Vinisfera

Na koń! – ku świętom i nowym wyzwaniom

Nie zdarzyło mi się to pierwszy raz, a pewnie i nie ostatni. Nie wiem czy i Was to czasem dotyka… Macie zapewne swój intymny winiarski kącik – czy to lepszą/gorszą piwniczkę, garaż, dyskretny bunkier, małą półkę, sekretne miejsce w szafie. Od czasu do czasu trafia się niespodzianka, natknąć się można na coś niespodziewanego – butelkę, bądź nawet karton.

Nie zdarzyło mi się to pierwszy raz, a pewnie i nie ostatni. Nie wiem czy i Was to czasem dotyka… Macie zapewne swój intymny winiarski kącik – czy to lepszą/gorszą piwniczkę, garaż, dyskretny bunkier, małą półkę, sekretne miejsce w szafie. Od czasu do czasu – taki już los winopijców – trafia się niespodzianka, natknąć się można na coś niespodziewanego – butelkę, bądź nawet karton.
I mnie się to przy okazji wczesnych przedświątecznych poszukiwań i porządków trafiło. Był to pakiet polskiego wina z Winnicy Equus, zapakowany nie wiedzieć czemu (musiałem pewnie coś „aranżować” między paczkami…) w jakiś bułgarski karton. Nie ma tego złego i lepiej później niż wcale – oto mam dla Państwa serię naprawdę smakowitych win. Możecie z nimi cwałem (equus znaczy po łacinie – koń) „wjechać” szczęśliwie w nadchodzące święta lub kolejny rok. Z takimi winami wszystko powinno się udać!

Winnica Equus, prowadzona przez Łukasza Chrostowskiego, składa się z kilku parceli. Pierwsza parcela winnicy powstała w 2006 roku w Mierzęcinie. Tu testowano różne odmiany, aby w roku 2010 mogła powstać winnica w Kornacicach (woj. świętokrzyskie) oraz w roku 2013 parcela winnicy Equus w Zaborze (woj. lubuskie). Zarówno parcela winnicy w Kornacicach jak i Zaborze są miejscami gdzie historycznie uprawiano winorośl. Areał wszystkich parceli wynosi 5,5 ha. Uprawiane odmiany to pinot noir, riesling, zweigelt, rondo, regent, cabrnet coris, monarch, solaris, johanniter.
A tak prezentują się te cudem odnalezione butelki. Bierzcie i pijcie!

(4+) Riesling 2018, Winnica Equus, lubuskie, Polska 12,5%
Wino żywe, świeże, o przyjemnej kwasowości i atrakcyjnej owocowości. Riesling niesie tu sporo rejestrów dojrzałych owoców tropikalnych (brzoskwinia, cytryna, morele), suszonych skórek z mandarynki, soku cytrynowego i mirabelkowego, ale też i lekkiej pieprzności i korzenności. Wino zgrabne, pełne lekkiej i smakowitej materii. Naprawdę daje sporo frajdy w degustacji.

(5-) Passage cuvee 2018, Winnica Equus, lubuskie, Polska, 13,5%
Wino o atrakcyjnej i ciekawej, indywidualnej urodzie. Ma swój styl i niebanalny charakter. W aromatach i smakach jest dojrzałe, rozwinięte, o bardzo przyjemnych korzennych, skórkowo-pestkowych rejestrach. Jest złożone, ciekawe. Wyczuć można pigwowiec, orzech laskowy, soczystą gruszkę, brzoskwinię, rumianek, suszone kwiaty, zioła, siano i słomę. Delikatna owocowa „słodycz” dodaje mi gęstości i polepsza strukturę. W ustach lekko oleiste, korzenne, gładkie z ładnie zaznaczona pieprznością i lekką nutą curry. Koniecznie spróbujcie tego wina. Jak dla mnie niesie ono troszkę rejestrów przypominających troszkę wina z Somló. Tym bardziej polecam.

(4+) Cabernetis Prestige 2018, Winnica Equus, lubuskie, Polska, 13,5%
Cabernet dorsa, cabernet cortis i cabernet franc. Ten odmianowy triumwirat dał wino rasowe i stylowe. Niesie ono głębokie aromaty wiśni z pestkami, jeżyn, malin i czarnej porzeczki, lekko podbite nutami warzywnymi (papryka, seler, bakłażan) i pieprznymi. W ustach jest soczyste i zwarte, ograne głównie na owocowych akordach, ale jest tu też trochę dymu, wędzonej śliwki, mokrego tytoniu, ziemi, lukrecji. Wino wyważone, poukładane, pokazujące atrakcyjną, rasową stronę cabernetów.  

(5-) Magnesia Prestige 2018, Winnica Equus, lubuskie, Polska, 13%
Kolejna lekko zaskakująca, ale udana kombinacja odmianowa: zweigelt, rondo i regent. Wino jest przyjemnie owocowe, wartkie wino pełne akcentów świeżej wiśni, pieczonych kasztanów, żołędzi, dymu, jałowca, aronii, żwiru. Jest sprężyste, wyraziste, z przyzwoitymi taninami i świeżym – wiśniowym i bardzo soczystym tłem. Jest tu w tle trochę atramentu, grafitu, liścia laurowego i mieszanki ziół. Wypada atrakcyjnie – to czysto i ciekawie zrobione wino. Magnetycznie przyciąga po kolejny łyk…


Mariusz Kap©zyński


Punktacja:
(6) – wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) – bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) – dobre, interesujące wino
(3) – przyzwoite
(2) – słabe
(1) – omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Vinisfera
Przewiń do góry

Jeżeli chcesz skorzystać z naszej strony musisz mieć powyżej 18 lat.

Czy jesteś osobą pełnoletnią ?

 

ABY WEJŚĆ NA STORNĘ

MUSISZ MIEĆUKOŃCZONE

18 LAT