka. Jest to hibernal czysty, w pełni transparentny, o średniej wadze, w tle – lekko (glicerynowo) zaokrąglony. Hibernale w Winnicy Jakubów się wyjątkowo udają, to w kręgach polskich winiomaniaków znany fakt. A ta butelka go potwierdza.

(4+) „3” Hibernal 2017 (na dzikich drożdżach), Winnica Jakubów, dolnośląskie, Polska, 12%
Kolor lekko herbaciany. Wino jako całość jest mniej ugłaskane, wypada trochę trochę korzennie i dziko (zimowe rajskie jabłka, opadłe suche liscie, pestki) ma pieprzność, która dobrze idzie w parze z solidną kwasowością. Wino ciekawie i solidnie skrojone, ale skierowane raczej dla poszukiwaczy bardziej złożonych i mniej poprawnych aromatów i smaków. Swoją melodię gra tutaj
pigwowiec, skórka z grejpfruta, pieprz, gałka muszkatołowa, pestki. Można rzec, że spontaniczna fermentacja dała mu trochę niewyparzoną, ale szczerą gebę. Ma swój urok.

(4) „4” Sibera & Solaris 2017, Winnica Jakubów, dolnośląskie, Polska, 12%
Trochę zgaszone, lekko niezbalansowane, brak mu transparentności, ale jest to wino o przyjemnej substancji. Sporo jabłek (papierówki), mirabelek, cytryny, z lekka podbitych ziołowym akcentem. Na uwagę zasługuje dobry owocowy sznyt, kwasowość i przyzwoicie oddany charakter solarisa, który tu zdaje się grać pierwsze skrzypce.

(4+) „5” Solaris 2017, Winnica Jakubów, dolnośląskie, Polska, 13%
Aromaty jabłka, dojrzałej gruszki i cytrusów. W ustach soczysta brzoskwinia, mocno dojrzały agrest, gruszka z syropu. Wino czyste i żywe. Delikatnie zaakcentowany cukier resztkowy, przyzwoicie skontrowany kwasowością. Wino jako całość miękkie, o gładkiej fakturze, świeże i żwawe. Finisz lekko goryczkowy, rozgrzewający.

(4+) „R” rose 2017, Winnica Jakubów, dolnośląskie, Polska, 12%
Bardzo delikatny, malinowy. Aromaty bardzo świeże, lekkie, owocowe, zachęcające.  Wino zwiewne, pełne świeżości i owocowego tła. Aromaty miękkie, jogurtu poziomkowego, malin, rabarbaru, jabłkowych pestek. W ustach odświeżające – kwasowość ładnie unosi przyjemną owocową materię. Smaczne, transparentne, delikatne, wręcz kruche wino. Bardzo przyjemnie się je pije.


(4+) „6” Yacobus Mayor 2016, Winnica Jakubów, dolnośląskie, Polska, 12%

Pełne owoców leśnych, zarówno w aromacie jak i smaku. Ładnie rozwinięte, dojrzałe i soczyste. Rejestry owocowe są gęste, ekstraktywne (jeżyny, wiśnie, śliwki, daktyle) okraszone lekką pieprznością i paprykowością. Długi, korzenny finisz. Wino świetne do pikantnych, suszonych wędlin i zup gulaszowych.

(5-) „7” Rondo & regent 2016, Winnica Jakubów, dolnośląskie, Polska, 12%

Wino o dobrej dojrzałości i atrakcyjnym profilu aromatyczno-smakowym. Masa tu rejestrów świeżej wiśni z pestką, konfitury z jeżyn, owoców czarnego bzu i jałowca. W ustach wypada intensywnie, gładko. Jest to ultraowocowy styl pełen smakowitej soczystości podbitej korzennymi i ziołowymi nutami (estragon, rozmaryn, liść laurowy, ziele angielskie). W tle nuty lekko ziemiste, miękkie taniny. Dużo frajdy.

(5-) „8” Dornfelder 2016, Winnica Jakubów, dolnośląskie, Polska, 11,5%
Spodoba się wam miękkość i arcyowocowy charakter tego wina. Wiśniowy soczysty ton podbity jest malinami, aronią, jeżynami oraz pestką i pieprzem. Są też intrygujące nuty pieczonych kasztanów, ziemi, żołędzi, czarnego pieprzu, suszonej papryki, mokrego tytoniu. Dotarte, dojrzałe, z miękkimi taninami. Lekkie i atracyjne wydanie dornfeldera.

(4) „9” Traminer 2017, Winnica Jakubów, dolnośląskie, Polska, 11,5%
Traminer ten ma wszystko co trzeba, by w polskim wydaniu godnie reprezentować stylistykę odmiany. Zgodnie z oczekiwaniami – jest aromatyczny, ziołowy, lekko miodowy (dla jasności – zachowana jest tu jednak pełna wytrawność). Aromaty i smaki są wyraziste, miękkie. Jest gruszka, pigwowiec, morela, oraz siano i propolis. Gładki finisz.


Mariusz Kap©zyński

Punktacja:
(6) – wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) – bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) – dobre, interesujące wino
(3) – przyzwoite
(2) – słabe
(1) – omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Vinisfera
Przewiń do góry

Jeżeli chcesz skorzystać z naszej strony musisz mieć powyżej 18 lat.

Czy jesteś osobą pełnoletnią ?

 

ABY WEJŚĆ NA STORNĘ

MUSISZ MIEĆUKOŃCZONE

18 LAT